| LoredanaS19 a întrebat:

Heii TPU happy Ce credeti ca conteaza mai mult,sufletul sau aspectul fizic? si, de ce? happy
funda pentru cel mai bun argument happy

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

Raspunsul difera de la persoana la persoana.
Multi zic ca aspectul fizic nu conteaza si ca sufletul este foarte important, doar ca sa para inteligenti. Adica sa fim seriosi, cand auzi de la cineva ca numai aspectul fizic conteaza, parca-ti vine sa-i dai cu ceva-n cap si sa-l iei la teorii + ca-l mai consideri si un prost pentru ca ti-a zis asta si ca este atras numai de infatiasarea unei persoane. Dupa cum am zis multi mint cu treaba asta ca sa para mai destepti, insa cand vad o persoana de sex opus si care arata super bine, imediat,, sar" pe ea. Insa daca acelasi gen de persoana, te baga in seama si arata decent (adica te poti uita la fata lui fara NICIO problema ), nu mai este aceeasi chestie, nu mai are acelasi interes sa vorbeasca cu acea persoana care arata decent fata de aia care arata foarte bine. Sunt foarte multe persoane de genu, care fac asta de nenumarate ori si dupa tot ei sustin ideea ca,, doar sufeltul conteaza". Atunci de ce nu vorbeste... de ce nu le da si o sansa la ala care arata mai decent?

Din punctul meu de vedere, conteaza ambele. De ce sa zic ca aspectul fizic nu conteaza si dupa daca mi-ai pune una de 100 de kg in fata, sa fug de ea pana nu mai pot?
Eu daca e sa ma uit la aspectul fizic al unei persoane, ma uit doar ca sa o citesc si sa-mi dau seama ce fel de persoana este. Acum sa nu imi zici tu mie ca o fetita simatica se comporta ca o c*rva dar si invers happy Deci eu la asta ma uit cand vine vorba de aspect fizic happy
Si ca sa-ti dau un exemplu, fa comparatie dintre astea 2.

https://gyazo.com/b3add6be2827bd5b6f2e41becf12e9d2

https://gyazo.com/7de7216bf2ed8d92d462831218860179

Ambele arata bine, nu? Dar ghici ce, sa vezi si sa nu crezi, a2-a nu prea ma atrage. Dar totusi e frumoasa, nu? Insa eu pur si simplu nu sunt atras. O prefer pe prima. De ce? Pentru ca aia pare mai cuminte, poate si putin timida, pacifista, o fata exact cum imi place mie. happy De cele mai multe ori merg si pe vorba : degeaba este frumoasa daca este proasta.
Acum sa fim seriosi, o fata,, buna" si proasta este combinatia perfecta pentru baietii care vor numai **** de la o fata. happy
Daca intamplator o fata m-ar baga in seama bineinteles ca i-as raspunde si nu as merge pe ideea :,, daca e frumoasa, ii raspund, daca nu, nu-i raspund" Eu raspund indiferent ce ar fi.
Deci in concluzie... conteaza ambele. Degeaba are marea majoritate a calitatilor pe care le doresc eu de la o fata, daca imi vine sa vomit cand ma uit la fata ei. Sau. degeaba e frumoasa daca este fix opusul meu. happy

Sper ca te-am lamurit. Asa cum nici tu nu cred ca poti sa stai langa unu care iti este scarba sa te uiti la fata lui sau sa stai cu unul inalt, musculos etc dar care e prost de da in gropi, bea si fumeaza de rupe. happy

24 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Buna,
Daca ar fi sa intrebam asta in general,mai ales fetele, vor spune ca sufletul.
Dar asta ele gandesc cu partea rationala fara sa tina cont de ceea sentimentala.
Poate sa fie o persoana cu un aspect fizic placut si un suflet care lasa de dorit.
La fel si o persoana cu suflet si un aspect fizic care lasa de dorit.
Eu zic ca trebuie sa fie un echilibru semnificativ intre cele doua.
Oricum, inainte te uiti la aspectu fizic si apoi la suflet, caracter, personalitate etc.
Cine neaga asta se minte singur...

| DeathIncarnate a răspuns:

Eu prefer aspectul fizic.
Fara sa detaliez.

| RAY a răspuns:

