| BiancaDianaaaa a întrebat:

HEI,TPU! Am 18 ani, iar de curand am avut primul act sexual, mai exact acum o saptamana si ceva.Tin sa mentionez ca a fost neprotejat,dar prietenul meu nu s-a terminat nici in mine,nici afara.A fost o durere suportabila,mi-a curs foarte putin sange, aproximativ 2-3zile am avut scurgeri cu o secretie maronie, aseara am avut cel de-al doilea act sexual, repetandu-se povestea..nu a ejaculat deloc pentru ca nu am mai continuat, dar tot neprotejat..nu am mai avut nicio durere si nici sangerari.Este posibil sa fi ramas insarcinata? Exista vreo sansa? Va multumesc anticipat! F unda!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Primul sex cel din data de 2 iulie s-a petrecut in perioada de fertilitate maxima deci cand posibilitatea de a ramane insarcinata este foarte mare. In cazul in care ciclul tau menstrual dureaza circa 30-31 de zile putand fi considerat ca fiind regulat, din calcule reiese ca ziua ovulatiei se putea situa in ziua de 5 sau 6 iulie. Deci in acest caz problema cea mai importanta devine capacitatea partenerului de a-si coordona si/sau de a se abtine sa ejaculeze. In cazul in care este ferm convins ca nu a ejaculat posibilitatea unei fecundari a viitorului ovul dispare in totalitate. Sexul al 2-lea nu conteaza daca a fost sau nu cu protectie deoarece a avut loc intro perioada in care chiar daca ar fi ejaculat intentionat in vaginul tau nu se poate/este exclusa posibilitatea de a se naste/forma o sarcina.In concluzie in cazul primului sex adica al dezvirginarii, totul depinde de capacitatea iubitului de a isi coordona ejacularea deoarece sexul s-a produs exact in perioada cea mai "periculoasa" adica cu 2=3 zile inainte de ovulatie. Pentru linistea ta poimaine deoarece vor trece cele minim 8 zile de la ovulatie ai putea sa iti faci o analiza de sange pentru determinarea existentei hormonului de sarcina hCG a carui prezenta in organism este conditionata de existenta PLACENTEI care produce hormonul. Sper ca raspunsul meu sa te satisfaca.Multa sanatate.

13 răspunsuri:
| Astaeparereamea a răspuns:

Sansa de a ramane insarcinata exista, din cauza excitatiei barbatul elimina putina sperma fara sa simta, sperma este preluata de catre lichidul preseminal si dusa unde trebuie pentru fecundare ovulului, daca esti la inceputul vietii sexuale de unde sti ca prietenul tau nu a ejaculat, pentru ce a facut sex cu tine?

| BiancaDianaaaa explică (pentru Astaeparereamea):

Daca sunt la inceput asta nu inseamna ca nu am habar de nimic, asa este fiecare inceput! Si nu a ejaculat pentru ca din cate stii si tu se vede cu ochiul liber.

| Astaeparereamea a răspuns (pentru BiancaDianaaaa):

De ce trebuie sa te superi? Acum mi-am dat si eu seama ca ala a facut un experiment cu tine, eu stiam ca orice barbat nu se lasa pana nu ejacueaza de doua trei ori

"Dupa o ejaculare, pe acest traseu raman spermatozoizi. O parte din ei poate fi spalata odata cu eliminarea urinei. Totusi e estimat ca pe traseul canalului ejaculator pot ramane cantonati spermatozoizi viabili pana la 2 zile dupa o ejaculare. Acestia pot fi preluati de lichidul prespermatic care se secreta foarte aproape de acest loc.

Asa cum e produs, lichidul prespermatic nu contine spermatozoizi dar ii poate prelua din vecinatate. Distanta mai mare de 2 zile de la ultima ejaculare si fluxurile repetate de urina scad pana la zero acest risc. Uneori nu se gasesc deloc spermatozoizi in lichidul prespermatic si uneori, daca sunt prezenti, sunt neviabili.

Alteori acest lichid contine spermatozoizi viabili in principal datorita timpului scurt trecut intre ejaculari. Deci in mod accidental, lichidul prespermatic poate provoca aparitia sarcinii".

| BiancaDianaaaa explică (pentru Astaeparereamea):

De fapt, nu m-am suparat..asta ai inteles tu! Nu, nu a facut experiment, doar ca atunci cand m-a dezvirginat m-a durut rau, a mai continuat foarte putin dupa ruperea himenului pentru a nu ma mai ''chinui'' si a doua oara, iar la cel de-al doilea act sexual, am intrerupt deoarece mi-a fost foarte frica mie pentru o posibila sarcina happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mai asteptata vreo 10 zile si fa ti un test de sarcina. Orice contact sexual neprotejat poate duce la o sarcina. Un prezervativ costa 3 lei, pampersi costa cateva sute de lei si trebuie sa le cumperi vreo 2-3 ani

| corbulalbrosu a răspuns:

