| BibiBiby a întrebat:

Hei TPU.
Am început o relație acum 3 luni. Acel băiat este mai mare decat mine cu 3 ani. Credeți că relația noastră ar merge?

Răspuns Câştigător
| stark47 a răspuns:

Sa fim sinceri, 90% din intrebarile de aici au raspunsul tau.de aceea evit sa i-l mai si dau, pentru ca stiu ca nu va fi ascultat sub nici o forma.iar sansa de reusita a relatiilor incepute acum nu au nici o sansa de reusita.insa in loc sa ii spun ce sa faca, prefersa ii dau o sugestie despre ce ar trebui sa faca odata ce a apucat pe drumul respectiv.

20 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Daca exista respect, intelegere si dragoste.Se poate, dar la varsta de 13 14 ani slabe sanse happy sa fiti impreuna peste un antongue

| sofisis a răspuns:

Pai depinde de varsta voastra, de voi...in principiu 3 ani nu este o diferenta mare intr-un cuplu. E aproape insesizabila.
Daca tu ai 14 ani si el 17 este posibil totusi sa nu mearga pentru ca este la varsta la care este gata de activitati sexuale iar tu esti prea mica.
Daca te asteapta 3-4 ani...da. Poate merge relatia.

| BibiBiby explică (pentru sofisis):

Am mai spus o data. Eu o sa implinesc 12 ani si el are deja 14 ani impliniti in februarie.

| stark47 a răspuns (pentru BibiBiby):

Nu e mare diferenta, insa e cam ciudat sa ai o relatie la varsta asta(parerea mea), nu e criti, nici pe tine nici pe el.insa ca si raspuns direct la relatia voastra:se poate

| BibiBiby explică (pentru stark47):

Ok.

| sofisis a răspuns (pentru BibiBiby):

A,sunteti amandoi copii. Este o relatie cu putine sanse de reusita pentru ca sunteti mici. Asa sunt toate relatiile la varsta voastra. Dureaza putin in timp dar sunt frumoase. Si oricum, trebuie sa traiesti clipa nu sa stai sa iti faci griji pentru ce va fi.
S-au mai vazut cazuri in care sa fie impreuna de la 12-13 ani...asa ca nimic pe lumea asta nu e imposibil.

| BibiBiby explică (pentru sofisis):

Mda.

| sofisis a răspuns (pentru stark47):

Ce vrei, sunt copii. Uneori sunt tentata sa le dau raspunsuri frumoase inconjurate de unicorni roz dar parca e mai bine totusi sa le recit din realitate.
Am avut si eu varsta lor dar sincer niciodata nu m-am trezit intreband daca voi ramane toata viata cu prietenul de atunci. Eu nu ma prea preocupam de baieti atunci si eram foarte a naibii cu ei. Daca isi faceau freza pe stanga si mie imi placea pe dreapta, ma desparteam de ei. laughing) dar vad ca acum lucrurile sunt mai evoluate si fetele incep de la varste fragede tot ceea ce inseamna viata intima si de cuplu. Mie imi pare rau pentru ele pentru ca sar peste niste etape foarte misto din viata.

| stark47 a răspuns (pentru sofisis):

Sunt in totalitate de acord cu tine.insa daca le recitam din realitate, atunci ii facem sa sara peste acele etape.stii ca se spune ca nu trebuie sa ajuti un fluture sa iasa din cocon,ci sa il lasi singur pentru ca daca il ajuti atunci nu va avea puterea necesara mai tarziu pentru a se descurca.
la fel si cu ele, daca au nelamuriri intr-o situatie incerc sa nu le fac sa isi schimbe ideologia, ci sa o pastreze pe a lor, insa in raspunsuri, le dau un sfat care chiar sa il poata aplica in viata lor.

| sofisis a răspuns (pentru stark47):