Aspectul fizic este prima impresie,ia creaza atractia fizica sau nu,in lipsa ei nu exista iubire,chimia aia,nu exista vreun interes etc
personalitatea,statul social,inteligenta conteaza cand vine vorba de durata relatiei,degeaba te plac la fizic daca tu ma inseli cu primul,sau degeaba ma placi daca eu te iau la bataie,te insel cu altele sau sunt prost si vezi ca ai zero viitor cu mine sau sarantoc si lenes, deci am auzit fete care tineau baieti acasa pe banii lor, baiatul mergea la sala, arata cool dar nu muncea dar fata cand iesea cu el pe stada era vedeta cu el, e si asta ceva, vorba unui filozof grec aspectul fizic este cea mai buna recomandare a cuiva

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Pentru o aventura conteaza doar aspectul fizic, pentru o relatie conteaza si personalitatea, inteligenta, statul social

| corbulalbrosu a răspuns:

Fizicul este VREMELNIC si TRECATOR in schimb sufletul si caracterul este....VESNIC, NEMURITOR. big grin

| RAY a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Si uratenia este trecatoare?

| LoredanaS19 explică (pentru RAY):

Crede-ma in zilele noastre si uratenia a ajuns sa fie trecatoare..Toata lumea apeleaza la tot felul de chestii ca sa isi schimbe aspectul fizic, majoritatea fac sala, cine isi permite isi face operatii estetice, si etc. Uite in cazul lui Bianca Dragusanu sau Loredana Chivu, daca te uiti la pozele lor de acum 8-10 ani sa spunem,vei vedea o diferenta uimitoare, niste fete urate, simple, iar acum arata ca niste,, papusi´ si asa ar face 80% din populatia,, urata´ daca si-ar permite.Dar in zilele noastra pana si uratenia a ajuns sa fie trecatoare, din pacate...Pentru ca multi or uitat sa aprecieze simplitatea si frumusetea adevarata(care nu consta in machiaje si tot felul de cosmetice).

| RAY a răspuns (pentru LoredanaS19):

Ca x isi imbunatateste aspectul fizic nu vad nimic rau in asta, tu ai sta cu un baiat care nu te atrage deloc fizic?

| LoredanaS19 explică (pentru RAY):

Aici depinde de mai multe contexte... daca chiar e un baiat care ma face sa ma simt cea mai fericita si etc, nu a-si pune mare importanta pe aspectul fizic...totusi si aspectul fizic conteaza intr-o relatie, dar nu atat de mult ca sufletul si cei 7 ani de acasa happy

| RAY a răspuns (pentru LoredanaS19):

Fi serioasa, pe cine pacalim, daca nu e frumos poate are banii, nu ca va pasa voua ca ala scrie ecuatii matematic

| LoredanaS19 explică (pentru RAY):

Nu stiu cum sunt alte fete, dar decat sa am un baiat langa mine care arata bine sa zicem si e nesimtit sau nu ma pretuieste, mai bine a-si ramane singura...Mai bine unul mai uratel si cu sufletul mare,nu bani,caci banii trebuie sa ti faci singur cu mana ta,nu asteptand sa vina acel,,print´cu nu stiu ce avere,pentru bani trebuie sa muncesti,doar atunci vei sti sa ii pretuiesti,dar infine, ceea ce vreau sa spun este ca daca un baiat e urat dar are sufletul bun, nu conteaza pentru ca aia poti schimba, poate face sala sau eu mai stiu ce si tot il faci mai frumos.dar sufletul insa nu il poti schimba niciodata la o persoana, oricat de mult ai incerca...ar fi in zadar.

| RAY a răspuns (pentru LoredanaS19):

Asta spuneti toate, Nu stiu cum sunt alte fete si restul e vrajeala, nu ma mir, fete serioase, sincere exista doar pe marte

| LoredanaS19 explică (pentru RAY):

Si mama ta a fost o fata,ar fi trebuit sa te invete ca mai sunt si fete de treaba pe lumea asta,poate odata si odata vei afla asta,nu te oblig sa crezi ceea ce ti-am spus,fiecare e cu parerea lui,chiar nu a-si minti, cu nimic, decat sa mint mai bine nu vorbesc,cel putin asa am fost invatata,dar infine, odata si odata poate vei afla ca nu toate suntem la fel, asa cum ne vezi tu, la fel si cum nu toti baietii sunt la fel, asa cum ii vad fetele. Toate cele bune happy

| RAY a răspuns (pentru LoredanaS19):

