| anonim_4396 a întrebat:

Heii TPU! Au trecut 5 saptamani de canr am avut contact sexual neprotejat. Nu stiu daca eram in perioada fertila sau nu pentru ca am un ciclu foarte neregulat, uneori nu mi mai vine o luna sau doua. In aceste 5 saptamani nu am avut absolut niciun semn de sarcina, greturi, ameteli sau sani sensibili si umflati. De vreo 2 zile au inceput sa ma doara sanii cand le dau drumul din sutien. Eu patesc mereu asa cand trebuie sa imi vina menstruatia. De cand am avut contactul neprotejat nu mi-a venit menstruatia dar nu m-am speriat pentru ca nu am regulat ciclul. De ex in iunie si sept am avut pe 15, in oct nu am avut si in noiembrie pe 3. Si acum cred ca urmeaza sa mi vina daca ma dor sanii cand le dau drumul din sutien. Nu cred ca este semn de sarcina ca daca era trebuiau sa ma doara in primele 2 saptamani de la contactul sexual si au trecut 5.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In primul rand trebuie sa stii un lucru extrem de simplu si anume ca durerea de sani poate reprezenta un simptom premenstrual adica prevesteste MENSTRUATIA, in concluzie NICIODATA o sarcina instalata in uter nu provoaca senzatia de sani durerosi. De asemenea NU se intretin contacte sexuale neprotejate in cazul unui ciclu menstrual neregulat deoarece intotdeauna poate exista posibilitatea de a fi fertila inacel moment. Fiindca ciclul tau menstrual este extrem de dereglat si amenoreea se instalaleaza frecvent, rezulta faptul ca ovulatia se produce foarte rar in mod cu totul imprevizibil ceea ce face sa scadea foarte mult posibilitatea ca sexul amintit sa se fi produs exact in prejma momentului de ovulatie. Intr-o astfel de situatie singurul raspuns cert si corect il poti obtine doar prin efectuarea unui test de sarcina. Aparitia dureri resimtita la nivelul sanilor probabil ca reprezinta un simptom premenstrual care prevesteste inceperea menstruatiei intr-una din zilele urmatoare. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Mara1997 a răspuns:

Daca sperma nu a ajuns in vagin...Se vede că traseul parcurs de lichidul de lubrefiere NU trece prin zona cu spermatozoizi. Ei vin, cum se vede, din spate. Aşadar teoretic lichidul de lubrefiere NU CONŢINE SPERMATOZOIZI.Aici însă apare un „dar". Dacă pe traseu există spermatozoizi dintr-un ejaculat anterior e posibil ca ei să fie luaţi de val şi duşi unde le este locul adică în vaginul partenerei. Aşa că dacă ţi-a curs picătura în vaginul femeii te poţi aştepta la oarece surprize (plăcute…neplăcute…) peste 9 luni