Nu am inteles mare lucru din relatarea ta in afara de faptul ca recent ai fost dezvirginata si ti-a curs cum zici chiar tu "foarte putin sange" ca imediat sa continyui ca :""aproximativ 2-3 zile am avut scurgeri cu o secretie maronie"", care se pare sa fi fost de fapt o menstruatie. Daca este asa si nu este gresit rationamentul atunci se poate afirma ca in conditiile respective NU SE POATE RAMANE INSARCINATA, deoarece cu cateva zile inainte sau imediat dupa menstruatie "posibilitatea"instalarii unei sarcini apare in cazuri foarte rare si cu totul accidental, deoarece posibilitatea conceperii unui copil in aceasta perioada nu depaseste 3-5%. In cazul in care sangerarea amintita dintre cele 2 partide de sex nu a fost menstruatie atunci pentru un raspuns corect ar fi necesar de stiut perioada exacta a ultimei menstruatii, data la care urma sa ai viitoarea menstruatie, data exacta a celor 2 acte sexuale si precizarea daca ciclul menstrual este unul regulat sau nu. Pentru a se putea da un raspuns concret si mai ales corect sunt necesare datele mai sus cerute.Multa sanatate.

| BiancaDianaaaa explică (pentru corbulalbrosu):

Nu a fost menstruatie! RUPEREA himenului mi-a provocat aceste "scurgeri", iar din cate am citit este normal.Primul contact menstrual a fost pe 2 iulie, iar cel de-al doilea, aseara.Menstruatia trebuie sa imi vina pe 19 iulie, iar ultima a fost pe 19 iunie, tin sa mentionez ca de fiecare data menstruatia imi intarzie o zi, doua.

| BiancaDianaaaa explică (pentru BiancaDianaaaa):

Iarta-ma, m-am grabit cand am scris, primul contact sexual!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru BiancaDianaaaa):

Primul sex cel din data de 2 iulie s-a petrecut in perioada de fertilitate maxima deci cand posibilitatea de a ramane insarcinata este foarte mare. In cazul in care ciclul tau menstrual dureaza circa 30-31 de zile putand fi considerat ca fiind regulat, din calcule reiese ca ziua ovulatiei se putea situa in ziua de 5 sau 6 iulie. Deci in acest caz problema cea mai importanta devine capacitatea partenerului de a-si coordona si/sau de a se abtine sa ejaculeze. In cazul in care este ferm convins ca nu a ejaculat posibilitatea unei fecundari a viitorului ovul dispare in totalitate. Sexul al 2-lea nu conteaza daca a fost sau nu cu protectie deoarece a avut loc intro perioada in care chiar daca ar fi ejaculat intentionat in vaginul tau nu se poate/este exclusa posibilitatea de a se naste/forma o sarcina.In concluzie in cazul primului sex adica al dezvirginarii, totul depinde de capacitatea iubitului de a isi coordona ejacularea deoarece sexul s-a produs exact in perioada cea mai "periculoasa" adica cu 2=3 zile inainte de ovulatie. Pentru linistea ta poimaine deoarece vor trece cele minim 8 zile de la ovulatie ai putea sa iti faci o analiza de sange pentru determinarea existentei hormonului de sarcina hCG a carui prezenta in organism este conditionata de existenta PLACENTEI care produce hormonul. Sper ca raspunsul meu sa te satisfaca.Multa sanatate.

| L1feDRAIN a răspuns:

Dupa cum stim toti, sarcina fara sa fi ejaculat in tine pur si simplu nu exista!
Daca totusi esti sigura ca nu a ejaculat in tine nu ai cum sa fii insarcinata, dar daca totusi nu esti linistita si poate chiar ai greturi atunci nu ar strica sa faci un test de sarcina poate ai adormit cind a ejaculat in tine si a spus ca nu.

Sper ca te-am ajutat, zi "mersi" si pa.

| BiancaDianaaaa explică (pentru L1feDRAIN):

Nu am greturi si niciun simptom! Este vorba si de lichidul preejaculator care contine spermatozoizi, mai mult la asta ma refeream atunci cand am intrebat daca este posibila o sarcina atata timp cat el nici nu a ejaculat!

| L1feDRAIN a răspuns (pentru BiancaDianaaaa):

Stai stai stai..."cit timp" si "lichidul preejaculator"...
Totusi sunt de acord si cu "corbulalbrosu" ca lichidul acela maroniu era de fapt o menstruatie si e imposibil sa fii insarcinata chiar daca partenerul a ejaculat in tine in primele zile a ciclului menstrual (atentie ciclul menstrual nu menstruatia) e imposibil sa fii insarcinata pentru ca ovulul nu e format inca pentru a putea fi fecundat! Poti respira mai usor acum..., dar daca nu poti nu o sa te linistesti pina nu vei face testul de sarcina.

O zi buna!

| Klandestin a răspuns:

Invata mai multe, mai citeste pe net, nu fa sex daca nu sti, foloseste prezervativu ca e bun, bafta!

| Klandestin a răspuns:

Nici o sansa, nu se ramane asa usor happy