| baby_4808 a întrebat:

Heii` TPU? ce sfaturi imi dati pentru o relatie? din propria experiaenta?

3 răspunsuri:
| FataCuOchiiCaprui a răspuns:

Din experienta mea iti spun sa nu pui prea mult suflet la inceput si sa astepti mai intai sa cunosti persoana cu adevarat.
Sa asculti sfaturile celor mai maturi ca tine, cum ar fi parintii sau fratii mai mari pentru ca ei iti vor binele chiar daca tu crezi ca au ceva cu tine. Eu nu am vrut sa ascult de fratele meu mai mare cand mi-a spus sa nu fiu cu un tip cu 10 ani mai mare ca mine ca nu tine la mine, si m-am convins singura ca avea dreptate.
Sa fi foarte atenta pentru cine pui suflet si sa nu renunti niciodata la familia ta pentru un tip. Baiatul care-ti va cere sa te certi cu ai tai pentru el, nu vrea decat sa te indeparteze de ei pentru ca stie ca nu-i de tine, si ai tai il vor vedea cum e el cu adevarat si vor incerca sa-ti atraga atentia. Asta tot din ''relatia'' cu barbatul de 25 de ani am invatat-o.
Sa nu crezi niciodata un barbat care-ti spune te iubesc dupa cateva zile de ''relatie'' pentru ca e o minciuna gogonata. Dragostea vine mai tarziu!
Cineva care-ti cere sa-i dovedesti iubirea (ca de exemplu sa o faci cu el) dar in schimb nu-ti dovedeste in niciun fel ca si el tine la tine, ci doar vorbeste nu te merita. Vorbe sunt usor de spus!
Sa nu o faci cu un barbat doar pentru ca te ameninta ca te va parasi mai apoi si sa nu crezi vorbele de genul ca nu poate sa te astepte, ca are nevoie de sex. Cred ca stiai asta, dar oricum fi foarte atenta. Cine te iubeste te asteapta oricat. Te poate intreba daca esti pregatita, nu vad nimic gresit in asta, dar daca tu ii spui ca nu esti, nu trebuie sa te streseze cu asta. Cine te iubeste, te asteapta, nu uita!
Si un lucru pe care l-am invatat din relatia mea cu actualul prieten: sa nu bagi niciodata gura lumii in seama care-ti spune ca nu va potiriviti, ca nu o sa rezistati impreuna pentru ca sunt doar vorbe spuse de invidie. Un prieten adevarat e cu tine, indiferent cu cine esti tu impreuna si nu trebuie sa comenteze ca de ce stai cu respectivul, sau ca e urat pentru tine, sau mai stiu eu ce. Ala nu e prieten, e doar un invidios!
Sa nu te schimbi pentru nimeni niciodata, cine te iubeste te accepta asa cum esti tu si nu vrea sa te schimbe.
Cum zicea si @Andrulica sa nu ierti la nesfarsit. Fa asta maxim de doau trei ori si asta doar daca nu e aceeasi greseala. Cel care deja te-a inselat/mintit/lovit de doua ori o va face bazandu-se pe faptul ca tu-l ierti mereu. Si un ultim sfat: sa inveti sa te rupi de trecut si cum zicea si @Andrulica: ''primul`/a nu e si ultimu`/a''

| Andrulica a răspuns:

Deci din propria experienta iti spun :

1. nu ierta de prea multe ori
2.nu accepta minciuna
3.aratai ca il iubesti/o iubesti doar cand ea/el o face la randul sau
4.si chiar daca te doare fii orgolioas/a cand merita si pune punct!

Si cel mai important primul`/a nu e si ultimu`/a happy!

| eusiatat_9429 a răspuns:

"baby" ascult-o pe "FataCuOchiiCaprui " a spus aproape tot ce trebuie as sti cu un mic amendament sa nu ierit niciodata un barbat care te-a lovit sau inselat, daca a facut asta o data inseamna ca o sa o mai faca si alta data plus ca o fata nu trebuie ranita in nici un fel fizic, acum depinde si de fete unele sunt masochiste dar deh e treaba lor au de unde sa aleaga barbati cu palma mare sau pumnul greu, si apropo trebuie mereu sa iti dovedeasca ca te iubeste (prin gesturi, vorbe etc.)