Fiecare are stilul lui. Eu prefer sinceritatea si adevarul. Din moment ce eu cred ca nu au sanse de reusita, in cazul de fata, nu pot sa o mint si sa ii spun ca daaaa...o sa ii zamisleasca o echipa de fotbal si o sa le cante Salam la nunta straight face laughing
Eu vreau sa cred ca macar o copila din toate cele de aici si-a schimbat ideologia datorita mie si a reusit sa faca ceva pozitiv dintr-un mare rahat.
Asa sunt eu. Prefer sa vorbesc la pereti, cine stie, poate un perete ma asculta ...ca tot se zice ca peretii au urechi.

| stark47 a răspuns (pentru sofisis):

La fel si eu.din 100 de raspunsuri care dau, as fi foarte fericit sa aud c macar 1 a fos pus in practica si ca ceva bun a rezultat din asta

| sofisis a răspuns (pentru stark47):

Deci scopul e comun. Practica e diferita. Si tocmai asta e frumos. Ca cel in dilema are de unde sa aleaga. Uite, in situatia de fata ai fost ales tu de exemplu pentru fundita. laughing

| stark47 a răspuns (pentru sofisis):

Presupun ca am primit-o pentru ca serveste mai bine agendei respective, asta nu inseamna ca raspunsul tau nu a fost la fel de bun, in opinia mea mai educativ decat al meu

| stark47 a răspuns (pentru sofisis):

Sa fim sinceri, 90% din intrebarile de aici au raspunsul tau.de aceea evit sa i-l mai si dau, pentru ca stiu ca nu va fi ascultat sub nici o forma.iar sansa de reusita a relatiilor incepute acum nu au nici o sansa de reusita.insa in loc sa ii spun ce sa faca, prefersa ii dau o sugestie despre ce ar trebui sa faca odata ce a apucat pe drumul respectiv.

| stark47 a răspuns:

Nu vad de ce nu?
chiar daca e cu 3 ani mai mare decat tine asta nu insemna c nu puteti forma o legatura sau mai multe.
si eu am avut retatii cu fete care depaseau 3 ani in diferenta de varsta(ele fiind mai mici), insa eu sunt destul de matur si serios, de aceea sunt inclinat sa am langa mine pe cineva vesel, copilaros.probabil acesta este si cazul vostru.insa mai depinde si cati ai tu daca tu ai 11 si el are 14, e usor ciudat, daca ma intelegi.
am mai spus-o in alte intrebari, varsta nu e ce mai importanta ci felul in care te comporti cu dansul, daca tu ii dai ceea ce el cauta su are nevoie nu vad de ce o relatie draguta nu ar putea fi intre voi.succes

| BibiBiby explică (pentru stark47):

Eu o sa implinesc 12 si el are 14 ani.

| MihaelaMariaPopa a răspuns:

Nu te grabi in relatii de la 12 ani, am trecut si eu si multi altii de relatii din copilarie.totusi, ai 12 ani! eu la 12 ani aveam cu totul alte preocupari, daca a avea o relatie la 12 ani e o preocupare primordiala, te anunt ca mai sunt multe alte lucruri pe care ai putea peste 10 ani probabil sa le regreti ca nu le-ai trait la varsta aceea a copilariei.astfel de relatii dureaza foarte putin pentru ca de la varsta asta incep schimbarile de personalitate si abia pe la 18-19 ani reusesti sa ti-o definesti apoi pe la 20 de ani poti sa spui cu mana pe inima ca esti pregatit de viata si ca intelegi cum stau lucrurile. la 12 ani nu exista suma experientelor traite chiar daca ai impresia ca viata se rezuma doar la ce ai trait pana acum. daca e o relatie de prietenie, e ok, insa de la prietenie pana la sarutari si a avea prima experienta sexuala ai rabdare pentru ca altfel ar fi numai in dezavantajul tau.

| Dianaoprescu a răspuns:

Da, daca te iubeste sau daca te place indeajuns normal ca o sa dureze. Acum depinde si de varsta ta, dar in principu da.

| Dianaoprescu a răspuns:

Nu ai pentru ce :*

| Koyzu a răspuns:

Mama mea esta mai mare decat tata cu 8 ani sise iubesc mult