| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de o lamurire pentru cei care cunosc mai bine situatia. Menstruatia a venit pe data de 13 august. In prima zi a venit unpic a doua zi a fost ceva mai mult a treia zi s-a oprit si ma durea rau burta apoi a 4 a zi iar a venit dar tot asa dureri f mari de burta apoi s-a oprit brusc. A fost o menstruatie f ciudata. Mie imi vine si cu cheaguri iar de o saptamana am dureri de stomac, sunt balonata si merg f greu la toaleta iar si cand merg parca sunt stricata la burta si ma inteapa asa si este foarte stresant. Ce credeti ca poate sa fie? O raceala? Plus ca am inceput sa beau ceai de coada soricelului deoarece as vrea sa imi vina de data asta mai devreme cu o saptamana deoarece voi pleca in concediu Este ok? Va rog, vreau un sfat. Multumesc.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai, daca bei ceaiuri care iti infleunteaza menstruatia, atunci nu te mai mira de ce iti vine atat de ciudat!
Raceala nu imbaloneaza intestinele sau burta!
Durerile de stomac nu apar de la raceli!
Mergi la un medic, posibil sa ia indigestie, posibil sa ai gastrita, ulcer ceva, sau cine stie, chiar paartizi intestinali daca ai burta imbalonata si te strici la burta.
Mergi la un consult medical, ca noi chiar nu putem ghicii ce ai tu.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

De abia ieri am inceput sa beau. Nu am mai baut pana acum

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dereglarile menstruale nu au nici o legatura cu durerile de stomac, cu imbalonarea, constipatia sau diareea ori scaunele moi, astrea sunt strans legate de ceea ce mananci.
Menstruatia este modifcata hormonal si avand cheaguri in trecut, ceea ce de fapt nu-i deloc normal si sanatos, spune ca tu ai de fapt probleme destul de maricele cu ciclul menstrual si dereglarile hormonale.
In cazul asta, este bine sa faci niste investigatii la un medic ginecolog, cel mai probabil sunt rani, chisturi sau fibroame pe undeva, in interiorul tau (pe ovare, trompe sau uter).

Cat priveste ceaiul de coada soricelului, nu am auzit sa aiba acest efect asupra ciclului menstrual.

Inca ceva, am vazut o intrebarea anterioara postata de tine in 1 august, in care spuneai: "ieri am facut sex neprotejat cu partenerul si dupa ce si a dat drumul pe mine am vazut ca din vagin curgea o secretie alba..."
Ei bine, sexul a fost neprotejat taman in plina perioada fertila, fiind facut pe 31iulie, ceea ce imi da de banuit ca poti fi insarcinata, iar mini ciclul venit acum, in 13 aug. ar putea fi, ciclul de nidatie.
Te-as sfatuii sa faci un test de sarcina cat mai curand, ca sa vezi realitatea, pentru ca, ai toate sansele sa fii insarcinata!

| 01Joulie01 a răspuns:

Diverse chestii hormonale pot afecta tot organismul.
Durerile de ovare (adică jos, zona pelviană) apar de obicei de la chisturi. Iar întreruperile în timpul menstruaţiei sunt tot dereglări ale organelor (interioare) feminine.
Durerile de burtă pot fi de la dereglarea stomacului şi automat intestinele o să cânte (nu prea frumos).
Cheagurile înseamnă că ţi se coagulează sângele un piiiiic prea repede şi pot provoca diverse complicaţii... gen să se înfunde canalul pe unde ar trebui să curgă sângele, ceea ce ar explica de ce s-a oprit o zi. Chestia super nasoală e că nu e ar trebui să ai cheaguri decât super rare, pot rămâne rămăşiţe şi pot aduce complicaţii (pe care NU le vrei)
Asta e explicaţia mea din informaţiile pe care le am eu dar sunt om şi NU sunt medic specialist deci cel mai bine e să mergi să-ţi verifici ovarele, să spui toate simptomele doctorului şi să îţi dea un sfat de specialitate. Nu te lua aşa după urechi şi vorbe. Învaţă că doctorii ăia nu există degeaba şi ce e alb pe negru e mult mai sigur decât ce-ţi spune o străină pe TPU...

aaa şi PS: o menstruaţie de 2 zile şi aia neregulată poate să însemne şi sarcină

| anonim_4396 explică (pentru 01Joulie01):

Nu este vorba de o sarcina deoarece nu era nimic schimbat la menstruatie. Gastrita am aflat ca am acum cateva luni poate sa fie si de la asta