| MGT07 a întrebat:

Heii.
Îmi doresc tare mult un bebe și nu știu de ce nu raman, luna trecută am avut menstruația pe 9 și in data de 21 am avut ovulația, cel puțin asa îmi arata aplicația, am făcut sex neprotejat inainte, în ziua ovulatiei și după, joi am facut un test care a ieșit negativ. Vineri mi-a venit menstruația slab cantitativ, azi dimineață nici nu se mai vedea pe absorbant vreo pata, însă acum curge, nu e ca alte dăți, pot îmi fac eu iluzii, e posibil sa fie nidatia? Sa tina 3 zile? Când as putea sa mai fac un test? Tare mi-e frica de o liniuța

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca penultima sangerare menstruala a pornit in data de 9 Mai si actuala menstruatie a pornit in data de 4 Iunie, rezulta ca ciclul menstrual anterior a avut lungimea de 26 de zile (09.05 - 03.06 = 26 zile).
In acest caz OVULATIA a avut loc in data de 21 Mai, adica cu 14 zile mai inainte de ziua in care a pornit actuala menstruatie si reiese ca PERIOADA FERTILA s-a situata intre 17 si 22 Mai, iar perioada FERTILA REALA a fost in zilele de 19, 20 si 21 Mai.
Teoretic ar fi trebuit sa ia nastere o sarcina daca avem in vedere faptul ca actele sexuale au fost intretinute in cea mai potrivita perioada a ciclului menstrual si sperma a fost ejaculata in vagin de fiecare data.
Din nefericire pentru tine, trebuie sa intelegi ca in mod sigur NU s-a format sarcina dorita, avand in vedere situatia ta actuala si descrisa in aceasta intrebare. Va trebui sa mai incercati in mod repetat de inca cateva ori fiindca uneori din anumite motive de sanatate sau medicale sarcina ia nastere/apare/se formeaza mai greu.
In acest caz NU poate sa fie vorba de sangerarea de NIDATIE, fiindca sangerare se putea produce NUMAI in intervalul cuprins intre zilele de 27Mai cel mai repede si 31 Mai cel mai tarziu. De asemenea sangerarea de nidatie se prezinta sub forma a numai cateva picaturi de sange rosu (curat cum este cel dintr-o rana) si acestea apar/exista doar intr-o singura zi.
Testul de sarcina a fost facut absolut INUTIL si rezultatul obtinut este 100% FALS NEGATIV, fiindca testarea a fost facuta mult prea devreme, adica dupa trecerea a doar 14 zile de la OVULATIE. In acest caz chiar si daca ar exista in mod absolut sigur o sarcina formata si instalata in uter, rezultatul testului de sarcina este NEGATIV in proportie de 98-99%.
Daca sangerarea va fi la fel cu cele de pana acum, va trebui sa incercati din nou de cateva ori si daca nu va apare sarcina in acel caz trebuie sa fiti consultati si diagnosticati amandoi in privinta fertilitatii voastre. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Goete a răspuns:

Ai incercat cu alt barbat?

| ywar a răspuns:

O spermograma si-a facut?
Daca nu poate procrea?