| CristinaElena96 a întrebat:

Hei TPU, va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat.Am 18 ani si 4 luni si momentan am primul meu prieten.Mda,stiu,intr-o lume in care fetitele de 12 ani nu mai sunt virgine, eu sunt o inapoiata si tocmai cand unele isi fac planuri de viitor eu acum am o relatie de 4 luni jumatate aproape 5, cu atatea momente frumoase si cu momente mai putin frumoase peste care am trecut.Il iubesc si cam da simt asta pentru prima data insa cu toata iubirea pe care i-o port el va fi plecat toata vara iar eu nu voi rezista.Nu voi rezista sa am o relatie la distanta si sa stiu ca nu e aici langa mine si ca va fi la mii de km.Nu pot rezista gandului asta si nu inteleg cum sa procedez parca am un nod in gat si nu mai pot gandi, nu gasesc o solutie.Eu nu cred in relatie la distanta, deci nu cred nici in mine ca voi avea atatea putere incat sa depasesc zilele in care nu e aici.Multumesc mult ca ati citit si orice sfat e bun venit.

Răspuns Câştigător
| Hakuouki a răspuns:

In primul rand, te felicit, nu esti o inapoiata esti o fata demna de respectat. Pai daca ai sentimente pentru el, il vei astepta, veti putea vorbii pe net? Mai sunt doar doua luni de vara, stai linistita, vor trece fara sa-ti dai seama.

| CristinaElena96 explică (pentru Hakuouki):

Multumesc frumos, desi nu cred ca merit in totalitate complimentele tale/d-voastra pentru ca orice fata ar trebui sa faca ce simte la o varsta cat de cat decenta.Da, vom putea vorbi numai pe internet si doar la anumite ore, problema este ca va fi un an ocupat pentru mine ca voi avea si examenele si ma gandeam sa traim din plin vara asta, dar daca s-au schimbat planurile...

| Hakuouki a răspuns (pentru CristinaElena96):

Nu stiu cum consideri tu, dar eu imi iau libertatea de a respecta pe cine vreau, iar pe tine m-am gandit sa te respect, pentru ca il meriti. (Din punctul acesta de vedere, desi ma indoiesc ca faci tu alte chestii cum ar fi drogurile sau ceva, iar daca zici ca va fi un an ocupat, inseamna ca te preocupa scoala si asta e bine si iti urez succes). Permite-mi sa-ti dau un sfat, nu regreta ca a iesit asa acum, bucura-te de acele momente cand vorbesti cu el si cand incepi scoala, bucura-te de fiecare clipa, oircat de scurta ar fi, petrecuta langa el, nu te gandii la examene sau ceva, doar la voi doi, vara este o durata de timp limitata, sentimentele sunt nelimitate si de ele trebuie sa te bucuri si sa le traiesti, nu vara.

| CristinaElena96 explică (pentru Hakuouki):

Am citit cu placere tot ceea ce mi-ati scris si va multumesc inca o data, am sa iau in considerare sfaturile pentru ca observ ca aveti o experienta, cu siguranta, mai vasta ca a mea si citind raspunsurile am ajuns la concluzia ca nimic nu este intamplator, poate perioada separabila de timp ne va arata daca intr-adevar exista cu adevarat sau nu iubire intre noi.O seara frumoasa.

| Hakuouki a răspuns (pentru CristinaElena96):

Hehe, ce fata draguta. Unde-s pustoaicele alea de 12 ani acum? Va urez succes, tie in principal si fii tare, ai sa vezi ca va trece repede timpul. O seara buna si o vara frumoasa. Daca vrei vreodata sa vorbesti cu cineva, da-mi mesaj sau iti pot lasa id-ul meu de mess, daca doresti desigur.

29 răspunsuri:
| DNSK a răspuns:

Unele pauze de genul asta prind bine! nu exista in viata asta "nu pot", ci doar "nu vreau"

| neutrino a răspuns:

Ai mare dreptate, relatii la distanta nu exista, exista doar iluzii desarte. Tineretea trebuie traita acum cand o ai, nu maine si nici la anul! Sfatul meu este sa nu faci totusi prostii acum, pentru asa ceva mereu exista timp. O seara buna!

| CristinaElena96 explică (pentru neutrino):

Multumesc,o seara placuta.

| Alcyon a răspuns:

Cum adica esti "inapoiata"?! Acum, mai nou, daca mai esti virgina la 17-18 ani, esti inapoiata? Mai ziceam daca aveai vreo 25-30 de ani... Ce conteaza trei luni? Sunt fete care stau dupa fundul iubitilor ani de zile (ca nu e prea normal, asta-i partea a doua). Poti sa te distrezi si singura, sau cu prietenii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar vara va fi plecat? Pai n-ai de ce sa-ti faci griji. Asta nici nu e relatie la distanta, e doar un impediment minor. Daca pleca toata viata mai ziceam, dar asa, dragostea invinge orice, pai nu? Si sora-mea a stat prin Franta vreo 4 luni si cand s-a intors prietenul ei a cerut-o de sotie. Vezi cum faci si tuhappy
Hai, nu-tin face griji, treci tu si peste asta ca doar ai opspe ani, ce naiba...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sfaturi pentru ce? Tu spui ca nu crezi in relatii la distanta la modul ca vrei sa o incerci si cu altii. Pana la urma sunt doar trei luni, nu 6 ani. Dar tu deja te-ai cam hotarat sa calci stramb. Asa ca nu inteleg ce sfat ne ceri noua.

