| Adrianaman3 a întrebat:

Hei, sunt clasa a 10-a si de la inceputul liceului imi place de un tip de a 9a. Intram la aceeasi ora si iesim dar mai rar ma intalnesc cu el a si stam si aproape unul de celalalt. Acum o sa devina mai ciudat. Colegei mele i-a placut de prietenul lui. Si intr-o seara dupa ce am iesit de la liceu ea a plecat mai devreme si a vb cu cei doi baieti. A aflat numele celor doi baieti, in tot acest timp baiatul de care imi place tot nu m-a bagat in seama ori e mai timid ori nu ma place. Intr-o seara cand am iesit de la metrou si m-a luat mama l-am urmarit pe baiat, el fiind in tramvai, la ce statie coboara, sa vad in ce zona sta asa am aflat. Iar intre timp m-a bagat in seama prietenul lui cel care ii placea colegei mele. Dupa mai multe discutii cu el m-a invitat sa fiu partenera lui la balul bobocilor ca mergem amandoi. Acum eu am problema ca nu stiu cum sa il refuz si a doua cum fac sa ma placa prietenul lui.

Răspuns Câştigător
| Atlas33 a răspuns:

Ma faci sa rad..Se intampla adeseori sa iubim pe cei ce nu ne iubesc si sa fim iubiti de cei per care nu-i iubim...Se poate da,si in cazul ca el nu te place,,ok,dar aminteste-ti ca e greu sa ne placa ceva la inceput,fara de care mai tarziu nu vom mai putea trai, deci se poate intampla si asa in cazul dat.Ori poate ca el este mai timid decat celalalt, motiv pentru care prietenul lui incearca sa te fure inaintea lui, de-aici deduc ca poti fi frumoasa, deci s-ar putea sa fii si pe placul celui pe care il placi.Situatia data este ca tu ar trebui sa faci un pas inspre el in ciuda ideilor preconcepute, cum ca fata asteapta si baiatul trebuie sa o caute.Iti trebuiesc ceva instructiuni si tarie de inima sa te poti avanta in lumea asta nebuna care nu asteapta altceva decat sa devoreze victime usoare si firave ca si tine..in numele iubirii,un nume pe care intr-o zi il vei renega poate,sau pentru care te vei,,sacrifica,, Ori cate sfaturi vei primi,nu vei reusi sa faci mai mult decat te lasa sau iti dicteaza inima,oricat de mult te-as indruma, vei fi nevoita sa mergi pe acest drum singura, un drum ce-ti va dezvalui voalul de pe ochi si la capatul carui-a vei agonisi un imens bagaj de experienta, motiv pentru care te vei simti in masura sa privesti,, zambind,, si detasat pe toti cei care incearca si se pregatesc de acest drum.Concluzie..lasa-ti mintea libera si urmaeza instinctele, fa ceea ce simti, si daca il placi du-te la el si spune-i, oricat de dureros ar fi ca el sa te refuze, imagineaza-ti durerea remuscarilor ale unei iubiri neimpartasite.Chiar daca ar fi pripit sa credem ca ar putea fi iubirea vietii tale sau sufletul pereche, de ce sa nu dam o sansa acestei chiemari?!

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ba ar fi o idee foarte buna sa te duci ca asa poti intra in vorba cu tipu de care iti place si sa te integrezi in grupu lui

| corbulalbrosu a răspuns:

Inainte de a-l refuza pe acest baiat care te place (in cazul in care iti place si tie el macar un pic), ar fi indicat sa discuti in mod foarte serios cu baiatul pe care il placi (cu orice risc), pentru a afla daca te place si el la randul sau pe tine. Cel/cea care fuge dupa 2 iepuri in acelasi timp, risca sa ramana... cu buzele umflate. big grin Succes!

| Adrianaman3 explică (pentru corbulalbrosu):

Nu imi place de cel care m-a invitat deloc. Ma gandeam sa il refuz frumos sa nu ii dau sperante. Iar mie mi-e rusine sa vb cu ala de care imi place incerc de la inceputul anului. Prietenele mele deja ma fac fraiera dar le-am zis ca nu pot vb cu el.xd

| Ela05 a răspuns:

Măi problema principală ar fi dacă prietena ta află că băiatul de care îi place ei te-a invitat pe tine la dans.
Există posibilitatea ca cel de care îți place să îi placă de prietena ta de iar celui de care îi place ei să îi placă de tine deci dacă sunteți prietene bune eu zic să vorbești cu ea despre asta. O persoană normală ar înțelege că nu e vina ta că el te-a invitat la balul bobocilor. Nu știu ce să zic ai grijă, situația e un pic ciudată. Trebuie să iei în calcul toate posibilitățile și să gândești bine toate consecințele.

| Adrianaman3 explică (pentru Ela05):

Prietena mea stie ca m-a invitat baiatul la bal si nu o deranjeaza ca nu il mai place. Dar problema e ca nu vr sa merg cu acea persoana care m-a invitat. As fi vrut cu prietenul lui ca de ala imi place. Si nu stiu ce sa fac ca daca merg cu ala la bal nu vr sa ii dau sperante sau ceva. Tr sa il refuz dupa parerea mea. Nu stiu...

| Ela05 a răspuns (pentru Adrianaman3):

Dacă ea știe și tu nu vrei să mergi cu el la bal, pur și simplu spune-i că nu poți merge cu el. Pune orice scuză cum ar fi nu mergi la bal și dacă vei merge îi spui că te-a convins o prietenă să mergi, sau simplu îi spui că te-a mai invitat cineva înainte, etc.

| ionuuuuuut a răspuns:

Eu spun sa te duci cu el la bal, pentru ca asa in mod clar vei putea vorbi cu baiatul de care iti place.Te vei integra in grupul lor, poate ii ceri numarul nu stiu

| Adrianaman3 explică (pentru ionuuuuuut):

Acm cateva seri era el(cel care m-a invitat) si cu inca 3 baieti(printe care si ala care ma place) la metrou unde ne-am intalnit eu aveam castile in urechi. Si am vazut cu coada ochiului cum prietenii lui printre care si asta de Care imi place cum il impingeau pe cel care ma invitase la bal sa imi zică buna. Mi-am dat căștile jos si ne-am zis buna. In metrou am stat in picoare intr-un cerc. Eu asteptam ca asta care ma invitase la bal sa imi faca cunostinta cu ei dar nici unul nu m-a bagat in seama asa ca m-am uitat pe telefon pana la statia mea si i-am zis pa atat.