| andra_7244 a întrebat:

Hei! desi ne-am despartit am ramas prieteni foarte buni.ne intelegem ca fratii si ne iubim la fel de mult:X ne spunem orice secret si orice problema.credeti ca am facut bine ca am ramas prieteni dupa ce ne-am despartit dupa o relatie foarte frumoasa de iubire?

Răspuns Câştigător
| monyk a răspuns:

BUna,mai chestia asta e asa cu 2 taisuri.Adica,e frumos sa ramai prieten cu fostul/a,amici buni,insa atat timp cat inca exista sentimente de iubire din partea unuia sau ambiilor partenerii, nu ai cum sa privesti pers. iubita doar ca un simplu amic, pur si simplu cat timp esti aproape de pers.respectiva,il vezi,il auzi si sentimentele sunt in inima, lucrurile se complica.
Niciodata, dar niciodata 2 pers.care se iubesc nu se pot privi ca amici sau frati sau stiu eu cum,mereu in suflet exista o scanteie,o speranta de impacare, o sclipire in ochii, cand sti cate clipe frumoase ai trait alaturi de pers.respectiva,lucruri care nu se sterg cu buretele, trairi intense si placute, amintiri vii.
Atunci cand nu mai simti iubire pentru.fostul,ci simti doar respect,admiratie ca pentru un prieten oarecare,atunci da,e altfel,vezi altfel lucrurile,dar asa in adancul sufletului daca ti-ar spune ca iubeste pe alta,ca e cu ea si ti-ar zice lucruri care te doare,ca nu poti sa fi indiferenta cand iubesti, desi te poti preface, nu te poti minti singura.

4 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Mai bine nici nu se putea! De obicei, in despartiri unul plange si celalalt blesteama.E frumos ca, desi foarte tineri ati reusit sa pastrati relatia voastra la nivelul asta.Sunt atatia oameni maturi care nu reusesc, chiar deloc.Bravo voua.Mult noroc in continuare!

| mikilaina a răspuns:

Buna Andra, daca asa ar proceda toti oamenii, nu ar mai exista rau si dusmanie si ura in lume:) Eu va felicit pe amandoi, sunteti maturi, aveti personalitate si va cunoasteti foarte bine. Dupa parerea mea umila situatia voastra este exceptionala, deci ati procedat cum trebuie. Acum, imi este frica ca in timp sa nu ajungeti iarasi sa parteneri de cuplu - din acest punct vor aparea problemele. Aceste oscilatii de stare nu fac bine. Iti recomand sa citesti urmatorul articol, poate te ajuta sa mai intelegi unele lucruri http://www.topexperti.ro/......atoasa_414

Multa liniste interioara, impliniri si iubiri:)

| Andrei1496 a răspuns:

Eu cred ca trebuia sa ramaneti inca iubiti.dar este un lucru foarte bun ca inca sunteti prieteni foarte mult si ca inca simti ceva unul pentru celalalt

| alecs_2214 a răspuns:

Bun,Andra uite sfatul meu.O relatie de prietenie intre o fata si un baiat nu poate exista, cel putin nu la fel ca ceea pe care ar aveao un baiat cu un baiat sau o fata cu o fata.la un momentdat ori fata ori baiatul isi va dorii mai mult decat o simpla relatie de amicitie.Cu atat mai putin o relatie de prietenie intre un fost si o fosta iti garantez ca tu daca nu iti doresti nimic altceva in afara de o relatie de prietenie el are cu totul alte ganduri.e doar vorba de timp pana va veni intrebarea" stii...tu chiar nu te-ai mai gandit ca ar putea fi ceva intre noi?"