| Anonim1124 a întrebat:

Hei TPU, am o problema.Eu si iubitul meu am facut sex acum o săptămână, protejat, cand si-a dat drumul, a scos prezervativul de pe penis si a curs putina sperma pe langa si s-a sters putin, e posibil sa fi ramas pe mana ca dupa aceea a mai bagat-o tot cu prez si mi-e sa nu fi ramas pe mana cand a pus prez. Astazi a inceput sa ma doara de dimineata burta dar nu de mentruatie, ci altfel de durere (nu stiu daca are legătură cu sexul) dar intrebarea mea este ca daca exista sanse sa raman gravida doar prin faptul ca poate a mai avut pe mana mici spermatozoizi! DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| QElenaBoghiu a răspuns:

Dacă lichidul seminal ( sperma ) sau lichidul preseminal intră în contact cu secreţia ta vaginală, atunci EXISTĂ risc de sarcină!

Secreţia vaginală facilitează pătrunderea spermatozoizilor în vagin!

"Este important de retinut faptul ca o femeie poate ramane insarcinata cu un himen intact si fara un contact sexual direct (penetrare)!
Contactul dintre sperma si zona genitala poate facilita patrunderea spermei in vagin si instalarea unei sarcini.
Un himen intact nu trebuie considerat metoda contraceptiva!"