| Andreeaaaaaaa a întrebat:

Heii TPU! Am si eu o problema. De cateva zile am un cos langa barbie si am observat ca s-a facut cam alb. Nu este din acela iesit sub piele. Ar trebui stors? Am auzit ca infectia ramane acolo daca nu este stors.Si daca trebuie stors trebuie sa ma dau cu spirt dupa? Vreau niste parerei. Dau funda, multumesc!

Răspuns Câştigător
| raspunz a răspuns:

Dacă face un așa-zis "cap" alb, poți să îl spargi cu un vârf de ac și se va scurge puroiul, după care e bine să da cu spirt. Nu e bine să le storci înainte de a se forma o colecție de puroi, pentru că nu faci altceva decât să împrăștii bacteriile alea în sânge și să accentuezi senzația neplăcută dată de coș.

5 răspunsuri:
| Yaguar a răspuns:

Nu se recomanda ca cosurile sa fie stoarse, si e putin invers daca nu il storci o sa treaca de la sine, dar daca il storci atunci poate sa nimereasca infectie desi sunt putine sanse.

| doc69 a răspuns:

Nu il stoarce, pune betadina pe el si in cateva tamponari se usuca si nu lasa nici urme

| elenis85 a răspuns:

Poti sa incerci sa l storci dar indicat e sa dai cu spirt si inainte si dupa si inainte spala-te bine pe maini si poti sa ti torni un pic de spirt in palme nu strica niciodata sa fii un pic precauta

| mariusbaiatfinut a răspuns:

S-ar putea sa fie furung... sfatu meu du-te la medic.sau zii mamei tale sa iti dea antibiotice... daca poti stoarcel.dar bine pana iese sange.nu uita de antibiotice.si eu am unul,, pe piciorul drept.

| raspunz a răspuns (pentru mariusbaiatfinut):

Se cheamă furuncul, dar astea nu arată ca niște coșuri obișnuite, sunt mai mari și foarte dureroase. Astea sunt un pic mai nasol de tratat, de obicei e bine să mergi la medic să facă o incizie și să scoată tot puroiul de acolo cu tot cu un fel de dop care se găsește profund și pe care dacă nu îl scoți furunculul recidivează.