Ok,multa sanatate, fraieri sunt multi care cred in femei, pa

| ROB3RT89 a răspuns (pentru LoredanaS19):

In caz ca vei fi vreodata cu un baiat mai "uratel" dar cu suflet, caracter si cei 7 ani de acasa, sa faci o poza si sa o pui aici happy
Ca na, caracterul si sufletul conteaza mai mult ca aspectul fizic si nu exista riscul sa-i spui peste 2-3 luni ceva de genu "e mai bine sa ramanem doar prieteni" sau "nu sunt pregatita pentru o relatie"

| LoredanaS19 explică (pentru ROB3RT89):

Uite...e si o diferenta aici, fiecare persoana are alte gusturi si etc.
ceea ce vreau sa spun este ca poate pentru mine,, iubitul meu´este cel mai frumos baiat din lume dar pentru alte fete este cel mai urat..sau poate un baiat se da la mine si mie nu imi place deloc fata lui iar pentru alte fete acel baiat e un,, fat frumos´... uite, pun pariu ca daca trimit o poza cu mine si iubitul meu la 10 fete, sa zicem ca 3 din ele vor spune ca e urat, 5 vor spune ca e ok iar doua vor spune ca e frumos, fiecare dupa gusturile lor. poate ca pe una o atrage ochii la un baiat, poate pe cealalta corpul si etc..fiecare suntem diferiti si avem si gusturi diferite happy

| Freya1 a răspuns:

Creierul.
Daca gandeste bine, e calculat, matur, responsabil, realist va sti sa aiba si un aspect fizic placut si un suflet bun.

| sofisis a răspuns:

Nu prea ai cum sa le descompui.
Primul impact e cel fizic, daca fizic nu te atrage o persoana, in 90% din cazuri nu mai esti interesat de substraturi. Pe de alta parte daca ai trecut de partea fizica si personalitatea, caracterul e defectuos, nu prea ai cum sa legi ceva. Orice om isi cauta un partener care sa il satisfaca atat fizic cat si psihic si emotional.
Deci nici sufletul nu e cel mai important, nici fizicul. Sau sunt la fel de importante amandoua.

| SG1995 a răspuns:

Ambele conteaza la fel de mult, dar in stadi diferite ale relatiilor, prima data observi fizicul, iar pe masura ce timpul trece fizicul nu mai conteaza atat de mult intr-o relatie cat conteaza caracterul, deci la inceput atractia fizica domina, dar dupa 5-10 de ani de relatie conteaza tot mai putin, insa se pune accent pe personalitatea partenerului, raspuns valabil pentru ambele sexe.

| mentholinks a răspuns:

Suflet are toata lumea cica, mai mult sau mai putin, dar un corp de invidiat nu. Depinde si spre ce fel de partener tintesti. In cele mai bune cazuri conteaza amandoua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

50/50. Degeaba e una daca nu e si cealalta

| cyupaku a răspuns:

La prima vedere toata lumea cauta ceva vizual, deoarece impactul vizual are ascendent imediat asupra viitoarelor noastre reactii si actiuni, asta este la toata lumea, iar apoi trebuie sa vina si partea cu sufletul dar ideal este ca ambele sa existe intr-o sinergie perfecta

| BogdanBz a răspuns:

Trebuie sa ai putin din fiecare. Degeaba arati bine, daca nu te ingrijesti. Degeaba te imbraci la 4 ace, daca faci un dus la 2 saptamani si miroase pe langa tine... Nu trebuie sa fii fotomodel ca sa ai success in dragoste. Parerea mea e ca in primul rand primeaza caracterul. Daca ai un character frumos, placut, care sa atraga oamenii, atunci nu trebuie sa fii vreun Brad Pitt. Aspectul fizic e important doar in prima faza, el e practic primul impact care il ai cu o persoana, dar ma repet, nu e cel mai important.

| DeeDee817 a răspuns:

Sufletul contează mai mult, pentru ca așa rămâne pana la sfârșitul vieții iar aspectul fizic mai puțin pentru ca frumusețea e trecătoare