| eusunttheodorath a întrebat:

La ce varsta trebuie sa iti incepi viata sexuala?

16 răspunsuri:
| Dash a răspuns:

La varsta la care esti pregatit/a

| Neimportant a răspuns:

Întrebarea asta a mai fost pusă odată dar nu contează. Viaţa sexuală o începi când eşti pregătit fizic cât şi psihic. happy

| andreeutzaa a răspuns:

Din punct de vedere fizic: 18+ din punct de vedere moral: cand gasesti persoana potrivita deci nu e o varsta happy

| MMadalina a răspuns:

De la 17 ani jumate in sus.

| Yaguar a răspuns:

Spusele doctorului in medicina:,, 2 cele mai principale cauze ce tin de inaltime sunt prima genele mostenite de la parinti. Si a 2 cauza este daca incepi prea devreme aceasta viata sexuala. Si daca de la parinti ai gene sa te inalti sa spunem 1m 83 si daca o fata avind 1m 61 incepe aceasta viata la o virsta frageda ea nu va mai ajunge la 1, 83 dar va ramine cam tot acolo unde si a fost chind petru prima data a inceput sa practice... poate se va mai inalta putin cu chitiva centimetri. Iar baiatul daca trebuie sa creasca 1, 83 si la moment are inaltimea 1, 61 va ajunge doar undeva pe la 1m 72. Sunt si cazuri de exceptie dar sunt foarte rare, acestea sunt patologii ca exemplu gigantismul. Iar oamenii sanatosi sunt influentati asa cum vam mentionat." Sexul stopeaza cresterea.
Spusele mele: La ce virsta vrei dar nu trebuie sa te grabesti, si trebuie sa stii cu cine faci.

| FrozEenSoul a răspuns:

Salut, la cat vrei poti sa o incepi, cand esti tu pregatit, poti si acu happy dar normal legea in Romania e la 18 ani sa nu fi acuzat de viol si alte porcari, dar copii din ziua de azi la 13 ani - 14 ani sunt experti in sex... deci... Funda?

| adyy95 a răspuns:

Buna!
nu exista o anumita varsta prt ati incepe viata sexuala cel mai ideal este dupa 18 ani dar nimnei nu se uite dupa lucrul asta in ziua de astzi unii si-o incep si de pe la 11 -12 ani si tot asa!
Poti sa o incepi cand simti ca esti pregatiti si sa o incepi corespunzator in masuri de igiena 100% adica sa folosesti prezervative si lubrefianti!
daca ti-am fost de ajut-o funda?

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Dupa casatorie.
Fiindcă plata păcatului este moartea,
Romani 6:23

http://www.gotquestions.org/sex-before-marriage.html

| foreverуσυηg a răspuns:

Buna, depinde cand esti pregatit/a, dar cel mai ideal ar fi la 18 ani.

| Pisoiul a răspuns:

Mai bine ti-ai pastra corpul virgin pentru sotia ta. Daca sotia ta ar fi virgina nu iar conveni caci tu nu ai fost.Mai bine ti-ai incepeo cu nevasta ta.La ce varsta te vei casatori numai tu sti.Dece ai face acum asta? Si nu cu nevasta ta.Cand cresti vei avea de regretat pentru ca ai facut asta.

| user1234554321 a răspuns:

Cand esti pregatita
iti dau un exemplu:luna trecuta au venit ceva rromi pe strada la mine si am vazut o fata care a spus ea ca are 14 ani si avea 2 copii.deci ce vreau eu sa spun este ca e mai bine sa iti incepi viata sexuala cu o persoana pe care o iubesti si macar dupa ce ai facut 15 ani

| Încrucişătorul a răspuns:

In unele tari ai voie la 16 ani.
Altele spun la 17 ani.
Si celelalte, printre care si noi, la 18 ani.

| IngerFaraAripi14 a răspuns:

Deci...daca ne luam dupa lege ar trebui sa facem dupa 18 ani, dar in ziua de azi copiii incep de la 14 ani cam asa si nu e prea normal chiar daca ei zic ca se iubesc si asa, sunt doar baliverne. Am auzit la raspunsurile de mai jos ca daca faci sub 18 ani este considerat viol, dar nu este adevarat, pentru ca daca fac doua persoane, de ex: de 15 si 16 ani, asta nu e considerat viol, doar ca ai intretinut relatii sexuale.Si apoi, dupa parerea mea ar fi bine sa faci pe la 18 ani, cand esti dezvoltat(a), cand stii lucruri despre aceasta treaba, si cand stii ce consecinte ar putea avea acest act.Eu am 14 ani si nu am avut pana acum nici un prieten si nu am de gand sa fac cu primul...nici cu al doilea.doar daca simt ca trebuie si daca am cel putin 18 ani. Poate te multumeste ce am zis. papakiss

| RobyAdy a răspuns:

Nu folosi verbul "trebuie".Nu isi are rostul! Viata sexuala se incepe, in momentul cand te simti pregatita atat din punct de vedere fizic, cat si psihic! De preferat, in jurul varstei de 18 ani! Mult succes!

| Madalin15 a răspuns:

Nu conteaza daca vezi vreo pul* sari in ea

| verra a răspuns:

Cand te simti pregatita, dar nu mai devreme de 17 ani