| bbyyyyyyyy a întrebat:

Heii TPU! sunt intr-o situatie foarte naspa. am cunoscut acum 2-3 luni un baiat ca fiind iubitul unei prietene bune. in vacanta asta ea a fost tot plecata si eu cu iubitul ei am inceput sa vorbim, sa iesim si incet incet am ajuns ceva gen best friends. ieseam zilnic, am inceput sa ne vizitam si tot felul de chestii din astea. cum am petrecut atat timp impreuna am inceput sa tin la el si sa il plac. sunt in cea mai naspa situatie ever. am incercat sa fiu cu alti baieti pe care ii simpatizam dinainte dar nu am putut, pentru mine baiatu asta e perfect. nu am mai simtit niciodata asta. ei deja sunt de 3 luni impreuna si na nu au gand sa se desparta. in caz normal m-as baga in relatia lor dar ea fiind prietena mea nu pot. si mai ales as renunta la el daca nu mi-ar da motive ca tine la mine, face multe apropouri subtile si din astea. ce pot sa fac?

4 răspunsuri:
| Danysan a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca el e intr-o relatie cu una dn prietenele tale si e aiurea ca tocmai tu sa-i desparti.Tie daca ti-ar face cineva asa cum ar fi? Vezi ca nici el nu e baiat serios daca bate apropouri subtile tinand cont ca e intr-o relatie, ai cam fug ochii.ai grija.Nu se merita sunt atatia baietii, tu ar trebui sa dai dovada de luciditatea si sa ai atragi atentia ca are o iubita care il asteapta acasa si care il iubeste!

| Scintilla a răspuns:

Buna,tu trebuie sa te gandesti prima oara la un lucru foarte clar, de exemplu, sa lasam deoparte prietenia ta cu fata si sa spunem ca el o va lasa pe ea sa fie cu tine, dar automat in mintea ta nu iti va veni mereu faptul ca, daca el a fost in stare sa o lase pe ea pentru prietena ei, de ce nu ar face din nou acelasi lucru cu tine si orice alta fata noua care v-a aparea din nou in viata lui? Lupul nu-si schimba naravul si daca el e in stare sa lase pe ea pentru tine fi sigura ca va fi in stare sa te lase si pe tine pentru alta.Deci astea fiind spuse crezi ca merita sa strici prietenia ta cu fata respectiva pentru cineva care e foarte posibil sa faca la fel si cu tine?

| MissLilith a răspuns:

Ai doua variante: fie sa fi cu el fie sa nu fi cu el. Dar eu cred ca niciuna dintre aceste doua variante nu conteaza.
Conteaza sa fi sincera cu tine insuti si cu cei din jur.
Fa si tu ce simti ca nu esti vinovata pentru ce simti esti vinovata pentru lipsa de sinceritate - important e sa fi ok.
Deci, pe viitor, cand iti place de un tip nu o mai lua cu abureli gen suntem prieteni desi tu stii ca el are prietena si unde mai pui ca e si prietena ta. Pe viitor, din start sa faci ce simti.

Nu e prea tarziu sa faci ce simti (adica sa fi cu el daca asta vrea si el si daca asta simti si tu).
Doar sa fie pe fata treaba, sa ii explici prietenei tale... mai departe...e problema ei daca se supara pe tine, important e tu sa fi ok si sa nu te simti vinovata daca iei ce iti doresti.

Pana la urma nici el nu e ok si nici nu e sincer cu el insusi pentru ca daca chiar ii place de tine trebuia sa-i dea papucii sau ceva astfel incat sa nu fi tu in situatia asta.
Habar n-am cum va iesii mai bine dar mi se pare ca tu oricum ai de pierdut... de asta zic sa ai grija de tine in primul rand.
Sa nu cumva sa ramai si fara el si fara prietena, ca de obicei asa se intampla in situatiile de genul asta.
Mai e si varianta sa fi cu el in acelasi timp in care el umbla si cu ea dar cu asta suntem de acord toti ca e o cale not ok, desi... dupa comportamentul lui se pare ca pentru asta pledeaza..nu? Adica de ce nu face si el o alegere si te pune pe tine in situatia de a face o alegere? Ia mai lasa-l in pace sa o lase el pe ea daca vrea sa fie cu tine, e mai grea pentru tine situatia ca ea e prietena ta deci ar fi chiar si o chestie de respect sa ia el decizia.
Te pup.

| Blueber07 a răspuns:

Renunta la el