| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare, care nu cred ca este cam ciudata, dar mie mi se pare foarte.
Dece la 14 ani am pofta de mult sex? am si o prietena dar mi-e prea rusine sa ii spun la varsta asta sa facem, sex si nu mi se pare normal la varsta asta!(chiar daca am fost in vacanta la o cabana cu familia mea, a ei si a catorva prieteni de familie, si sa imbatat si a venit la mine in camera si... nu am acceptat).
Astept raspunsuri serioase, nu le luati in deradere!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Dorinta de sex apare de obicei in momentul trecerii de la pubertate la adolescenta. In acel moment incepe cu adevarat dezvoltarea accelerata atat a organelor de reproducere cat si a sistemului hormonal. Inceperea vietii sexuale reale la aceasta varsta nu este normala, deci nici de acceptat mai ales de catre o fata. Din acest motiv foarte multi tineri recurg la petting, adica un fel de sex surogat, care in cazul in care este corect practicat poate fi o alternativa viabila pentru a elimina stresul hormonal si dorinta de sex tot mai intensa. Multa sanatate!

| max21 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Multumesc, noroc!

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Corpul tau la 14 ani este in crestere iar aparatul reproductiv abia acum se formeaza si incep sa functioneze, este normal ceea ce ti se intampla!
Dar nu-i normal sa-ti incepi viata sexuala de la 14 ani!

Citeste mai multe aici:
http://veneris.ro/sexul-prematur-riscuri-consecinte/

http://www.copilul.ro/......-a130.html

http://semneletimpului.ro/......adult.html

| corbulalbrosu a răspuns:

Petting-ul reprezinta totalitatea actiunilor intreprinse de doi tineri indragostiti caracterizate prin efectuarea/intretinerea sarutarilor, atingerilor, mangaierilor, extinse pe intreg corpul in vederea excitarii cat mai intense a punctelor/zonelor erogene ale partenerului. In cazul intretinerii unui peting adevarat, totul este permis, fiind indicata cunilitia si sexul oral, insa este interzis cu desavarsire sexul real, adica penetrarea vaginului cu un penis barbatesc adevarat. Petting-ul reprezinta totalitatea jocurilor erotice si sexuale si din acest motiv este cea mai tandra, frumoasa si pasionala activitate in care poti sa incerci orice iti face placere cu conditia sa reusesti sa respecti regula de baza, de a nu depasi limita obligatorie impusa; se permite totul mai putin penetrarea. Prin petting se intelege practicarea acelor actiuni la care poate recurge o perechea de adolescenti care inca nu si-a inceput viata intima, dar care cauta totusi sa-si provoace placere sexuala reciproca care sa se finalizeze prin orgasm si ejacularea. Petting-ul este o forma de provocare a placerii sexuale la tinerii care inca nu si-au inceput viata intima, sau altfel spus, petting-ul se considera a fi jocul erotic (soft sau hard, dupa numarul de haine pe care le pastrezi pe tine...), dar a carui scop final este obtinerea placerii maxime. Altfel spus, petting-ul se doreste a fi alternativa la actul intim pentru tinerii virgini, o alternativa de "sex surogat" pentru cei ce vor sa-si pastreze (inca!) virginitatea. Succes si satisfactii in cazul in care il ve-ti practica!

| Emilian65 a răspuns:

Acesta, este fenomenul care apare la orice adolescent de varsta ta. Deci, nu te panica, este ceva normal pentru cei 14 ani ai tai. Te felicit! pentru gestul facut fetei care a venit la tine in camera in stare de ebrietate.

| WaterDrop a răspuns:

Gandesti prea mult, lasa`te purtat de val si protejeaza`te. Spor.

| Lawliet14 a răspuns:

Nu te mai uita la filme XXX, esti supradezvoltat. E si pacat...

| FanulMeu a răspuns:

La vasta de 14 ani ai foarte multi hormoni... nu ar fi indicat sa iti incepi viata sexuala acum cum spune si corbulalbrosul "Petting-ul" reprezinta o alternativa, dar fi atent cum ii vei propune asta!
inainte sa ii propui ceva despre sex vorbeste cu ea despre tema asta.

| DenisaE a răspuns:

Nu te panica că nu este nimic in neregula cu tine. Toţi la vârsta ta păţesc asta. Dar da, este puţin devreme să începi acum. Mai aşteaptă măcar pana la 16-17 ani.

| max21 a răspuns (pentru DenisaE):

Multumesc si tie!