| georgi90 a întrebat:

Hei buna! Tot eu sunt! sad ca sa fiu mai explicita. Acum fix 2 luni mi-a inceput viata sexuala, toate bune si frumoase! Ideea e ca vineri mi-a fost rau, sambata m-am trezit stari de voma, ameteli. Am cam dus-o asa cam toata ziua, duminica m-am trezi mai bine etc, la un moment data apar iar simptomele si o durere sub burta(ceva nou ) mentinez ca luna trecuta mi-a venit menstruatia, dupa cam 3-4 zile am avut contact sexual. (n-am facut-o protejat, si nici nu si-a dat drumu in mine ), de atunci au trecut cam 2 saptamani... Mentinez ca in urma cu 2 ani am fost la medic cu niste dereglari hormonale (n-a luat nimic, pastile tratament etc. ) deci nu stiu ce sa fac, ajutorr. Prietenul meu nu vrea sa auda, si sincer, nu stiu ce sa cred care sunt sansele unei posibile sarcini,

15 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Bună,

E foarte, foarte posibil ca totul să fie în imaginația ta. Dacă vrei să crezi că ești însărcinată, atunci mintea ta o să îți joace feste și o să ți se pară că ai dureri de burtă, că ți-e rău, că ți-e greață și așa mai departe. Dacă ți-a venit ciclul după patru zile de la ultimul contact sexual ( a se subînțelege că nu ai mai avut contact sexual de atunci încolo), atunci nu ai cum să fii însărcinată.

| georgi90 explică (pentru Rayyy):

Stai, n-ai inteles dupa ce mi-a venit ciclu am facut asta, am citit unde-va cu sunt mari sansele si ca e posibil sunt ff speriata

| Rayyy a răspuns (pentru georgi90):

Am citit greșit, îmi cer scuze. La trei-patru zile după contact sexual, te afli teoretic într-o perioadă infertilă. Perioada fertilă apare cam cu 14 zile înainte de următoarea menstruație, indiferent dacă ai ciclu regulat sau neregulat. Și având în vedere durata de viață a spermatozoizilor care pot supraviețui în vagin timp de cinci zile, să zicem că dacă ai avea un ciclu regulat de 28 de zile, fereastra cu zilele 10-14 ar fi expusă unor riscuri. Ori, dacă tu ai făcut sex în ziua trei, teoretic nu ai putea rămâne însărcinată. Asta exceptând situația în care ciclul îți vine, spre exemplu, la 20 de zile, dar asta e extrem de rar și bănuiesc că nu e cazul.
Simptomele astea, așa cum îți ziceam, vin și din capul tău. Îți zic sincer că și pe mine mă apucă uneori paranoia și devin îngrijorată de la toate tâmpeniile, deși știu foarte bine că rațional vorbind, nu are ce să se întâmple. Partea nasoală la femei este că simptomele pe care le ai înainte să îți vină următoarea menstruație coincid cu cele pe care le ai când ovulul se fecundează și se implantează, deci nu prea ai cum să îți dai seama decât dacă faci un test de sarcină. Nu sunt doctor, sfatul meu nu este autorizat, dar după părerea mea de femeie care a trăit o bună bucată de viață și știe câte ceva despre cum funcționează corpul, nu ai cum să fii însărcinată.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi dragă la doctor, noi nu te cunoaste m nu stim ce poti avea, doctorul te vede, te consultă te întreabă te pipăie te dezbracă se uită ia analize, noi de aici de pe scaun ce ai vrea sa ti face m? Nu stim cine esti, ce boli ai ce sa face m noi? ce raspuns ai vrea tu de la cineva care nu stie cum arăti,, fugi la doctori ăia stiu, daca stiu si ăia, că multi habar nu au, se uită la tine ca la mașini străine, dar incearca la mai multi medici, poate că unul din ei va stii ce ai, dar dacă tu nu i ti i ei tratamentul prescris de medic, degeaba mergi la doctor. Nimeni nu te poate ajuta.

| georgi90 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Hei eu am cerut un sfat, am citit multe articole etc si eram speriata simplu

| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece rezulta din descrierea ta ca ciclul tau menstrual este neregulat (probabil) in mod normal ar trebui sa intretii mereu doar raporturi sexuale protejate. Fiindca nu exista o data fixa de producere a menstruatiei nu se poate stabili momentul producerii ovulului si din acest motiv nu se poate determina nici perioada fertila a respectivului ciclu menstrual. Probabilitatea de a se naste o sarcina in urma unui sex intretinut la 3-4 zile dupa terminarea menstruatiei este destul de mica mai ales ca ejacularea s-a produs in exterior, insa imposibil de apreciat procentual. Intro astfel de situatie totul depinde atat de experienta partenerului de sex, precum si de capacitatea lui de a-si coordona, controla si retine ejacularea. Daca esti activa sexual ti-as sugerea sa folosesti ca metoda contraceptiva inelul intravaginal cu emitere continua de hormoni denumit NuvaRing. Este comercializat in majoritatea farmaciilor la pretul de 48 de lei. Multa sanatate!

| georgi90 explică (pentru corbulalbrosu):

Practic n-am nimic nu? deci stau linistit, dar durerile mai jos de burta si starile de voma +varsaturi de la ce provin?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru georgi90):

Teoretic nu ai motive sa te ingrijorezi.Starile descrise nu sunt caracteristice unei sarcini in nici un caz. Pot fi de natura medicala dar mai degraba se datoreaza, fricii, temerii, groazei de a nu ramane insarcinata. Sunt efecte ale stresului si paranoiei care pot sa "intunece" ratiunea.Incearca sa te linistesti si totul va reveni la normal. Sanatate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"prietenul meu nu vrea sa auda"
WTF mi-e rau

| OMFGConrad a răspuns:

De ce Doamne iartă-mă stai cu unu care nici nu vrea să mai audă de tine după ce te găureşte? WTF! Ce se întâmplă cu voi, oameni buni?

| Ionescu_Marius_1980 a răspuns:

Doua întrebări. (Unii răutăcioși ar spune ca sunt retorice). Hai poate trei:
1. Îți dorești copil?
2. Atunci de ce faci sex neprotejat?
si 3. Ce cauți cu unu care te-ar lăsa dacă ai rămâne însărcinată?

| Milla203 a răspuns:

Daca a trecut 2 saptamani de la ultimul contact sexual, cumpara un test de sarcina Sure Check si o sa scapi de toate nelamuririle. Este usor de utilizat, ai raspunsuri la orice intrebare pe prospect. Preferabil este sa mai cumperi un test oarecare de sarcina( niciodata sa nu te bazezi pe raspunsul unui singur test). Dupa ce aflii rezultatul, in cazul in care este pozitiv. cred ca va trebui sa-i spui prietenului tau.

| IsabelaElena1 a răspuns:

Aici conteaza mai mult de ani, dar ai peste 14 ani si se poate sa fii insarcinata sau doar sa fii balonata, dar tot daca ai facut-o neprotejat exista sanse 40% sa fi insarcinata!

| georgi90 explică (pentru IsabelaElena1):

Balonata de 3 zile? plus ca n-am bagat de seama pana nu am avut stari de voma si greturi