| anonim_4396 a întrebat:

Cred ca am o problema mai grava pe care nu mulți or sa o înțeleagă, asa ca abțineți va.
În viata mea am avut 2 relații (prima s-a terminat după ce s-a despărțit de ziua mea (1 an a ținut), iar a 2-a m-a înșelat (a ținut 4 luni)).
Dupa treaba asta încep sa ma gândesc ca o sa am foarte mari trust issuse uri pentru ca de 2 ori mi s-a întâmplat sa sufăr (eu fiind romanticul în relație).
Ideea ca aceste probleme le am de la prima relație, astfel ca, după ce s-a despărțit de mine, în cea de-a 2-a relație deja aduceam aminte de fosta fara sa-mi dau seama și multe lucruri ma făceau sa cred ca si ea (adică cea de-a 2-a fata o sa-mi facă la fel), ceea ce s-a și întâmplat.
Pe scurt în a 2-a relație nu am dat totul pentru ca mi-a fost frica după ce am pățit în prima.
Îmi e frica pentru ca simt ca as putea sa fac asa mereu si sa ma aflu într-o bucla continua. Simt ca dacă o sa am pe cineva nu o sa am încredere ca nu ma inseala și ca orice face trebuie sa știu și sa controlez eu.
Îmi este foarte greu și nu stiu cum sa trec peste.
Voi ce ziceți?

Răspuns Câştigător
| AnemonaP a răspuns:

Mă bucur foarte tare că ți-ai dat seama că în scurt timp poți ajunge într-o buclă. Te cred că îți este foarte greu și mai ales, cât de greu va fi in relațiile viitoare sa te oferi cu totul și sa ai încredere in persoana de lângă tine.
Cel mai bine ar fi să vorbești cu un psihoterapeut, acesta te va ajuta 100%. Singur, nu poți să treci peste lucruri, ca și când nimic nu s-a întâmplat. Ambele relații ți-au provocat multă durere și ți s-au formată anumite idei pe care le poți schimba prin terapie. Însă, problema ta are rezolvare și asta este cel mai important happy

| Anonimu7041 a răspuns (pentru AnemonaP):

Mulțumesc frumos pentru mesaj!
Mi-ai făcut seara mai buna!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu te mai arunca in relatii unde inima ta nu simte nimic.
Dar daca gasesti o fata care iti place si ea iti raspunde la fel, nu te mai abtine, ca te paraseste, fiindca nu merita a pedepsesti toate fetele, pentru una care te-a inselat odata.

| Anonimu7041 a răspuns (pentru Violleta2022):

Mulțumesc de răspuns!

| Goete a răspuns:

De ce te miri ca te-a inselat, cand "n-ai dat totul"?
Si faptul ca "tu erai romanticul" e din punctul tau de vedere, si chiar daca ai fi fost, o relatie are mult mai multe parti.
Daca o bulesti mereu, ar trebui sa te gandesti ce faci rauwinking

P.s. asta e tipul de raspuns care nu e pe maseaua ta si care te enerveaza

| Anonimu7041 a răspuns (pentru Goete):

Pentru mine nu exista motiv pentru care poți insela pe cineva.
Nu recunosc ca am fost cel mai bun om, dar dacă nu ma mai vrei desparte te si după fa ce vrei, nu ma insela.

| Goete a răspuns (pentru Anonimu7041):

Una e ca tu nu accepti nici un motiv insa in practica sunt o multime de motive pentru care o persoana isi inseala perechea.