| Laura20010 a întrebat:

Inca ceva referitor la intrebarea care am pus-o aseara. "sexul inaintea casatoriei". Daca faci dragoste cu prietenul si apoi va casatoriti tot pacat e?

21 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Da e pacat, "Dumnezeu in sfintenia Lui trebuie sa pedepseasca pacatul.Plata pacatului este moartea."
Ai mierlit-o.

NOname
| NOname a răspuns:

Doar în minţi îndoctrinate.

| doctorandus a răspuns:

In mod istoric, futaiul plus mutarea la domiciliul conjugal se puneau drept casatorie. Abia in 1563 a fost inventata casatoria drept futai cu permisiunea preotului.

| danay72 a răspuns:

Da.1Corinteni6:9,10,Apocalipsa21:8

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns:

Da e păcat și dacă pe urmă te căsătorești, Dumnzeu se bucură ca oamenii să -ți ceară iertare pentru perioada dinainte.

| relian a răspuns:

Depinde ce citesti. Daca citesti VT o sa gasesti ca unia faceau sex chiar cu ficele lui, altii cu surori frati etc si Dzeu nu spunea nimic, deci nu era pacat.Ups auzi nu era pacat.Dar in cazul tau nu vad ce pacat sa fie nici daca ai face inainte nici dupa si nici daca ai ramine sau nu cu acea persoana.Dzeu n-are treaba cu intimitatea ta. Apoi e mult mai bine sa faci sex inainte decit dupa.De ce? Simplu ca de faci inainte afli din timp cu cine vei sta.Deci vei stii da este compatibil cu tine sau nu este.Deci dupa mine este pacat daca faci dupa casatorie si incep scandaluri.balamuc de la sex ca tu nu faci ca nu-ti place ca nai nevoie etc si el are necesitati care trebuie linistite bla bla.Asa ca sa nu se mai ajunga acolo se recomanda sau eu recpomand sexul inainte de casatorie si chiar 1-2 ani, apoi stii sigur cu cine ai dea face.Plus ca il vei cunoaste si in rest cum este el sau ea.Dar acum na fiecare face ce poate si cum doreste.Insa pacat nu cred ca este in nici un caz.

| martzian a răspuns:

Conform Bibliei, da. Dar, lasand la o parte lucrul asta, simplul fapt ca iti pui intrebarea ar trebui sa iti dea de gandit. Ce iti spune constiinta?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Dumnezeu a stabilit ca de relaţiile sexuale să se bucure doar persoanele căsătorite. Astfel, orice relaţie în afara căsătoriei contravine normelor divine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai fata? sexul inainte de casatorie, este curvie.sexul cu alta persoana decat sotul tau, este preacurvie.masturbarea este pacat.si inainte si dupa.asta din punct de vedere religios. daca asta te intereseaza.ingaduinta de sine este ceia ce practica orice om; adica gandul ca asa face toata lumea si deci pacatul tau ce mai conteaza ori nu este asa de grav.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Si nici pacatul tau nu e asa grav cand mai dai pe alaturi, ca God e bun si te iarta...cand e vorba de tine, nu? Ghena iadului te asteapta pacatosule. Am zis.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-ţi transforma inima într-un tomberon, pentru ca Dumnezeu e cel care ţi-a dăruit-o! În timp ce tu îţi schimbi relaţiile cu baieţii sau cu fetele ca şi "ciorapii", tomberonul tot se umple şi la un moment dat nu o să mai ai loc de nimic! Oare ce îi vei mai dărui viitorului tău sot sau viitoarei tale soţii din inimă?

Iubind, te dăruieşti!

Tu iubeşti cu jumătăţi de măsură? Pentru că dacă da, exact asta vei primi înapoi! Trebuie să laşi ca fiecare bătaie a inimii tale să fie pentru cel/cea care va veni în viaţa ta, sau pentru cel/cea care a venit. Ca atunci, când se va uita la tine să spună "Cu adevărat, aceasta este o persoană care ştie să se dăruiască pe sine însuşi!"
Dacă nu eşti pregătit să te lepezi de sine, dacă nu eşti pregătit să laşi deoparte visele şi dorinţele tale, dacă nu eşti pregătit să te oferi cuiva care va avea drept de decizie în dreptul tău, atunci, nu eşti pregătit să iubeşti!
Căci iubind te dăruieşti cu tot ce-ţi aparţine. Cu suflet, trup, inimă, TOT! Cu visele tale, cu dezamăgirile tale, cu sentimentele tale, cu frustările tale, cu darurile tale… cu întreg arsenalul! Tu, tu ce bagaj iei cu tine în relaţia pe care o vei începe în vederea căsătoriei? Şi mai important, eşti tu pregătit să te dăruieşti total? Indiferent de consecinţe, de context sau de lucrurile ce vor urma după?

Şi ca să îţi răspund la întrebare rămâne valabil acelaş răspuns de data trecută.

Fi binecuvântat, iar Domnul să îţi dea înţelepciune şi pricepere în toate lucrurile!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hombre? deznadejdea omului e pacat.dar si increderea prea mare in mila si iertarea Domnului e o greseala. dreapta masura hotaraste.fiindca nu e cale de mijloc.noi niciodata no sa stim dreapta masura care sa ne situeze unde? nici in car nici in caruta, nici in teleguta.

Răspuns utilizator avertizat
| Aiwendil a răspuns:

Nu.Nu este. Daca sexul ar fi fost un pacat Dumnezeu nu ne-ar fi dat trupuri.Ce nu intelegi? Nu am vazut sa traznesca Dumnezeu pe nimine pentru ca a facut sex inainte de casatorie.Dar cu animalele cum ramane? Ele nu se casatoresc si fac sex.Iar din acesta cauza le urasti? Pe animale? Nu!

| Dumniezău a răspuns:

Da,e foarte mare pacat.O sa ajungi in iad rolling on the floor

| 22SWAG22 a răspuns:

Nu-ti fa griji, Dumnezeu te iubeste, dar o sa ajungi in iad, dar te iubeste.

| MadaSweet18 a răspuns:

Nu este un pacat.Am si eu o intrebare :
Cati ani ai?

| LittleMinnie a răspuns:

Acum pacate faci la tot pasul. oricum acum nu se mai tine cont( decat la unele etnii ) daca esti virgina sau nu ..de obicei miresele nu mai sunt virgine, unele pentru ca au facut dragoste cu iubitul ca au simtit, altele la fel pentru ca erau de muuulti ani impreuna ..sunt multe cazuri in care copilul tau vine la nunta ta, deci nu se mai tine cont fata de cum era pe vremuri. oricum nu stiu ce sa zis ...se poate lua si ca un pacat, dar toti pacatuim la fiecare pas.

| Cxena a răspuns:

Biserica zice ca e pacat, dar cine mai tine cont daca dragostea e mare?;-)