| AdinaIacob a întrebat:

Hei TPU..am o problema ce ma framanta de ceva timp si e legata de pierderea virginitatii..am 17 fara o saptamana si cateva zile..si ce pot spune.e ca pana la varsta asta nu am avut relatii serioase..am avut doar 2 ..si au fost de scurta durata (cea mai lunga fiind 3 saptamani ) ..asta se datoreaza in mare parte faptului ca am fost o fire foarte timida(si cam pretentioasa ce-i drept).iar de vreo cateva luni pot spune ca mi-am dat drumul si am devenit mai sociabila..si nu stiu, dar vazand multe din colegele de clasa..si prietene facand acest pas.mi s-a trezit curiozitatea sa-l fac si eu ( insa clar nu vreau doar din curiozitate)..insa marea problema e ca nu am iubit.dar este un baiat (un afemeiat ce-i drept) pe care il plac de ceva timp.iar in urma cu 2 luni..am ajuns amandoi intr-un punct ..in care am ajuns destul de departe.iar el m-a intrebat daca vreau sa o fac cu el..eu refuzand, ca na..sunt virgina.iar de atunci noi n-am mai avut nicio tangenta.el impacandu-se cu fosta (iar eu m-am suparat pentru ca intr-un fel m-a folosit, dar e ok..stiam de la inceput ce fel de baiat e). ..si nu stiu ce e cu mine, probabil mi-au luat-o razna hormonii..insa stiu sigur ca el as vrea sa fie ~primul~ ..de ce? pai are experienta si cu toate ca nu vom avea o relatie dupa..stiu ca nu voi regreta (si nu vreau sa fiu judecata.dar consider ca deja am ajuns in punctul in care sunt pregatita sa fac acest pas) ..pentru ca e baiatul pentru care am niste sentimente puternice.el clar, stiu ca nu simte asta..insa stiu ce vrea..si as avea acum o intrebare..cum sa-i propun, sa fim ~prieteni cu beneficii~? adica data trecuta, noi ajunsi intr-un punct l-am refuzat..moment in care mi-a zis ca-s o imatura, ca gandesc ca una de 14 ani.dar in pana mea, eu neavand experienta ce sa-mi cearathinking(mda, m-a cam deranjat remarca asta atunci).dar am tot stat si m-am gandit..si pan la urma, doar o viata avem..si trebuie sa profitam de ea.asa ca ajutati-ma cum sa-i propun asta... avand in vedere ca de atunci nu am mai vorbit sau vazut deloc.

5 răspunsuri:
| Purec a răspuns:

Cand am inceput sa citesc. voiam sa te laud..sa zic ca in sfarsit o fata serioasa si inteligenta... apoi cand colo.m-ai dezamagit. Pe langa faotul ca tipul e un idiot, are o iubita si cred ca nici tie nu ti-ar placea sa vina una la iubitul tau sa ii propuna asa ceva. Daca vrei un prieten cu beneficii( tampit serial a prostit o intreag ageneratie) alege totusi unul macar responsabil.

| Mihailescuioana29 a răspuns:

Ai dreptate ca avem doar o viata, dar de ce sa o strici, de ce sa faci un lucru pentru care sa regreti cat vei trai? Degeaba spui ca nu o sa regreti, esti prea dornica incat mintea ta nu este lucida. Cand vei gasi persoana potrivita iti vei da seama ca ai facut o mare greseala. Eu zic sa mai astepti, cauta un baiat la care sa tii si la randul sau, sa tina si el la tine si apoi sa treci la acest pas. Nu o face cu unul doar asa, ca iti joaca hormonii fiindca vei ajunge o fata usuratica. Mai asteapta si fii mandra ca esti "neatinsa" la varsta asta. De ce sa fii ca celelalte?

| xCarly a răspuns:

Păcat să gândești așa! Totusi daca stii ca el nu simte nimic si e doar pur interes dc vrei sa faci asta!? ( in ciuda faptului ca simti ca el este " alesul" ). Exista in lumea asta si baieti care merita si stiu sa te respecte, de ce sa-ti pierzi virginitatea, care este un pas important totusi pentru o domnisoara, cu un bagabont ( n am gasit alta catalogare). Deschide ti ochii, trebuie sa fii mandra ca esti virgina la anii tai, nu sa o vezi ca pe o povara. Daca tu te simti pregatita psihic, fa-o! dar cu cineva care merita( si baiatul ala chiar nu merita, si ar fi o aiureala sa-i propui chestia cu "friends with benefits", mai bine nu '¡ ) dupa sa nu regreti happy! Numai bine!

| AdinaIacob explică (pentru xCarly):

Da..imi dau seama ce spui.dar am renuntat sa mai sper ca o apara acel cineva care sa chiar merite..si in mare parte am dat doar de afemeiati. pe care intr-adevar i-am tinut la distanta.dar baiatul asta are acel ceva si orice ar face...tot nu pot renunta la el...si stii, eu nu vad virginiatea ca o mare chestie.o vad mai mult ca un complex de care vreau sa scap..si clar, daca o s-o fac cu el nu voi regreta.insa nu stiu cum sa-i spun ceea ce vreau, avand in vedere ca n-am mai avut tangenta cu el de la ultima ~intalnire~.

| xCarly a răspuns (pentru AdinaIacob):

De ce sa renunti draga?! Nu e sfarsitul lumii, inca crede-ma, ca INCA exista acei baieti care ar putea sa te faca sa te simti fericita si sa-ti ofere exact ce ai nevoie. Gresit, virginitatea nu e un complex, in ziua de azi e ceva de care ar trebui sa fii mandrawinking! Daca o sa o faci cu acel baiat sa zicem, dupa nu crezi ca iti vei auzi vorbe?, mai ales din partea lui, el nu este potrivit, deoarece este doar pe interes si pentru el nu insemni nimic! Pacat ca ai ajuns sa te indragostesti de un astfel de baiat, care nu are ce sa-ti ofere mai mult decat regrete, crede-ma ca o sa ajungi sa regreti, chiar daca acum nu realizezi si zici ca nu-ti pasa si ca nu vei regreta, mai tarziu vei intalnii, probabil, acel baiat care, chiar merita, parerea mea. Acum tu faci cum simti dar ia in calcul faptul ca nu e prea " inteligent" ceea ce vrei tu sa faci happy. Eu in locul tau as iesi, as socializa, mi-as face noi prietenii si asa poate hop apare si " alesul". Orice baiat poate sa ti ofere acest sentiment, ca el este unic si bla bla bla, odata ce ajungi sa-i cunosti. Acum tu esti indragostita si luata de val de un chip frumos ( poate) cu multe vrajeli si fara scrupule! Trezeste-te totusi. Parerea mea. Asculta-ti inima dar si mintea! Numai bine happy!