| luisas45 a întrebat:

Hei bună TPU, am o întrebare cam aiurea, este ok să faci dragoste pe ciclu? Ştiu că este cam scârbos sau murdar, dar este sănătos? Păţesc ceva în timp? Aţi încercat?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In perioada celor circa 3-6 zile in care se produce sangerarea menstruala, nivelul libidoului (dorintei sexuale) in cazul multor femei ajunge sa fie/sa atinge cel mai ridicat/inalt nivel din intregul ciclu menstrual. Din acest motiv femeile respective simt dorinta sa intretina acte sexuale cu precadere in acea perioada. Bineinteles ca alte femei al caror libido atinge nivelul maxim in perioada fertila si mai ales in preajma zilei de ovulatie, nu simt nevoia/ nu accepta sa aiba relatii sexuale in timpul zilelor de sangerare si/sau mai ales in cazul in care procesul menstrual se desfasoara cu manifestari de senzatii de disconfort sau durere.

Sex în timpul menstruației: benefic sau nu?

Raspunsul este dat de Dr. Raluca Hera, Medic Primar Obstetrică Ginecologie, Doctor în Științe Medicale, Expert DOC
,, Sexul in timpul menstruației are o serie de beneficii, precum ar fi atenuarea crampelor asociate cu ciclul, ușurarea durerilor de cap care pot apărea în această perioadă și un libido crescut.
Deși unele femei sau partenerii lor pot avea reticențe, medicii spun că nu este necesar să se evite activitatea sexuală în timpul ciclului lunar. În plus, există chiar câteva avantaje, cum ar fi atenuarea durerilor menstruale. Iată care sunt beneficiile sexului în timpul menstruației.'' Fragmentul este extras din articolul :
https://doc.ro/relatii-si-familie/sex-in-timpul-menstruatiei-benefic-sau-nu
Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

E scarbos ca manjesti cearceaaful de sange

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

De patit, nu patesti absolut nimic rau. Din cate am citit si auzit, ar fi cateva lucruri chiar benefice, incepand de la dureri pana la stari mentale mai calme.
Legat de scarbos... asta ii priveste strict pe cei doi parteneri care fac asta. Pentru unii este, pentru altii nu este.

Acum nu inseamna ca trebuie sa faci chiar in prima sau a doua zi cand este foarte abundent. Sau ma rog, cum am zis, depinde de fiecare cuplu in parte happy

Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In timpul menstruatiei, libidoul este mult mai crescut si sexul este sanatos fiindca te scapa de durerile specifice acelei perioade. Parerea mea este ca nu e nimic scarbos, e doar putin sange ce mare lucru. Barbatilor carora le e scarba de putin sange, nu sunt barbati.

| Xpressurself a răspuns:

Nu are nimic. Se intampla uneori sa le vina ciclul la fete in timp ce fac sex, nu este o problema. Nu este scarbos, oricum in timpul actului au loc schimburi prin membrana subtire a penisului si a vaginului. Sa faci dragoste nu este nici scarbos si nici murdar. Daca sunteti sanatosi si va iubiti ce sa aiba, nu patiti nimic. Fizic este in regula.
In schimb, daca nu te simti bine si nu ai stari frumoase evident ca ar fi bine sa nu mai faci. Daca simti sentimente puternice cum ca ar fi ceva "murdar si scarbos" opreste-te imediat si nu mai continua. Deja este vorba de sanatatea ta psihica care poate avea de suferit. Sanatatea psihica este cea mai importanta, de aici apar si problemele la nivel fizic de cele mai multe ori, de la stari psihice traite intens si repetat periodic.
Ca sa rezum, stari sublime-ok, stari urate, jenante-nu e ok. Te opresti si nu mai continui. Faci altceva.

| tup3u a răspuns:

Un bărbat adevărat nu se teme de puțin sânge pe sabie laughing)

| Amputade20cm a răspuns:

Da! Este super ok! Sa aveti parte de 10 copii!