| Miruna04 a întrebat:

Hei, TPU! Anul asta am tecut a IX-a si sunt intr-o noua clasa. Problema e ca plac un baiat din aceeasi clasa cu mine. Bine, n-ar trebui sa fie o problema, dar nu stiu daca si el ma place. Adica prietenele mele asa imi spun, ca se uita la mine foarte mult etc. Dar el e foarte timid. Si cand zic foarte, e foarte. Si am incercat sa vorbesc cu el, dar tot ce primesc inapoi sunt raspunsuri fixe, fara nimic in plus. Si in fiecare zi il plac mai mult. Nu am mai avut prieten, si nu stiu ce sa fac. Cand vine vorba sa comunicam, de intelegem si radem. L-as intreba direct, dar nu vreau sa risc sa se sperie sau sa se supere si sa nu mai vorbeasca cu mine 4 ani. Si nu vreau sa pierd pe cineva care, daca nu m-ar placea(in cazul in care ma place), mi-ar putea fi un prieten bun... Deci ce sa fac? Cum sa aflu daca ma place fara sa ma fac de ras? Sau macar cum sa insist putin, macar sa vad intentiile lui? ...Multumesc si astept raspunsuri!

Răspuns Câştigător
| kiss100 a răspuns:

Sfatul meu este sa mai astepti putin sa vezi felul in care se comporta cu tine si daca iti da de inteles ca te place fa rost de numarul lui si dai din cand in cand cate un mesaj de genu : ce faci :*, ce mai faci :* sau intreaba-l ce tema avem la... :*.
Atata timp cat iti raspunde incearca sa tot deschizi subiecte interesante despre care poti vorbi cu el.
Sau cel mai bine lasa-l pe el sa faca primul pas. ( uite eu sunt cu un coleg de clasa ve vreo 7 luni dar inainte de a accepta sa ma "combin " cu el am vorbit foatte mult la telefon, in fiecare seara de la 6 pan' la doua si cu timpul ne-am indragostit unul de altul si acum merge bine totul intre noi ) SFAT: prietenia trebuie bazata tottimpul pe incredere si multa comunicare. Bineinteles vor exista mici conflicte dar daca comunicati mult nu e nici o problema.
Aaaa si daca o sa fie sa fiti impreuna intotdeauna colegii de clasa vor comenta. na asta depinde si cat de nesimtiti sunt ei.
adica se vor obisnui cu timpul.
Cred ca te-am ametit happy pai succes!winking

| Miruna04 explică (pentru kiss100):

Multumesc foarte mult de ajutor happy Mi-ai fost de mare ajutor si sa vedem cum ma descurcwinking

6 răspunsuri:
| Ana_4223 a răspuns:

Pai incerca sa te apropii de el sa il descoperi daca pot sa zic asa. cere.i nr de telefon sau mai bine adresa de messenger chiar daca nu sunteti asa de apropiati iar daca va parea interesat adica te va cauta sau va deschide noi subiecte in discutia voastra este posibil sa te placa...iar daca te va place probabil te va intreba daca vrei sa ai o relatie cu el....succes]

| neutrino a răspuns:

Sub un pretext oarecare, roaga-l sa te insoteasca in oras.

| Miruna04 explică (pentru neutrino):

Dar nu suntem asa apropiati...

| neutrino a răspuns (pentru Miruna04):

Atunci nu ai ce face. Aceasta e soarta fetelor, sa fie observate, astfel incat baiatul care o place sa faca el primul pas. Atunci fata accepta sau nu.

| Sfatosul2012 a răspuns:

Cred ca ai putea sa i afli asa un mess id sau un numar de telefon si sa vb cu el macar asa o perioada pana cand mai scapa si el de timiditate. si apoi o sa o faceti face to face. Dupa ce o sa l saruti prima data o sa devina asa un zmeu.winking