| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Prietena mea ia anticonceptionale de 6 luni, bineinteles recomandate de medic.
Le-a luat corect dar joi a uitat sa ia, asa ca a luat vineri, si sambata (dimineata) iar seara a a avut contact sexual! Nu a ejaculat in ea dar imediat au facut iar.
Mentionez ca mai are o saptamana si cateva zile pana ce termina pilulele..deci banuiesc ca nu era nici in periodata fertila.
A mai facut o data in decembrie in a 5 zi de luat pilule(si prima luna de cand a inceput sa ia)dar nu a ramas.
Sunt sanse acum?
Fundaa

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Anticonceptionalele daca ea nu le ia cum i-a zis medicul si uită o zi sa le i-a atunci degeaba mai ia, ca si antibioticele nu i si fac efectul daca le i-a aiurea si cand i si aduce aminte. Acum trebuie sa mearga la ginecolog sa o consulte si sa decida medicul ce va face, va continua schema cu aceleasi pastile sau medicul îi va recomanda altceva. Ea ce varsta are?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sau acea "prietenă" esti chiar tu si ti a fost rușine sa recunosti nu? Fi sinceră.

| Iuliana_Andreea_1996 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Are 18 ani si chiar e o prietena de a mea, de ce mi-ar fi rusine sa scriu asa ceva daca era vorba despre mie.

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca intarzierea administrarii pastilei AC a depasit 12 ore, fata de ora la care ar fi trebuit folosita si pastila uitata a fost folosita cu o intarziere de circa 1 zi, atunci riscul de sarcina devine foarte si in astfel de situatii in cazul in care se doreste sa se intretina contacte sexuale, in mod OBLIGATORIU in urmatoarele 7 zile se foloseste PREZERVATIVUL pentru a impiedica ajungerea spermei in vagin. In cazul folosirii acestei metode de protectie NU mai exista ZI DE OVULATIE si nici PERIOADA FERTILA. Fiindca intotdeauna dupa ejaculare in uretra ramane o cantitate de sperma destul de mare care in urmatoarele 10-15 din cauza fluidizarii ei, incepe sa se scurga/prelinga din uretra si cel mai probabil a ajuns in vagin, astfel ca in acest caz pericolul de a se putea forma o srcina exista si este chiar destul de mare. Multa sanatate!

| Andreisorescu a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Nu uita de lichidul preejculator care se elibereaza pe toata perioada sexului si contine sparmatozoizi

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Andreisorescu):

Informatia ta in privinta lichidului preejeculator este complet GRESITA/ERONATA. Am dat de mai multe ori acest raspuns care are la baza rezultatele si concluziile multor cercetari stiintifice si numeroase studii medicale tuturor ageamiilor cei care in mod absolut gresit vehiculeaza idei false/eronate/gretite in privinta lichidului preejeculator; dupa cum urmeaza. Pentru informarea corecta atat a ta cat si a altor ageamii complet lipsiti de cunostinte medicale corecte trebuie sa afli/sa stiti ca lichidul preejeculator este un lichid inofensiv care este produs de glande specializate si al carui singur, unic rol/scop este cel de a curata uretra din penis de eventuale ramasite/urme de urina (acida), in vederea mentinerii unui pH neutru in parametrii normali, pentru ca in cazul in care se produce o ejaculare, spermatozoizii existenti in sperma sa gaseasca si sa aiba conditii normale de supravietuire. Fiindca nu cunosti adevarul va instiintez atat pe tine cat si pe ceilalti ca; lichidul preejeculator este produs de 2 glande specializate denumite bulbouretrale (sau glandele Cowper) care nu au nicio legatura/interconectare cu glandele aparatului reproducator masculin, adica cele care produc lichidul/plasma spermatica, adica cu vezicula seminala + prostata si nici cu gonadele/testiculele cele care produc spermatozoizii. Deci se poate afirma fara teama de a gresi, ca lichidul preejeculator in momentul producerii si deversarii ei in uretra, este PERFECT STERILA fiindca in continutul sau NU exista deloc spermatozoizi. Contaminarea devine posibila prin amestecarea celor 2 lichide, insa acest proces sepoate intampla NUMAI dupa momentul deversarii lichidului preejeculator in uretra. Doar in aceasta situatie exista posibilitatea ca in uretra sa se poata amesteca lichidul preejeculator cu posibile resturi de sperma ramase de la o ejaculare care s-a produs anterior chiar si cu cateva ore si in acest mod sa patrunda spermatozoizi in continutul lichidului preejeculator. Aceste resturi/ramasite de sperma pot sa ramana in uretra/penis in urma masturbarii sau a unui sex intretinut anterior daca barbatul NU urineaza intre timp. In concluzie fiindca lichidul preejeculator asa cum este produs este perfect steril si complet inofensiv, rezulta ca NU se poate forma o sarcina prin intermediul acestui lichid, al carui ADEVARATUL ROL este cel de a CURATA URETRA DE EVENTUALELE RESTURI/URME DE URINA pentru a asigura in uretra un pH neutru inainte de ejaculare, ceea ce sa faciliteze/sa garanteze un mediu propice de viata pentru posibili spermatozoizi care ar putea ajunge in uretra in urma unei posibile/probabile ejaculari. Doar in aceste conditii spermatozoizii vor putea supravietui pentru a ajunge vii si motili din vagin in uter. Insa in mod absolut sigur in momentul producerii si deversarii lichidul preejeculator in uretra, aceasta este PERFECT STERILA. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Nu prea mari, dar se cam joacă cu focul!

| Andreisorescu a răspuns:

Ii dau dreptate tipului se joaca cu focol sa stii ca aceste anticonceptionale au si efecte adverse si macar daca face xxx sa se protejeze si dupa ce ejaculeaza aruca prezervativul se spala cu apa si sapun apoi daca vor sa continue isi pune un prezervativ nou si continua +ca nu cred ca daca prietena ta face neprotejat si tot ejaculeaza in ea si tot ia anticonceptionale o sa ii mai tina organismul la batrnete. Sfatul meu e sa ju mai faca xxx pana nu termina cu anticonceptionalele si daca face MACAR SA SE PROTEJEZE! ok? happy (funda?)

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Andreisorescu):

Mai copile se pare ca in capul tau exista o "nebuloasa" greu de definit si de imaginat, din moment ce ai scris numai si numai aberatii si imbecilitati in raspunsul oferit cu atata "convingere" rolling on the floorDin ceea ce ai scris si afirmat in acest raspuns reiese extrem de clar ca TU esti un copil neinformat sa dezinformat, ca habar nu ai ce sunt ANTICONCEPTIONALELE si ca atare te sfatuiesc sa iti gasesti un alt mod de a te "juca", pana cand vei creste mare. laughing