| mikutzaa a întrebat:

Poi as vrea sa stiu daca are ceva daca plec de acas desi am 15 anistraight face. Are ceva? Se poate intampla ceva rau? Pentru ca din cate am inteles eu este o lege prin care se zice ca de la 16 ani poti pleca de acasastraight facesi parintii nu mai au ce sa-ti faca. Ii adevarat?straight faceDaca am destule motive pentru care nu vreau sa ma intorc.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Legea spune ca pana la 18 ani depinzi de parinti din toate punctele de vedere, inclusiv locul de sedere. Ceea ce ai auzit tu despre varsta de 16 ani, este ca te poti casatori, DAR numai cu acordul parintilor. Daca vei pleca de acasa, parintii tai au dreptul sa te dea disparuta la politie, iar apoi vei fi dusa la un centru de corectie. Nu cred ca iti doresti sa-ti petreci ultimii ani din copilarie intr-un asemenea mod. Multi tineri, in special cei de varsta ta, vor sa plece de acasa, practic sa fuga. Ma intreb de ce? Va maltrateaza parintii, nu va ofera afectiune sau va infurie conflictele rezultate pe opiniile diferite? De multe ori fetele de varsta ta vor sa fac acest fapt nebunesc deoarece parintii nu le lasa sa iasa cu un anumit baiat sau sa frecventeze un anturaj. Acelasi lucru doream sa-l fac si eu la varsta ta, poate din cauza conflictelor de generatii, dar analizand mai bine situatia am realizat ca pot regreta mult timp fapta facuta. Parerea mea este sa ramai alaturi de parintii tai, iar daca nu-ti va iesi ideea asta nebuneasca din cap abia la 18 ani sa o pui in aplicare ( cel mai indicat ar fi ca nici atunci).

14 răspunsuri:
| Aηηy a răspuns:

Cred ce e o tampenie. si eu mi-am dorit sa plec de acasa. pentru ca intodeauna consideram ca nu m baga nimeni in seama, m asimteam respinsa. etc. dar m`am gandit ca ar fi mult mai bine ca sa nu plec si sa imi vad de treba sa nu`mi mai treca chestii din astea prin cap. Ce motive ai avea sa pleci de acasa :O?

| Flav a răspuns:

Spania, Italia sau acasa la iubitul tau cu care peste 2-3 luni n-ai sa mai fii cu el?
Motivele probabil sunt in capul tau, de fata alintata, imatura si teribilista. Accepta criticile din partea parintilor, asculta-i si ofera-le respect, fiindca numai datorita lor traiesti si poti sa ne scrii si noua aici.
In plus, cu ce o sa traiesti? Ce bani? Cine o sa mai fie alaturi de tine cand o sa fii bolnava? Cine o sa-ti mai ofere o batista, un prosop, o mancare calda, un sfat si-o vorba calda fara niciun interes la cei 15 ani pe care-i ai?

| HBK a răspuns:

Mai bine stai in banca ta, nu te avanta in lumea asta rea.Nu ai avea un punct de plecare, un sprijin si ti-ar fi destul de greu sa iti vezi singura de grija.Mai rabda si tu ceva timp, asa cum poti chiar daca iti e greu.

| Victoria a răspuns:

Cum poti sa doresti sa pleci si sa-ti uiti parintii? Se vede ca esti foarte imatura, pentru ca nu vreau sa cred ca nu-ti iubesti proprii parinti, pe cei care te-au adus pe lume si si-au dedicat viata cresterii tale! Poate acum ei nu te inteleg intr-o anumita privinta sau nu sunt de acord cu vreo dorinta de-a ta, dar asta nu e un motiv sa vrei sa pleci si sa-i lasi balta pe singurii oameni care te iubesc fara sa-ti ceara nimic in schimb. Sper ca te-ai razgandit.

| anss23 a răspuns:

N-am auzit de vreo lege ca asta. Spune-ne si noua motivele pentru care vrei sa pleci.Gandeste-te si tu unde o sa stai, cum o sa astigi bani.etc.Nu lua o decizie ca asta in graba si doar pentru ca esti furioasa pe moment de ceva, asta e o decizie pe care sigur o vei regreta mai tarziu.
Asta NU e o idee buna!

