| youuuuuu a întrebat:

Hei, intrebare cand se poate face testul de sarcina am o prietena buna si ii este frica sa nu fi ramas insarcinata!

Răspuns Câştigător
| Tuitiiii a răspuns:

La 24 de ore de la contactul cu alta persoana [sex]. Face un test. Daca e o liniuta nu este. Daca sunt 2 este happy Bafta, si sper ca daca ea nu il vrea sa nu fie insarcinata, dar daca este o femeie la toata casa ei cu un sot, atunci sper din tot sufletul sa fie pozitiv ¤.¤

6 răspunsuri:
| answer a răspuns:

Cam dupa 2 saptamani de cand se presupune ca ar fi avut loc actul sexual cu pricina, dar sa fie testul Sure check si sa si-l faca dimineata la prima urina, deoarece va iesi rezultatul cu cea mai mica marja de eroare daca se foloseste prima urina.

| liviu42 a răspuns:

Testele de sarcina detecteaza un hormon special din urina sau sange care este prezent doar in caz de sarcina. Acest hormon, gonadotropina corionica umana (HCG), poate fi numit si hormon de sarcina.
Acest hormon de sarcina este sintetizat de organism atunci cand oul fertilizat se implanteaza in uter. Acest lucru se intampla de obicei la 6 zile dupa conceptie. Dar studiile arata ca sunt si embrioni care se implanteaza mai tarziu la unele femei. Cantitatea de hormoni de sarcina creste mult cu fiecare zi de sarcina.

Despre multe teste de sarcina, producatorii afirma ca pot arata cu precizie daca este prezenta sarcina inca din prima zi a intarzierii ciclului menstrual. Dar un studiu recent arata ca majoritatea testelor realizate acasa nu dau rezultate corecte atat de precoce in sarcina, sau mai bine spus – un test de sarcina negativ in prima zi de intarziere a menstrei nu inseamna neaparat ca nu sunteti insarcinata. Efectuarea testului la o saptamana de intarziere a ciclului menstrual poate creste acuratetea testului.
Un alt reper pentru efectuarea testului este momentul conceptiei: testul se pozitiveaza dupa cel putin 7-10 zile de la contactul sexual.

| Zaika_7941 a răspuns:

Testu de sarcina se face dupa o saptamana, iar pentru un rezultat sigur e bine sa il faci dimineata...cel mai bine. pupici si succes!

| RoXyyR a răspuns:

La minim 10 zile se face testul (barza)

| cineva1 a răspuns:

Dupa doua saptamani din cate stiu eu...

| ZeroCool_9224 a răspuns:

Cand zice medicul