| Maia0595 a întrebat:

Am o problema destul de grava,cred eu. Am avut contact sexual cu o zi inainte de ovulatie, totul a fost protejat si a ejaculat afara. Cu aproximativ 2 zile inainte incepusem sa am mancarimi in zona intima si dupa masturbare ma durea. Dupa contactul sexual acea secretie transparenta este muult mai lichida decat de obicei si mancarimile se mentin si la a 3 a zi dupa contact,dar durerile au trecut. Mentionez ca este una din putinele mele adevarate nopti de "dragoste", probabil de aici si durerile. Dar nu inteleg mancarimile si schimbarea secretiei. Daca cunoasteti simtomele va rog sa ma ajutati

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Secretia aceea transparenta de care amintesti se pare ca a fost cea secretata in preajma ovulatiei si numita mucus cervical. "Cu cat ovulatia se apropie, mucusul devine din ce in ce mai transparent, mai ud, elastic (se poate intinde cativa centimetri) si alunecos, semanand cu un albus de ou crud. Senzatia vaginala este de uda, alunecoasa, bine lubrificanta. Aceasta perioada este foarte fertila. In imediata apropiere a ovulatiei mucusul incepe sa se reduca in cantitate si sa se usuce. Aceasta se poate intampla cu o zi sau doua inainte de ovulatie, in ziua ovulatiei sau in ziua de dupa ovulatie. Aceasta uscare poate avea loc treptat sau poate fi brusca. Deci schimbarea aspectului secretiei vaginale este absolut normala insa acea mancarime este anormala.In cazul in care mancarimea persista ar fi indicat sa fii consultata de un medic ginecolog.