| anonim_4396 a întrebat:

Hei salutare!
Decand am devenit adolescenta, au aparut si problemele.Nu ma mai pot intelege cu mama deloc, imi critica prietenii, stilul meu, muzica, freza, etc. nu stie sa imi deie niciodata un sfat. Inteleg ca si ea are problemele ei dar eu prefer sa imi spun problemele mamei decat unei prietene care as putea sa mi-o fac in 5 minute si sa ma rada pe la spate.
Nu-i convine deloc stilul meu de aici cred ca incep si problemele.Am incercat sa i fac pe plac purtandu-ma mai simplu dar nu-mi place nu ma simt deloc in pielea mea.
M-am saturat sa tot urle la mine si mai ales cand sunt suparata sa puna sare pe rana si sa dezvolte problema si mai tare.Niciodata nu ma incurajeaza cand sunt cu nervi la pamant, si mereu le da persoanelor pe care nu le suport dreptate, si in cel mai rau caz ajunge sa ma compare cu ei si defiecare data reuseste sa ma faca sa plang
Am incercat cand era stresata sa i fac diferite suprize i cumparam cate un lantisor ceva simbolic felicitari ciocolata etc doar ca sa o vad zambind.Si imi spunea direct i-al de aici nu-mi place n-am nevoie de atentiile tale.Ma simteam ca un c***t.
Mereu imi spune ca de cand am aparut eu in viata ei, ea are numa probleme si abia asteapta sa fac 18 ani sa dispar de la ea.Cateodata am impresia ca mai bine nu ma nasteam. decat sa vad ca pana si propia mama e contra mea.
Nu m-ar durea chestiile astea daca veneau din partea unei prietene verisoare colege, cat ma doare faptul ca e chiar de la ea.
Cum as putea sa am o relatie din nou mama fica? numai vreau sa ma simt jicnita din partea ei.
Dau fundita la cel mai bun sfat

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Mama ta nu poate intelege stilul emo,este too much pentru ea!
Ea ar dori o fata normala,cu par lung,cu privirea luminoasa,cu tinuta obisnuita,cu prieteni fiziologici...
E normal sa o deranjeze modul in care te piepteni,nu vede stilul asta nici in reviste,nici la televizor(in emisiuni normale),nicaieri.
Cand te vede iasind pe usa imbracata,dupa parerea ei,ca un copil de bogdaproste,cum sa-i placa?
Cand iti vede prietenii cu parul in ochi si debordand de stranietate, ce sa mai zica?
Da, asta e problema ei.Traieste intr-o societate care nu aproba lucrurile astea,le judeca si le ironizeaza si mama ta trebuie sa indure privirile ironice si dezaprobarea celor din jur,numai din cauza ta.
Pana sa locuiti impreuna,probabil avea numai cuvinte de lauda despre tine si,chiar si cand te-a vazut influentata de stilul emo,probabil a considerat ca e o faza care tine de varsta si-ti va trece.Dar,dezamagirea ei creste pe zi ce trece vazand ca nu e nimic de facut si insisti sa ramai asa cum esti,cu pieptanatura,tinuta si prietenii cei ciudati.
Dupa cum vezi,de muzica pe care o asculti nu m-am legat deloc si asta,pentru ca aici nu cred sa o deranjeze ceva,in mod deosebit,muzica n-o aud vecinii,nu te arata nimeni cu degetul si nu rade nimeni pe la colturi ca asculti cine stie ce!
Dar,tot ceea ce faci in vazul lumii si poate fi interpretat si judecat,pe mama ta o supara.A obosit sa lupte cu gura lumii, vrea un strop de normalitate si n-o are, de aceea iti spune ca vrea sa faci 18 ani si sa pleci.
Sunt cuvinte spuse la amaraciune,din disperarea sa-si vada propriul copil devenit un strain!
Tu crezi ca ea n-ar vrea sa te ia in brate,sa te alinte,sa-ti spuna ca te iubeste? Ar vrea,dar n-o lasi! Fiecare noua zi pentru ea e o noua incercare de a rezista calvarului sa te vada cu parul atarnand pana-n barba, imbracandu-te ca cersertorul din colt si povestind cu niste fiinte stranii care par teribil de periculoase!
Da, ar vrea sa te vada altfel.Si ai toate sansele sa-ti regasesti mama atunci cand si ea isi va regasi fiica.
Iarta-ma ti-am scris un roman aici,dar tare mult as vrea sa intelegi si ce am scris.
Mama ta, te iubeste foarte mult, te asigur.Schimba-ti stilul, prietenii si pieptanatura si abia atunci vei intelege si tu!
Gandeste-te bine ce faci si unde vrei sa ajungi.Viata nu-i o joaca!

