| AlinutaAlina2468 a întrebat:

Am 18 ani și urmează pasul cel mare."prima oară". Dacă o fac protejat, exista riscul sa rămân însărcinată?
Și când o faci, cum se calculează data când o sa îți vină menstruația? Poate sa îți întârzie din cauza asta?
Sau cum îmi dau seama ca s-a terminat in mine sau ca prezervativul s-a rupt.
Funda. Scuzați de întrebări

2 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Sunt foarte rare cazurile in care s-a rupt prezervativul.
Important e sa te protejezi, iar prezervativul te scapă și de sarcina și de boli. Dacă iubitul tău face figuri și nu vrea, da-i papucii, tu ești cea mai importantă.

| Aasdfghj a răspuns:

Da, exista risc in cazul in care s-ar rupe prezervativul. Menstruatia se calculeaza normal, asa cum ai calculat-o si pana acum, sper. 28-29 de zile intre menstruatii. Incepi sa numeri din prima zi de menstruatie pana la urmatoare menstruatie.
Iti dai seama doar daca simte unul dintre voi. Ar trebui sa fie cu capul pe umeri, sa fie matur si sa-si dea seama cand termina ca sa puteti evita problemele. Ca masura in plus, poti sa mergi la ginecolog pentru anticonceptionale.