| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o intrebare si sper sa ma puteti ajuta.Prietena mea cea mai buna s-a impacat cu fostul ei prieten, problema este ca el o tot bate.Au stat impreuna un an si cateva luni dupa care s-au despartit pentru ca o batea, s-au impacat iar, el zicea ca o sa se schimbe dar era la fel o batea era foarte posesiv, gelos, nu o lasa sa iasa cu alti daca se putea numa cu el.Pana la urma s-au despartit si acum sunt din nou impreuna.Nu stiu ce sa fac deoarece ea nu ma asculta, nu vrea sa inteleaga ca odata ce a batut-oo sa faca iar si tot asa, toata lumea a vorbit cu ea si rudele dar fara rost, cand s-au despartit ultima data mi-a promis ca nu o sa se impace cu el.Chiar am crezut ca si-a dat seama ce fel de om e ala ce bate o fata, ce nu o lasa sa faca multe, intotdeauna o controla.Noi nu mai vorbim acum dar as vrea sa o ajut deoarece nu vreau sa stiu ca o sa sufere din nou. Ce pot sa fac? Cum as putea sa o ajut?

Răspuns Câştigător
| Puiutz a răspuns:

Buna.
Asta e situatie oribila mai ales pentru prietena ta daca spui ca iubitul ei o bate straight face, dar nu e voie asa ceva, ce fel de om e el?
Probabil ca prietena ta il iubeste mult insa ea nu realizeaza ca isi face un rau daca sta cu acel om straight face.
Tu nu prea mai ai ce face, daca spui ca deja mai toata lumea a sfatuit`o, insa mai incearca, nu te lasa, explica`i ca deja de prea multe ori a incercat si a vazut ca tot o bate si atunci sigur asa va face si in continuare din gelozie, nervozitate sau alte probleme.
Nu te da batuta, ajut-o pana nu va fi prea tarziu, iar daca ea chiar nu vrea sa asculte pe nimeni... e decizia ei si nu putem noi sa ii controlam viata, insa cert e ca va suferi mai tarziu. worried

Numai bune! happy:*

6 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, dragostea de multe ori e oarba, il iubeste si se lasa umilita, dar totusi ar trebui sa se impuna si sa nu permita celui individ sa o bata, ca doar e o fiinta umana, nu o carpa; dar daca ea nu intelege nu prea ai ce face, isi va da ea singura seama de propriile greseli. Daca acum o bate iti dai seama ce viata ar avea alaturi de el casatorita...nici nu vreau sa ma gandesc, dar fiecare si-o face cu mana lui.
Tu esti o prietena buna ca ii vrei binele dar ea nu asculta de nimeni si nu va asculta ea nici de familie, nici de prietenele.
Tu nu ai ce face decat sa o sfatuiesti, mai mult de atat nu poti sa o obligi sa renunte la acea relatie, dar e pacat de ea ca singura isi distruge viata.
Ar trebui sa se respecte pe ea in primul rand si sa aiba putina demnitate si orgoliu.
El nu cred ca o iubeste, daca ar iubi-o ar respecta-o si ea nu il merita.

| OanaG a răspuns:

Hei, acel baiat e o bestie, daca ea nu asculta de voi, nu o doare nici in cot de sfaturile voastre nseamna ca ii plae s-o bata!

Poate il iubeste extrem de mult pe acel baiat, dsar totusi de ce o bate? Asa ca vrea el, eu in locul ei m`as duce la politie si l`as denunta chiar daca il iubesc ca pe D`zeu, dar asa ceva nu se poate!

| Andreea_7493 a răspuns:

Ala nu e om sa dea intr-o fata, e animal.Probabil ii este foarte greu sa treaca peste relatia asta si a devenit" dependenta" de el. Vorbeste cu prietena ta si explica-i cu tu ii vrei binele, nu vrei sa sufere, fa-i cunostiinta cu alti baieti care stiu sa se poarte cu o fata, spune-i sa inceapa o noua relatie cu altcineva, intreab-o ce viitor crede ca va avea cu o asemenea persoana.Cati ani are? Cel mai bine ar trebui parintii ei sa vorbeasca cu ea...sa nu o ia pe un drum gresit.

| ambutisare a răspuns:

Daca nici tu nu ai facut-o sa inteleaga si nici rudele ei, atunci noi nu te putem ajuta prea mult. Pana la urma is va da seama si poate va fi cam tarziu.

| Brotacel a răspuns:

Buna!

Daca toata lumea a incercat sa o convinga sa nu mai stea cu el si ea nu intelege, inseamna ca il iubeste foarte mult.Las-o in pace, sa observe singura.la un moment dat va regreta singura ca te-a pierdut si pe tine si ca tu incercai doar sa o ajuti.

Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ea are 18, el 21 parca. Da si parinti au vorbit cu ea da nimic, numa s-a certat cu ei, numa pe el in vede.Eu am incercat sa vorbesc cu ea, da se pare ca ar renunta la orice pentru el, si nu pot sa inteleg de ce sta cu el daca o bate.Si daca il iubeste a batuto, cred ca e un motiv destul de mare sa nu mai stea cu el.