7 răspunsuri:
| SchiZz20CMrecords a răspuns:

@traveler eu am crescut cu bunici pana la 15 ani si doar de acum 2 ani are grija de mine.
Nu ies afara de nebuna stie in permanenta unde sunt nu fumez nu beau, doar ca am un stil de viata mai diferit.Nu stiu cum sa explic gen,, freza emo,, haine rap muzica cu texte necenzurate. Poate asta o deranjeaza.
Iar de tata nu pot zice nimic nu pot lua un exemplu bun de la el

| AndreiGabi a răspuns:

Relatiea dintre mine si mama este asemanatoare, sau mai bine spus era.Acum este plecata afara si vorbesc 10min cu ea pe saptamana.Nu cearta, nu nimic.
Nu m-a inteles niciodata si cand era acasa ne certam tot timpul.Sunt foarte ambitios de fel si oricat incercam sa sterg propriile ganduri ce imi dadeau dreptate tot aveam iesiri de furie.Incearca uneori sa o intelegi cu toate ca nu stiu cat o sa reusesti.O relatie buna intre mama si fica nu insemna indiferenta.Nu poti face orice vrei si ea sa iti dea dreptate tot timpul.A crescut intr-un mediu diferit de noi si este speriata, ii este teama pentru tine.Ai incercat vreodata sa te pui in locul ei? Poate stilul tau nu este bun sau doar este speriata de vorbele ce orice parinte le aude in legatura cu lumea de azi, cu stilul rebel al adolescentilor si viciile in care acestia pot cadea.
Mama a trecut printr-o experienta urata, despartirea de tata.Intrand in aceasta perioada excesele de furie erau din ce in ce mai dese si ma intelegeam foarte rau cu ea. Daca ai o greutate in familie excesele acestea trebuiesc intelese fara a da sens propriilor ganduri ce dau sentimentul de "nedreptate".
Vorbele grele pe care ti le spune nu sunt neaparat voite...stiu cum este.Treci peste si profita din plin de putinele clipe in care iti vorbeste frumos.
Eu mi-am facut o prietena foarte buna si asa am trecut peste mult mai usor. Daca poti cauta-ti un prieten ce te poate intelege.Nu orice om barfeste si tradeaza, trebuie doar sa stii sa alegi.
Ti-as spune sa te schimbi dar nu cred ca poti.Totusi incearca. Mici schimbari care mamei tale sa ii placa.Nu cu o atentie castigi iubire, trebuie sa faci ceva ce ei chiar sa ii placa.Si spune-i ca iti pare rau dupa fiecare cearta,orcine este vinovat.
Imi pare rau ca nu iti pot spune exact o formula pentru "relatie mama fica". Totusi, raspunsul il stii tu si daca tu chiar vrei sa schimbi ceva, poti.Numai bine si sper sa gasesti o solutie!

| Jesss a răspuns:

