| DorrySweet51 a întrebat:

Hei tuturor! Am o întrebare cu care stau confruntat mai multe fete deci întrebarea mea este "de ce îmi întârzie menstruația?" Îmi întârzie de o săptămână și mie în general max 2 sau 3 zile îmi întârzie. Sa nu uit sa precizez ca fix în data în care trebuia sa îmi vina și nu a venit am făcut " știți voi ce " laughing) cu iubitul meu și bineînțeles protejat și nu s-a spart " caciulita " Cum îmi place mie sa zic laughing)) și de siguranță l-am întrebat și pe iubitul meu dacă totul a fost ok dacă s-a rupt etc și răspunsul lui a fost categoric nu (adică nu s-a rupt prezervativul) logic teoretic și practic nu trebuie sa rămân însărcinată dar atunci de ce îmi întârzie? Sunt speriata și devin încet încet paranoica laughing)) deci help me fetelor dati-mi un sfat. sad

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Intarzierea se datoreaza unor dereglari minore si doar de moment, a caror cauza este de natura hormonala. Pentru informarea corecta atat a ta, cat si a lui trebuie sa stiti ca este stabilit stiintific si medical ca este IMPOSIBIL sa se poata forma o sarcina in cele 9-10 zile de dinainte de menstruatie. Iubitul tau poate ejacula sperma in vaginul tau de fiecare data fara teama, fara retinere in aceste ultime zile ale ciclului menstrual fiindca ultimele9-10 zile sunt 100% nefertile. Folosirea prezervativului a fost complet INUTILA, si teama ta cu privire la posibilitatea formarii unei sarcini este absolut nejustificata. Nu de sfaturile fetelor ai nevoie ci de o informare exacta si corecta privind mecanismul privind procreerea umana. Posibilitatea de a se forma o sarcina este 0 (ZERO). Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

Poate iti intarzie de la vreo raceala minora, totusi ai avut ceva discomfort, inseamna ca o sa iti vina [menstruatia iti intarzie si vine cand vrea ea, poate sa iti intarzie si de la stres, raceala, tratament medicamentos sau in cel mai rau caz sarcina]
Iar o întârziere a menstruaţiei de doar 3 zile este nesemnificativă - o întârziere de 7-10 zile este ACCEPTABILĂ, dacă întârzie mai mult atunci este necesar un control ginecologic.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru vocea):

Nu te-ai putut abtine sa nu comentezi din nou complet aiurea. rolling on the floor In acest caz posibilitatea de a se forma o sarcina NU EXISTA. Sexul a fost intretinut intr-o perioada 100% INFERTILA.