| CD16 a întrebat:

Hei, plac(iubesc) un baiat de aproximativ 3 ani, si este cu 2 ani mai mare decat mine. Suntem prieteni super apropiati, ne spunem secrete, etc. Stie ca il plac, dar el prefera sa fim doar prieteni. Amandoi avem aceasta "placere" sexuala, si vrem sa facem sex, chiar daca nu suntem impreuna. Sunt sigura ca pot avea incredere in el, pot spune ca suntem cei mai buni prieteni. Un mic detaliu ar fi ca noi suntem virgini. Eu am 17, el 19. Odata am fost la el acasa, cand era singur acasa, el m-a chemat. A zis ca vrea sa facem sex. M-am dus dar nu am facut nimic pentru ca eram timida. Pe viitor vrem sa facem asta, poate ar iesi o relatie tip "fwb", credeti ca as putea avea incredere? As avea de ce sa regret? Chiar il iubesc, mentionez. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| djphilosoph a răspuns:

Depinde de fiecare cat o sa regrete.
Hai sa punem problema asa:
Ce este virginitatea? Nimeni?
Pai, am sa raspund tot eu la aceasta intrebare: http://stiri.apropotv.ro/sexpertul/virginitatea-fizica-si-psihica-2396401
Cu alte cuvinte, virginitatea este doar si doar un statut, ce tine diar de psihic; de aceea majoritatea femeilor/fetelor regerta dupa actul sexual, ca si-au pierdut virginitatea, chiar daca, in fond nu au de ce.
Si daca chiar il iubesti si el nu vrea neaparat/e nesigur, daca doreste sau nu sa faca sex, eu zic sa mai astepti. Nu incerca sa faci asta. Nu pot neaparat sa-ti explic toate motivele, dar in putin timp dupa ce o sa o faca, s-ar putea sa se desparta de tine. Ia sfatul meu in considerare. Si daca chiar tii sa o faci, protejeaza-te. Sfat optional: Anticonceptionalele nu ingrasa.

3 răspunsuri:
| zăGhost a răspuns:

Mi se pare o prostie relaţia asta Fwb, cum îi zici tu.
E evident că tipul vrea doar atât de la tine, de ce să îi cânţi în strună?
În primul rând ţi-ai irosi prima dată cu cineva care te vrea doar pentru corpul tău, în al doilea rând, dacă accepţi un asemenea statut e posibil să suferi mai mult ca acum.
În locul tău aş înceta să îi mai acord atenţie.

| neutrino a răspuns:

Daca doresti sa devii acum femeie atunci ai ales bine, numai ca trebuie sa-l rogi sa-si ia in serios misiunea pe ca i-ai dat-o.

| SkyPilot a răspuns:

Ar fi bine sa iti pui urmatoarea intrebare: Intr-o buna zi, nu foarte indepartata, iti vei gasi dragostea cea mare. Nu-ti va parea rau atunci cand nu ii vei mai putea oferi virginitatea ta celui ales?
O relatie FWB la varsta voastra este dificila. Ce faceti cand unul din voi va gasi pe altcineva? Ce va fi cu adevarat veti sti doar atunci, ceea ce iti inchipui acum este una iar realitatea poate fi cu totul alta. Crede-ma ca stiu ce iti spun, am trecut prin asa ceva dar mult mai tarziu de 17 ani.
Parerea mea este sa iti cauti pe cineva "al tau" cu care sa ai o relatie romantica, sa te simti iubita si dorita, sa vrei sa-i daruiesti copii.