| nobody_9468 a răspuns:

Gandeste'te ca tot acasa ai sa ajungi!
Iti zic cazul unei fete din scoala mea:a plecat de la inceputul lui ianuarie de acasa ea fiind o fata ehilibrata si a venit la inceputul lui martie, 2 luni singura cine stie pe unde.Ideea e alta, fata a fost vazuta in compania unor barbati prin diferite cartiere ale orasului, deci, e clar! Si sa stii ca ea a venit acasa...nu ca a gasit'o politia.Saraca fata si'a pierdut si demnitate si tot! Numai cat te uiti la ea iti dai seama prin ce a trecut! Am fost uimita ca a venit tot in scoala noastra!
Ai bani? Ai asa mnare incredere in persoana la care vrei sa pleci? Nu cred ca vrei sa ajungi o terminata!

Bafta.

| Casiana a răspuns:

Intrebarea mea este: daca pleci unde te duci, din ce traiesti? Gandeste-te ca orice ar fi, parintii nu ti-i alegi, ti-i da Dumnezeu, si trebuie sa ii respecti orice ar fi, pentru ca intr-un final ei te-au adus la varsta asta, ei te-au "facut mare" asa ca mai asteapta inca cativa ani si... dupa scapi de ei.(desi dupa o sa ii vrei inapoi)...

pa-pa

| Anecherry a răspuns:

Daca esti pe picioarele tale, de ce nu?

| dyddyyyx18 a răspuns:

Pai, poate dupa 18 ani, nu dupa 16. Dar, de ce sa pleci?

| Unique_8782 a răspuns:

De la 18 ani esti major, de atunci parintii nu mai au ce sa-ti faca din punctu asta de vedere!
Si gandeste`te si la consecintele plecarii tale : parinti, unde o sa stai?!
Mai bine stai acasa si analizeaza sitatia mai bine, plecatu de acasa nu e o solutie happy

| molly_7409 a răspuns:

Pai nu prea e ca pana nu faci 18 ani nu esti majora, deci nu poti face ce vrei si din pacate pana atunci depinzi de ei. Daca ar fi ca ei sa fie de acord cu lucrul asta (desi ma indoiesc ) tot ai avea nevoie de cineva care sa te intretina pentru ca nu prea ai ce job sa gasesti ca sa te poti descurca singura, iar daca ei nu sunt de acord iti spun din proprie experienta ce e cel mai probabil sa se intample e ca vor suna la politie si te vor da disparuta pentru ca esti minora si te vor aduce acasa cu masina de politie eu asta am patit acum un an cand am fugit de acasa plus ca eu am fugit cu o prietena si s-au vorbit parintii si au pus cateva afise cu poze de ale noastre prin locurile unde stiau ei ca umblam mai des. oricum ti-am zis in cazul in care ei te lasa sa pleci trebuie mai intai sa te gandesti bine daca o sa te poti descurca pentru ca ar fi naspa sa te intorci dupa aia "cu coada intre picioare" cum se spune si sa le spui ca iti pare rau iar daca nu sunt de acord ...clar o sa te caute si pana la urma o sa te gaseasca si apoi tu sti ce se intampla...Parerea mea personala e sa te mai chinui putin pana termini liceul si faci 18 ani ca sa nu iti mai poata face/zice nimic, desi in cazul in care te maltrateaza si o poti dovedi poti cauta pe google nr de tel de la protectia copilului si ii poti reclama si s-ar putea sa ii decada din dreptul de parinti dar eu speram ca nu e vorba de asta.

| RainDrop a răspuns:

In alte tari este de la 16 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU PLECA.NU FACE PROSTIA ASTA! cunosc eu o fata, fosta prietena de-a mea care a plecat la varsta de 15 ani jumate de acasa si acum nu se mai stie nimic de ea, cica se drogheaza si e pe centura.NU FACE ASTA. SFAT PRIETENESC!

| mikutzaa explică:

Poi eu una nu am libertatea necesarastraight face...si nu suport sa ies afar si sai aud ca imi zic vezi ca te urmaresc ma fac de tot rahatu in fata prietenilorstraight face