| Awam9abla a întrebat:

Hei! Vreau sa va aflu parerea. Credeti ca este pacat/nepotrivit sa intretii relatii intime inainte de a te casatori cu cineva? Este pacat sa schimbi mai multi parteneri pana gasesti pe cineva cu care sa te casatoresti? Sau putem pune altfel problema... este pacat sa iubesti pe cineva, sa intretii relatii intime pentru prima oara in viata si doar cu el/ea, apoi sa va casatoriti? pentru ca asa oricum doar de acel barbat ai parte, doar ca nu s-a asteptat pana dupa casatorie. Credeti, asadar, ca sexul (cu diferite persoane sau chiar cu persoana cu care urmeaza sa te casatoresti si atat) este un pacat daca e savarsit inaintea casatoriei?

20 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Trebuie sa ai in vedere ca mintea si senzatiile vaginale de la 18-20-25 nu sunt deloc aceleasi cu cele de la 35-40-45. nu este pacat, dar trebuie ceva selectie. si sa faci si cu suflet ceea ce faci, nu doar asa.

| RAY a răspuns:

Daca stai si vezi ultimi 20 de ani, observi ca rata divorturilor este foarte mare, foarte multe mame singure, curve, care au curvarit de la 15 ani si au ramas gravide iar apoi cauta un provider cu care sa se compromite dar nu reusesc sa il iubeasca, parerea mea o curva ramane curva, nimeni dracu nu o schimba la fel si un curvar, asa cum te inveti asa esti, iar fetele, barbati din ziua de azi sunt invatati sa experimenteze cica

| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsul la toate cele 4 intrebari care apar in intrebarea ta generala, este invariabil un NU cat se poate de categoric.
Sanatate!

| Catrice a răspuns:

Depinde at înseamnă acel "mult".
Dacă e de ordinul zecilor, atunci nu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Catrice):

Peste 4-5 e mult.
10 sau 100 care e diferenta? laughing

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă sunt 10 în 20-30 ani, mai merge.
Dacă sunt 10 pe an... asta e alta poveste.

| OldSoul a răspuns:

In opinia mea e pacat (mai mult dpdv moral) doar daca iti bati joc de persoana respectiva.
Asta insemnand ca ea ar vrea o relatie, tu o faci sa creada ca vrei acelasi lucru, iar dupa ce se ajunge la relatii, te despartesti de partener/partenera.

| Plato a răspuns:

Da, este pacat, conform BOR. happy
Dar daca e sa-mi exprim punctul meu de vedere, nu al bisericii, desi stiu ca pe ala l-ai cerut, as spune ca, chiar si in afara casatoriei, e ok atat timp cat exista iubire absoluta intre cei doi.

Sa schimbi partenerii pana gasesti? Adica sa iei random de pe strada? Asta e de-a dreptul infect, doar o curva jalnica, o panarama e in stare de asa ceva.
Cat timp nu exista sentimente veridice, sexul e desfranare, mizerie, e imoral.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Casatoria" oricum este doar o hârtie care nu inseamna nimic. Traim in 2019, acum este incurajata chestia asta de a "experimenta" cu cât mai multi parteneri(sa experiementezi) pentru a gasi pe cineva "potrivit". Se incurajeaza chestia asta chiar daca duce la distrugerea dpdv sufleteste. Este "pacat" pentru sexul feminin, pentru barbati nu este un pacat.
Sa o lu-am din punct de vedere evolutiv, ca fata rãmâneai cu primul partener sexual deoarece nu pute-ai fi capabila sa faci mai multi copii. Pe o perioada indelungata, in schimb sexul masculin este setat pentru a insãmânta cat mai multe femei. Deoarece avem mai multi spermatozoizi, voi un singur ovul. Deci asta inseamna ca trebui sa-ti gasesti cel mai bun barbat care il poti atrage si sa rãmâi cu acela.
100% este aratat din studii ca fetele/femeile cu cat au mai multi parteneri sexuali sunt predispuse depresiei si nu sunt capabile sa formeze un atasament emotional fata de barbatul care il au(chiar daca se casatoresc la un moment dat).

Da este un "pacat", dar majoritatea nu se supun religiei si vor sa fie libere.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Interesant studiu, probabil si pentru barbati se aplica, asa cum te inveti asa esti

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Eu nu cred in pacate.
Dar e pacat sa stai sa astepti pana te casatoresti ca sa faci sex. Daca o faci la 50 de ani? laughing
E o mare prostie. Traditia asta se tinea cu ani in urma. Dar acum trebuie sa vezi daca te intelegi cu partenerul, altfel a doua zi posibil bagati divort.

| GouDidodino a răspuns:

Căsătoria contează decat daca esti o persoana extrem de credincioasă sau poate de modă veche. Din punctul meu de vedere nu este ceva gresit sa sa ai mai multi parteneri sau sa intretii relații sexuale inainte de căsătorie.

| lilith16 a răspuns:

Este pacat sa crezi in păcate, da-le dracu de reguli crestine si fa ce vrei ca o viata ai. dar vezi sa nu ramai gravida

| Spartacus12345 a răspuns:

Din pacate vremurile s-au schimbat si cam toata lumea se lasa ispitita fara sa se gandeasca la credinta.
Biserica spune clar ca relatiile sexuale inainte de casatorie sunt un pacat. Si sa o faci cu mai multi parteneri inseamna desfranare, care este un pacat desavarsit. Eu te sfatuiesc sa ai rabdare. Puteti sa va sarutati, sa va mangaiati, dar atat. Totusi e viata ta si poti face ce vrei tu. Tu decizi pentru tine

| Maia55 a răspuns:

Contează dacă e păcat sau nu? O viață ai, traieste-o.

| Adrian7art a răspuns:

E clar că odată ce te gândesti la asta intr-un fel sau altul te incită.
Dacă vrei să incepi viața sexuală atunci fă-o!(asta dacă nu te afectează nimic grav pe plan familiar religios..etc)
Ce ar trebui să stii bine e cu cine vrei să o incepi..alege-ți un partener potrivit..care iți poate arata partea frumoasă a sexului.

| BravoJohn69 a răspuns:

Este foarte bine și etic sa încerci cu mai mulți parteneri pentru a te satisface și pentru a găsi pe cineva potrivit

| Passd a răspuns:

Biserica spune că e păcat pentru că sexul nu e pentru plăcere, ci pentru nașterea de copii...
Acum na... eu dau sfaturi, dar nu am respectat această poruncă.
Ideea e că dacă crezi în Dumnezeu și vrei ca El să te asculte în viață, trebuie să îl asculți și tu pe El.
Și orice ai face, să nu faci avorturi că îți nenorocești viața!

| jazardHahs a răspuns:

Cred ca peste 90% din populatia romaniei au facut inainte de casatorie sunt altii ca fac si la 14 ani, daca e sa te iei dupa religie si respiratul e pacat mai bine faci ce simti cand simti si lasi prostiile astea la o parte.

| pablitos a răspuns:

Este păcat să lași religia să decidă pentru tine! Fă ce vrei!