| CristinaElena96 explică (pentru anonim_4396):

Ai interpretat in mare parte gresit din ce ai citit.Consider ca atunci cand nu mai exista sentimente sau compatibilitate intr-o relatie sa se ajunga la despartire.Eu nu am de gand "sa calc stramb", daca aveam de gand sa fac asta nu mai postam intrebarea aici, fiind indiferenta.Neavand experient in aceasta privinta imi este greu sa gandesc echilibrat, iar sfaturile care le-am primit fie de incurajare sau nu, m-au ajutat destul sa stii.Nu stiu cat ai inteles tu, dar multumesc ca ti-ai pierdut un minut sa raspunzi la intrebare.

| Blamely a răspuns:

O vară nu-i așa mult, ține-ți mintea ocupată cu altceva.

| Happyjump a răspuns:

Fa-ti cont pe Skype, nu e ca si cum ar pleca definitiv, se întoarce in toamna, înțelege si tu ca nu va sta tot timpul numai langa tine.

| StefanChriss a răspuns:

Nici eu nu sunt adeptul relatiilor la distanta, dar daca tii la el intr-adevar asa cum afirmi, acele luni vor trece usor, doar vorbind cu el pe net. Nu va de ce ti-e teama thinking Ti-e teama ca vei ceda altor baieti in lipsa lui, sau?

| CristinaElena96 explică (pentru StefanChriss):

Nu,mi-e teama ca ma voi satura de situatia in sine si oricat de mult l-as iubi voi renunta, la o cearta sau la chestii banale nu va mai fi langa mine sa ne impacam si voi constata ca nu merita sa merg mai departe pentru ca nu e aici, langa mine

| StefanChriss a răspuns (pentru CristinaElena96):

Daca o sa se ajunga la asta, inseamna intr-adevar ca nu tineti suficient de mult unul la celalat. Vad ca tu deja nu ai incredere in relatia voastra, deci problema de la tine incepe. Eu zic sa dai o sansa relatiei voastre, si sa vezi ce iese! big grin

| CristinaElena96 explică (pentru StefanChriss):

Multumesc mult pentru sfaturi.

| RedDeath a răspuns:

Cauta pe altul pana vine el inapoi, sau iesi cu o gasca mare la distractie.

| Claudes a răspuns:

Daca s-a ajuns la asta e cam greu de crezut ca tineti unul la altul, o zi buna!

| BlackBi a răspuns:

Stii cum se zice.
Daca iubesti pe cineva cu adevarat, ii dai drumu, si daca te.a iubit se va intoarce.

Pai daca nu ai incrdere in tine cine sa aiba, trebuie sa fii increzatoare si sa ai cea mai mare incredere in tine.
Nu iti fa griji, este doar vara asta, vei rezista. Cum ai rezistat scolii poti rezista si un pic singurica cu prietenul un pic la distanta.

Si inca ceva, ce conteaza distanta cand exista iubirii perfecte, distanta este doar un argument, un cuvant pe care il spui si dupa spui ca nu mai poti.
Intr.o iubire adevarata nu conteaza distanta.
Nu exista nu por ci nu vreau.
Tu nu vrei sa ii dai durumul de langa tine.dar daca il iubesti cu adevarat, il eliberezi, si ai sa vezi ca totul va fi bine.
Capul sus, si ai incrdere in tine, daca nu tu atunci cine, cei ce ti se dau prieteni?

Si respect pentru tine, nu esti inapoiata, esti un exempu dem de urmat pentru toate pustoaicele de 13 -14 ani.

| Adiii23 a răspuns:

Daca ti la el asteapta-l incearca sa vorbesti cu el mai mult si nu mai fi trista. Incearca sa petreci mai mult timp cu prietenele si sa te distrezi ca sa treaca timpul mai repede.

| CristinaElena96 explică (pentru Adiii23):

Multumesc pentru raspuns.

| BlackOpal a răspuns:

Si iubitul meu este plecat cam toata vara aceasta... Am gasit o modalitate de a nu-i simti lipsa: ii scriu intr-un caiet tot ceea ce simt in acea zi, ii povestesc ce am facut, il alint. Asa am senzatia ca este langa mine si ma adresez lui. Poti incerca si tu, daca esti de parere ca ajuta!
Te apreciez foarte mult ca ai inceput o relatie cand te-ai simtit pregatita, si nu te consider deloc "inapoiata" pentru ca nu te ghidezi dupa "un trend" care ameninta sa contamineze din ce in ce mai mult generatiile care vin.
Iti urez mult succes cu relatia ta! O sa vezi ca daca iti vei gasi o ocupatie (un job de vara sau practicarea unui sport, de exemplu), timpul va trece mai repede.

| CristinaElena96 explică (pentru BlackOpal):

Multumesc mult si pentru incurajari si pentru sfaturi, dar eu nu am atata putere...

| BlackOpal a răspuns (pentru CristinaElena96):

Tu stii cel mai bine.

| Sp33dster a răspuns:

Intr-adevar, daca tii cu adevarat la cineva, poti astepta si o viata intreaga pentru persoana iubita. Iubirea indelung rabda, trust me

| CristinaElena96 explică (pentru Sp33dster):

Multumesc mult pentru raspuns, timpul va decide.