| anonim_4396 a întrebat:

Hei. Credeti ca e vreo problema in faptul ca ma masturbez zilnic? Ma face sa nu mai fiu atat de incordata si stresata.
Mentionez faptul ca am 17 ani si sunt virgina.
Nu vreau sa primesc raspunsuri gen "De ce nu faci sex atunci?". Multumesc

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Masturbarea este benefica organismului fiindca NU provoaca efecte adverse sau afectiuni de natura medicala asa cum unii presupun in mod eronat, gresit. Raspunsul corect si tratat cu suficienta seriozitate sustine/afirma ca masturbarea reprezinta o activitate prin care se urmareste si de fapt se si reuseste ca organismul sa fie eliberat de sub influenta stresului hormonal care apare de obicei in perioada pubertala si a adolescentei. Pe baza studiilor medicale, a reiesit ca foarte multa lume aflata la varsta maturitatii obisnuieste sa se masturbeze pentru a obtine paceri si satisfactii ori din lipsa unui partener sau in cazul in care sexul este "condimentat" cu picanterii, perversiuni si/sau fantezii sexuale mai complexe. Conform celor mai noi studii si cercetari medicale efectuate in acest domeniu, s-a constatat si confirmat faptul ca masturbarea moderata de fapt produce efecte benefice asupra organismului, deci nu provoaca efecte adverse asa cum sustin anumite persoane neinstruite. Chiar din contra, masturbarea este considerata ca fiind benefica deoarece descarca/detensioneaza organismul de stresul hormonal aparut la varsta adolescentei in cazul ambelor sexe. Masturbarea intravaginala efectuata prin practicarea asa numitei "degetici" sau prin folosirea unor obiecte lunguiete gasite prin sertare sau camara, ori cele confectionate in mod expres in vederea obtinerii de satisfactii sexuale, NU provoaca dezvirginarea persoanei respective asa cum afirma cei neinformati. In cazul in care din neatentie sau din cauza folosirii unui obiect neadecvat, prea gros, etc. se poate produce lezarea/deteriorarea/ruperea himenul unei fete prin respectivul proces de masturbare, insa acest lucru va produce de fapt DEFLORAREA "pasaricii" si nu DEZVIRGINAREA fetei/femeii respective. Cele 2 notiuni sunt complet diferite deoarece dezvirginarea este/reprezinta un concept psihic, mental care presupune un act sexual real prin care vaginul este penetrat de un penis real al unui baiat/barbat, iar deflorarea este urmarea/rezultatul unui proces fizic vizibil, palpabil realizat cu un anumit obiect. In concluzie o fata virgina prin masturbare intravaginala nu-si pierde virginitatea. Multa sanatate!

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Masturbarae este benefica atata vreme cat nu este excesiva!
Cat priveste sexul, il poti face cand esti pregatita si ai un partner pe care-l iubesti, pana atunci, ai grija sa nu te auto-deflorezi singurica daca incerci si alte manevre la masturbare, diferite de masturbarea clitoridiana.

| Seba2013 a răspuns:

Este plin internetul acesta de troli sau formatori de opinie, sper sa nu fii si tu una din ei, ca nu vreau sa pierd timpul.

Deci tu te masturbezi zilnic pentru ca esti INCORDATA SI STRESATA.
Incordarea si stresarea care iti apare in fiecare zi, vine de la masturbare pentru ca ea te linisteste temporar.
Actul masturbator nu este linistitor ci excitatoriu.

| silvia2ooo a răspuns (pentru Seba2013):

E ok. Nu o fac neaparat ca-s stresata. O fac din placere. Dar daca as face sex zilnic, n-ar fi cam aceelasi lucru?

| Seba2013 a răspuns (pentru silvia2ooo):

AA deci ai mintit ca te masturbezi pentru a scapa de stres?
Vezi cum va detectez, pe voi astia formatorii de opinie.
Incercati sa bagati masturbarea in lumina pozitiva, dar adevarul nu se lipeste de voi.
Daca mi-as face si eu un program sa plang zilnic, ce zici?
As fi normal la cap?

| JustStitch a răspuns:

Nu esti absolut nicio problema, masturbarea este benefica corpului si te poate calma, linisti, te face sa nu mai fi stresata si incordată

| GeorgeBerbec a răspuns:

Nu e nici o problema. Dar poate te-ai dezvirginat singura laughing >. Daca nu atunci raspunde aici si ne cunoastem noi

| Miron_Liviu_1997 a răspuns:

Salut! Pai din cate stiu, masturbarea are efect relaxant si nu are cum sa te afecteze, daca e zilnic, cu atat mai binehappy. Parerea mea!

| Miron_Liviu_1997 a răspuns:

Funda?:d