Scrie pe hartie timp de o saptamna, o luna, ce perioada vrei tu, toate astea, de vreo, de fiecare data cand se comporta urat scrie undeva, iar dupa, cand chiar esti nervoasa arata-i hartia, sau spune-i explica-i, ca tipa fara rost, dar nu ii reprosa, doar explica-i ca te doare, intreab-o ce mama e ea asa. Sigur o sa o pui pe ganduri si cred ca o sa se reactioneze diferit, depinde si de mame, la mine cand nu are dreptate si face asa fara motiv asa ii spun... si dupa se simte prost si vine ea la mine laughing

| Couragebv a răspuns:

Eu am problema de "intelegere"cu mama, pe mine m-a crescut bunica mea si te inteleg ce zici. e greu cand o mama pur si simplu se "plictiseste" de-a dreptul de copilul lui, cauta tot mai mult sa se "spele pe maini" de el...cel mai bun lucru este sa te intaresti tu singura ma, e cam greu daca nu ai macar un prieten de incredere, dar prinde un pic de curaj, ca o o sa fie soare si la tinehappy

| ANONYMOUS123431234 a răspuns:

Ok am sa te ajut
imi dai add Ok?
decsy.paul@yahoo.com

| traveler a răspuns:

Jignita,este simplu spus ca mama te jigneste, insa unde este tata in viata ta? De el nimic.treaca mearga,mai antai cred ca trebuie sa redevii copilul mamei cel ascultator care nu are ifose si ai raspunzi mereu in doi peri cind esti intrebata de ceva ce bineinteles ca te deranjeaza la culme nu-i asa? Intrebari de gen cu cine ai fost azi,ce bani ai cheltuit,de ce ai intarziat,unde pleci? Sunt temeri ale unei mame ce isi vede copilu mai ales pentru ca esti fata viitoare FEMEIE si frica de a da chix in viata cu copilul ei (tu) o face uneori sa devina o leoaica in a te apara si ocroti, sa termini o scoala inainte de a intra in viata, insa tu aceste manifestari ale ei le iei ca o ingradire a libertatilor tale.gandeste-te ca poti fi usor prostita de indivizi dubiosi, sechestrata, violata si atunci regretele tale sunt tardive si desigur ar distruge-o.Ei cam asta este in gandul mamei tale poate din prea multa dragoste asupra ta se poate interpreta ca o "sufocare parinteasca" vrea sa fie omniprezenta in viata ta.Are si ea propriile ei nevoi personale este o fiinta si poate in aparenta ei purtare,ea in interior sufera din cauza ta( daca e cazul lipsa tatei conteaza enorm, nu are cu cine se sfatui, un umar pe care sa sa sprijine sau neimplicarea acestuia la fel este de dureros pentru ea etc). Incearca si reconfigureaza-ti modul de viata si vei fi convinsa de intentiile ei parintesti mai bine si vei realiza ca de fapt ea nu vrea decat sa te ocroteasca pentru ca usor poti cadea in "gropile" vietii de tanara si este anevoios sau chiar deloc sa iesi din ele cu 1-2 copii in brate fara tata,sprijin material, fara locuinta etc. Succes si buna rea este mama ta si daca te-a crescut pina acum fii sigura ca este aceiasi mama iubitoare insa poate ai ceri prea mult sa se schimbe ea in loc sa te adaptezi tu armonios si in deplina intelegere cu ea, cu si cu cei din jurul tau.

| Pinky06 a răspuns:

Chiar e aiurea. Ai putea sa ii zici mamei tale sa te compare cu altcineva mai rau decat tine in felul asta sa vada ca ai si tu calitatile tale si ca o iubesti in felul tau chiar daca esti mai diferita. Sa o intrebi ce ar trebui sa faci ca sa fie si ea multumita de tine. Sa ii zici ca daca lucrurile astea te fac pe tine fericita atunci sa iti dea o sansa sa te accepte asa, pentru ca la un momentdat probabil o sa te saturi si tu de tot ce iti place acum. explica.i mamei tale ca doar treci printr.o faza o perioada a adolescentei dar ca nu ai d gand sa ramai mereu asa