| Elenvs7 a întrebat:

Bună seara, am 15 ani pe data de 20 martie fac 16, eu nu ma înțeleg bine cu părinții mei de vreo 3 ani de zile și vreau sa plec de acasă, pot pleca la prietenul meu care este major are 19 ani, dar politia sa nu ii facă nimic?

9 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Daca te măriri cu el, in mod sigur.Dar ai nevoie de acordul părințlor si avizul medicului. daca mergi fara acordul părinților si fara casatorie, nu ai binecuvantarea Cratorului pest relația ta si nu va avea un final bun.

| Holiday a răspuns (pentru ania):

Fix asta e problema ei, casatoria si spiridusii inexistenti care nu dau binecuvantari...laughing

| suntserios a răspuns (pentru ania):

Termina prin a mai dai sfaturi fetelor de 16 ani să se căsătorească doar pentru că tu trăiești în lumea ta habotnică.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Conform Codului Penal se incriminează ca "viol" sau "corupere" relaţiile (inclusiv cele sexuale) între o persoană majoră şi o persoană care nu a împlinit vârsta de 16 ani sau dacă vârsta majorului este mai mare cu 5 ani decât minorul.
Dacă se duce mama ta la politie, poliția cel mult vă va vizita și tu vei da o declarație că ai venit acolo din proprie iniţiativă.
Pe cale legală, cam atât se poate face.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Și ce crezi că rezolvi că te muti la el? Ce soluție ai dacă peste 4 luni te da afara? De ce ar fi el obligat să întrețină o minora?

| dullcat a răspuns:

Buna.Care este cauza neintelegerilor? Cu siguranta se poate rezolva si fara sa fugi de acasa, nu? Gandeste-te mai bine inainte de actiona in aceasta directie deoarece esti pe care sa iti faci un deserviciu gigantic in fata parintilor, plus sa-l pui pe iubitul tau intr-o pozitie foarte aiurea.Am avut si eu momente in care doream sa imi iau lumea in cap, sa plec din cauza parintilor, asa cum i se intampla oricarui adolescent, dar n-am recurs la nicio prostie.Acum imi pare bine, ba chiar rad amintindu-mi de acele ganduri stupide.

Wtf, nu poate fi vorba de nicio casatorie aici.laughing Fii cu capul pe umeri si ai grija de tine fiindca nimeni n-o va face pentru tine, nici macar iubitul! Parintii iti vor numai binele, orice ai crede in acest moment.

| Holiday a răspuns:

Politia nu are in fisa postului sa aduca acasa persoane de 16 ani, daca acestea nu vor. In ciuda a ceea ce cred multi, o persoana de 16 ani, sau chiar mai mica, are anumite drepturi, nu e la voia parintilor. Ca sa te aduca acasa trebuie sa obtina o hotarare judecatoreasca. Horararea judecatoreasca nu este ceea ce vor parintii, ci intotdeauna este luat in considerare binele minorului. In functie de situatia concreta, pot fi trei finaluri. Te obliga sa te intorci acasa, te lasa sa ramai acolo, sau te ia statul in ingrijire. In decizie care se va lua, va conta foarte mult ce spui, si cum prezinti problema. In ce priveste prietenul, nu ii face nimeni, nimic, daca tu te duci de bunavoie. Dar oricum, nu cred ca e neaparat ideea cea mai buna sa pleci, decat daca ai posibilitatea sa te intorci acasa, sau sa mergi in alta parte, daca lucrurile nu merg bine la un moment dat cu prietenul. De obicei relatiile astea la 16 ani nu dureaza, sau daca dureaza vor fi pline de diverse frustrari. Plus ca, nu trebuie sa scoti din calcul si faptul ca poate, la un moment dat, prietenul tau va vrea sa incheiati relatia. Trebuie sa ai o varianta, daca se intampla asta. Nu e bine sa depinzi total de cineva.

| AyEmPee a răspuns:

Buna! Am avut si eu probleme cu ai mei cand eram de vârsta ta. Am plecat de acasa de 2 ori la niste rude, dar m-am întors pentru ca la varsta aia oricum nu aveam ce sa fac, depindeam de ei. Nu ti cunosc situatia de acasă sa stiu de ce nu va înțelegeți, dar cel mai bine e sa mai aștepți macar pana faci 18 ani. Așteaptă sa termini liceul, sa te poti angaja si sa ti creezi un viitor. Legat de iubitul tau, gândește te de 10 ori înainte de a te duce la el. Politia nu cred ca o sa ii faca nimic lui, dar tu tot acasă o sa ajungi. In cel mai rau caz o sa se sesizese protecția copilului. Dar tu nu ai cum sa te muti fara acordul tutorelui pana la varsta de 18 ani. Mai așteaptă un pic, ai rezistat 3 ani, mai rezisti 3. Bafta!

| CassiCass a răspuns:

Legal doar daca ai 18 și ești majoră sau daca te măriți. Dar la 16 ani nu vad căsătoria o soluție. Nimeni nu știe situația ta și care e cauza certurilor dar ai incercat sa discuți cu ei? Poate le-ai făcut ceva greșit sau poate că nu ești tu cea vinovată. Dar nu duce la nimic bun "fuga" la vârsta ta. Părerea mea este sa lămurești problema, nu sa fugi de ea. Poate că dacă stați la o masă toți membrii familiei și discutați se va rezolva.