| Zanisoara a întrebat:

Hei TPU voi credeti in dragoste adevarata? Eu nu m-am indragostit pana acum,si vreau sa stiu daca exista dragoste adevarata,vreau sa zis o dragoste ca in povestii,nu din zilele noastre care tin doar de sex,popularitate... Ceva speciall.
Eu vises la asa ceva, nu imi spuneti din cartii, vreau sa stiu daca exista si daca ati intalnit-o vreodata. Funda

11 răspunsuri:
| heiii a răspuns:

Eu am trait o o singura data.am negat mult timp ca asta simt.am simtit o cand aveam 11 ani si a durat vreo 2 ani. poti simti dragoste la orice varsta.iar dupa parerea mea, dragostea este cel mai altruist sentiment.cand suntem mici putem simti cel mai usor dragostea, deoarece nu am avut cand sa capatam rautate in noi.din ce am trait eu stiu ca dragostea nu are nevoie de motive. daca te intreaba cineva de ce iubesti o persoana ..raspunzi,,pentru tot ceea ce este''. dragostea nu tine cont de fizic.ea este un sentiment, deci se simte doar la nivel spiritual.cand persoana iubita se afla departe,sentimentele tale raman aceleasi,iar in mintea ta apar amintiri cu voi,vorbind,sfatuindu va, sprijindu va reciproc, imbratisandu va, ci nu saruturi sau alte aventuri ce tin de sexualitate. iubirea este un sentiment superb care te face sa devii mai bun, care te sensibilizeaza.

| RAY a răspuns:

Orice om normal simnte dragostea o data in viata desigur diferit fata de altcineva dar de simntit simnti, si eu am cunoscut-o e frumoasa dar si rea depinde de noroc

| Exilee a răspuns (pentru RAY):

Simtit* este corect happy AM mai vazut si prin alte posturi...

| RAY a răspuns (pentru Exilee):

Da asa e, voi scrie asa pe viitor

| Alcyon a răspuns:

Imi aduc aminte ca acum mai multi ani m-am indragostit de cineva foarte tare. N-a fost decat ceva virtual, caci era la distanta. Nu m-a mai impresionat nimeni insa, intr-un asemenea mod. Nu putea fi vorba de atractie fizica sau de sex, fiindca nici nu ne vazusem in realitate. Nici n-am crezut ca e posibil asa ceva pana atunci. Dar uite ca mi s-a intamplat. Era o compatibilitate mare intre noi, aproape ca stiam ce gandeste, ce facea unul facea si celalalt, desi ne aflam la departare. Inca ma mai intreb ce era cu toate acele coincidente si de ce simteam ca-l cunosc pe omul acela. Am vorbit cred cu zeci de persoane dar asa ceva nici ca mi s-a mai intamplat. Probabil ca n-o sa aflu niciodata raspunsul. Unicul cuvant care-mi vine in minte este "magie".

| Exilee a răspuns:

Vrei dragoste adevarata?

Sa stii ca (aproximativ toti )baietii timizi de-obicei pot oferi asa ceva big grin

| RAY a răspuns (pentru Exilee):

Eu cred ca fetele unele prefera masculi mai rai, de ce asta pentru ca femeia are nevoie de protectie nu sa ofere protectie, nu mereu ala timid daruieste iubire sincera depinde de mai multi factori

| Exilee a răspuns (pentru RAY):

TImid si inteligent na!

Totusi, exista atat de multi baieti timizi si inteligenti ( sau cel putin asa am intalnit pana acum) care inca n-au intalnit fata potrivita si care sunt dispusi sa iubeasca.

Mereu m-am intrebat: de ce vor fetele ca baiatul lor "sa fie inteligent" daca nu sunt in sstare sa-l pretuiasca cand (probabil) il au chiar in fata lor? N-am sa-i inteleg niciodata pe unii.

| RAY a răspuns (pentru Exilee):

Un om inteligent vrea oamenii inteligenti in jurul lui, unu prost nu o sa vrea geni

| StefanMV a răspuns:

In primul rand ce inseamna "dragostea adevarata"? Eu cred ca aceasta este intrebarea corecta... Eu am fost indragostit de o fata si am suferit destul de mult, insa, aceasta intamplare m-a ajutat sa inteleg mai bine viata. Acum sunt cu o fata de 7luni si jumatate si tin la ea foarte mult in ciuda faptului ca nu o iubesc. Pe de alta parte putem spune ca dragostea nu este acelasi lucru cu iubirea desi se confunda de multe ori. Daca esti indragostit de o persoana nu inseamna ca o si iubesti. Exista iubirea dedicata familiei, iubirea dedicata prietenilor pe cu care ai copilarit. Iubirea fata de natura si etc etc. Cum poti spune ca exista dragoste la prima vedere?! Cu alte cuvinte inseamna sa te indragostesti de o persoana pe care o sti de 5 minute si despre care nu sti absolut nimic de la mediul in care traieste, la comportamentul sau si pana la atitudinea s-a in diferite momente. Chiar daca esti cu o persoana timp de 20 de ani tot gasesti defecte pe care le-ai schimba la acea persoana si asta inseamna ca nu e "dragoste adevarata" care in contextul tau s-ar numi de fapt "dragoste perfecta". Concluzia: nu cred ca exista asa ceva. p.s cred insa in "iubirea absoluta" si mai cred ca aceasta este oferita de majoritatea parintilor copiilor acestora. Pot sa pun pariu ca si tata si mama si-ar da viata in orice moment pentru mine sau sora mea. Asta numesc eu iubire absoluta. Sacrificiul suprem fiind constient ca vei murii.

| Astrid112 a răspuns:

Draguta, sunt cu un om casatorita de 60 de ani (am 99 de ani) si inca o facem cu aceeasi pasiune ca pe la 20 de ani... Deci, da! exista dragoste adevarata. FUNDA?