| Coditza19965 a întrebat:

Hei TPU e o poveste mai complicata, prietena mea s-a despartit de mine dupa 7 luni in care am fost impreuna (relatie la distanta) in ciuda distantei m-am atasat foarte tare de ea in timpul asta am inceput s-o iubesc tot mai mult iar acum ca s-a despartit de mine nu o pot uita pur si simplu nu pot numai acolo imi sta gandul la ea nu stiu ce sa mai fac, mi-e foarte greu...Nu m-am rad is mereu posomorat, nu mananc nu mai vreau nimic... de ce? Un sfat va rog sad

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

E primul stadiu al oricarei despartiri.
Daca pana acum viata ti se parea fumoasa pentru ca erai impreuna cu ea,acum e totul pustiu si fara sens,obiectul pasiunii tale a evadat si nu-ti mai poti gasi echilibrul singur.
Inchide intr-o "cutie" a creierului tau toate amintirile,nu mai reciti mesajele voastre,e primul pas,se numeste dezintoxicare.
Si alunga cu incapatanare orice gand la ea.
Nu te gandi de ce v-ati despartit,ca totul e pierdut si ce bine era cu ea,gandeste-te ca trebuie sa-ti revii si lupta cu tine,cu mintea si sufletul tau,sa le aduci la starea lor normala.
Iesi cu prietenii,citeste mult,joaca jocuri pe calculator,vezi filme bune si refuza sa iti lasi mintea sa mai alunece la ce a fost!
Hotararea cu care vei face toate acestea si timpul,te vor readuce la starea ta de persoana vesela si senina, asa cum erai candva.
Nu ti-e dor de tine?
Daca da, lupta-te sa te eliberezi!
Usor nu va fi, dar nici imposibil, te asigur.

| Coditza19965 explică (pentru greece12):

Multumesc!

| greece12 a răspuns (pentru Coditza19965):

N-ai pentru ce, cauta sa fii cu adevarat bine!

6 răspunsuri:
| AdyAdeluş a răspuns:

De ce? Simplu raspunsul. Pentru ca ai tinut foarte mult la ea si ea nu a vazut. Crede-ma daca s-a despartit de tine e logic ca nu te merita sau se credea superioara tie. Tu trebuie doar sa astepti sa treaca putin timp si sa incerci sa iti faci alti prieteni, sa iesi in oras sa te distrezi ca un baiat. Pentru o vreme lasa iubitele pentru ca oricare iti va aminti de ea. Dar incearca sa te distrezi mai mult si incearca sa nu te mai gandesti la ce a fost.Incearca sa te gandesti ca nu era potrivita pentru tine si ca nu are rost sa te gandesti la ea. Multa bafta! :*

| neutrino a răspuns:

Orice invat, are si dezvat. Tu sa fii sanatos!

| sofisis a răspuns:

Este o reactie normala dupa o despartire. Va trece. Incearca sa nu te mai uiti la poze cu ea, la mesaje, conversatii etc. Asta ingreuneaza procesul de vindecare.
Iesi cu prietenii, fa un sport, invata ...cauta-ti alte activitati care sa te relaxeze si sa te distraga....sa te tina concentrat.

| Dariusuu a răspuns:

De ce s-a despărţit? Trebuie să înveţi că durerea se vindecă în timp. Probabil că rana e adâncă dar se va vindeca ea. Uitarea necesită timp, tu mai ai sentimente pentru ea. Nu te mai gândi la ea aşa vor dispărea şi o vei putea uita.

Succes!