| ameliaaa2005 a întrebat:

Am o anxietate groaznica, dar mai ales la liceu.
Sunt clasa a 10 a si am început anul extrem de prost. Am o frica imensa de teste si oricât as invata acasă, la teste ma blochez si nu mai știu ce sa scriu. Uit tot. Si nu ma mai pot concentra absolut deloc. Parca creierul meu nu mai este capabil sa facă nici 1+1.
Am avut problema asta și în clasa a 9 a dar parca acum s-a agravat si nu stiu ce sa fac. Simt ca innebunesc când vad cât invat/cum stiu acasa si cu ce note ma aleg. Plang după toate testele.
Am o frica foarte mare și de ascultat/iesit la tabla. Si tremur toata când ma scot profesorii în fata clasei la tabla, oricât de ușor ar fi exercițiul.
Ce sa fac? Parintii îmi spun ca ma înțeleg, dar când mama îmi vede notele, se enerveaza extrem de tare și tipa și ma jignește.
Am ajuns sa am o stima de sine foarte scăzută si nu am am încredere deloc in mine când vine vorba de liceu.
Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Iti sugerez sa mergi la psihologul scolii pentru a intelege mai bine ce simti in toate aceste momente si, mult mai important, ce a provocat asta.Din moment ce esti eleva nu platesti nimic si nici nu ti se dau medicamente (psihologul nu face asta), ci e doar o discutie libera, lejera in care esti incurajata sa faci asa o introspectie(analiza), a propriei persoane.

Eu cred ca e un cerc vicios care nu se mai termina.Iti era frica sa nu patesti ca anul trecut, deci creierul s-a blocat, paralizat cu aceasta frica, performanta scoala scade fiindca domina frica, nu ratiunea si calmul, prin urmare notele nu sunt ok, ti-e frica de reactia parintilor.Mai departe, dezvolti frica de orice test sau ora in care te asculta, o frica de esec.

Cum crezi ca ai putea sa iesi din acest cerc vicios? Daca incepi cu increderea de sine e posibil ca iti vei tine in frau emotiile negative care te coplesesc la tabla, prin urmare vei sti sa rezolvi, primesti note mai bune, prinzi curaj si apoi, sa speram, astepti testele cu calm si le rezolvi facand apel la logica si relaxare.E doar o presupunere.Depinde de tine ce vrei sa faci, daca intr-adevar iti doresti sa treci peste problema sau te complaci in ea.Succes!

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Am o frica foarte mare și de ascultat/iesit la tabla...Ce sa fac? "

nu mai da tu vina pe anxietăți și alte scenarii sf și pune mânuța pe carte, inveți in draci și ai rezolvat ce sugerezi tu

| ameliaaa2005 explică (pentru sierra1):

Dacă tot imi dai răspunsuri ca asta, mai bine taci. Sincer. Numai eu știu cât invat si cat repet.

| sierra1 a răspuns (pentru ameliaaa2005):

îhî deci să nu-ți dau sfaturi de genul "invață".

OK, du-te la psiholog (ha ha ha) că invață el pentru tine! Sau la bieserică?

| Turbo223 a răspuns:

Inteleg anxietatea la iesitul la tabla, probabil din cauza ca esti privita de colegi si evaluata de profesor. Totusi, la test esti tu, foaia si pixul. Ce anume iti declanseaza anxietate in situatia asta? Faptul ca simti ca nu ai timp sau frica de esec? Probabil duci si o lipsa de concentrare. sunt foarte sigura ca esti o fata desteapta! :3