| RaluțicaOnuțica a întrebat:

Ultimul ciclu l-am avut in 1 iunie si a tinut pana in 6 iunie. Am facut sex neprotejat in data de 18... Dar la un moment dat am vazut un lichid transparent. Asa zisul lichid pre ejaculator. Si atunci ne-am oprit. Nu a ejaculat nici afara dupa ce a scos penisul. Iar ciclul meu a intarziat 5 zile. Sunt sanse sa fiu insarcinata?

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Formularea de inceput este incorecta : "Ultimul ciclu l-am avut in 1 iunie". deoarece este vorba de fapt de menstruatie nu poti sa ai ciclu, fiindca ciclul inseamna cu totul altceva. In cazul intarzierii aparitiei menstruatiei intotdeauna se naste aceasta intrebare logica, pot fi insarcinata? mai ales daca in decursul acelui ciclu menstrual a avut loc si o activitate sexuala si mai ales neprotejata. Lichidul preejeculator asa cum este produs de organism nu contine spermatozoizi, de asemenea daca nu a ejaculat in vaginul tau nu au patruns spermatozoizi si in lipsa acestora nu se poate fecunda ovulul.De asemenea sexul a avut loc dupa data teoretica a ovulatiei astfel ca in acel moment ovulul ne fiind viabil nu se putea produce fecundarea acesteia in cazul in care ar fi existat vreun spermatozoid ipotetic in lichidul preejeculator. Analizand toate datele se poate ajunge la o singura concluzie si anume ca probabilitatea formarii unei sarcini devine aproape imposibila in aceste conditii.Intarzierea s-ar putea datora unor dereglari hormonale (si repet din nou ca ti-a intarziat menstruatia si nu ciclul) provocate de stres sau vreo afectiune medicala.Incepand de poimaine (din momentul in care intarzierea depaseste 7 zile) vei putea efectua un test de sarcina care iti va confirma sau infirma existenta unei sarcini. Personal indraznesc sa afirm ca NU POTI FI INSARCINATA in baza datelor prezentate de tine. Multa sanatate.