| anonim_4396 a întrebat:

Heii! Vreau sa ma ajutaţi cu o problema, pe 31 mai am avut primul contact neprotejat cu prietenul meu (nici măcar nu a fost penetrare,doar si.a introdus putin penisul pentru cateva secunde), apoi la 10 zile mi.a venit menstruatia ( 6 zile, abundenta, cum imi vine de obicei)...stiu ca suna banal dar pot fi insarcinata? Avand in vedere ca nu eram in perioada fertila,a durat cateva secunde, menţionez ca nu am nicio simptom, dar totusi am aceea frica fiindcă a fost prima dată

Răspuns Câştigător
| AutumnDay a răspuns:

Nu, green2348, nu ai cum sa fii insarcinata happy Ca sa ramai insarcinata, trebuie sa existe ejaculare, spermatozoizii fiind,, proiectati" cu viteza prin vagin, pana in trompele uterine. E cale lunga, sa stii happy
Bineinteles, poti ramane insarcinata si daca nu ejaculeaza, dar mai ales in conditia de mai sus.
Cu atat mai mult daca ti-a venit menstruatia, stai linistita. Pentru siguranta si linistea ta, data viitoare, prezervativ.E,, sfant" uneori.
Ai grija de tine happy!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru AutumnDay):

Esti nostima draga mea happy "spermatozoizii fiind proiectati" cu viteza, da ce sunt rachete spatiale? rolling on the floor Spre stiinta ta te informez ca ceea ce ejaculeaza barbatul (in general nu "proiecteaza") se numeste SPERMA (nici decum spermatozoizi) si o "scuipa" doar pana in VAGIN. Tu ai idee cam pe unde sunt amplasate trompele uterine in raport cu vaginul? Ceea ce este corect in expunerea ta se refera la aceea ca : "E cale lunga, sa stii happy " Alta data fii mai atenta la aceste aspecte care pot deveni hilare daca sunt expuse/prezentate asa cum ai facut in prezentul raspuns.

| AutumnDay a răspuns (pentru corbulalbrosu):

,,Dragul" meu, am pus ghilimele, te rog sa interpretezi ca atare. Sperma contine spermatozoizi. Analizand mai bine fraza mea,, stupida" ajungi la concluzia ca pentru a se forma o sarcina, spermatozoidul este cel care trebuie sa ajunga la ovul, nu sperma. Cred ca e destul de clar, logic si concis. Spermatozoizii sunt cei care circula din vagin pana la trompele uterine. Da, am spus,, pana in", ca si in primul raspuns. Sperma si implicit spermatozoizii nu sunt,, aruncati" ca un glont direct pana acolo, pac! si au si nimerit ovulul. Sperma ajunge in vagin. Spermatozoizii calatoresc mai departe pana la ovul, daca exista.
Eu cred ca esti gelos pentru funda mea laughing sau, si nu pot afirma sau infirma acest aspect, ai un grad de inteligenta mult mai ridicat decat mine si orice alti utilizatori de pe TPU. Sau doar ai chef de ciondaneala. Data viitoare, rogu-te, vezi-ti de treaba dumitale. Puteam fi si analfabeta si sa ii scriu ce imi trecea prin minte, e un site unde fiecare are dreptul de a-si da cu parerea, a da orice fel de raspuns, a pune orice fel de intrebare.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru AutumnDay):

De acord cu tine ca poti posta si cele mai tampite intrebari, insa eu am militat intotdeauna ca cei care raspund sa dea pe cat este posibil raspunsuri corecte si concrete pentru a-i ajuta pe cei care au nevoie de ajutorul nostru.Raspunsurile ambigue sau incorecte mai mult strica decat sa ajute asa ca ar fi indicat sa ne abtinem in cazul in care nu suntem in stare de asa ceva.Recunosc ca s-ar putea sa fie considerata defectiune profesionala intentia de a corecta insa este pretentia mea si ca atare voi proceda intotdeauna la fel in cazul in care raspunsul este incorect sau fara suport stiintific. Poate vei intelege care este adevaratul motiv si nu cel pueril invocat de tine domnisoara. (ma scuzi daca am gresit).

| AutumnDay a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Ce anume e incorect, te rog?! Cred ca si cu doi neuroni iti poti da seama ca spermatozoizii sunt continuti de sperma si ca,, pana in trompele uterine" inseamna,, un drum" de parcurs, nu am spus ca e vaginul si in continuare, trompele uterine.
Te rog sa nu imi raspunzi, chiar nu vreau sa ma ciondanesc cu,, dumneata". Ai totusi, o varsta, am observat!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru AutumnDay):

OK.Si eu consider ca este mai bine sa nu mai polemizam in continuare.

8 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Menstruatia se porneste DOAR in cazul in care ovulul existent in ciclul menstrual anterior NU A FOST FECUNDAT si in consecinta nu s-a format o sarcina.Menstruatia reprezinta in fapt sfarsitul unui ciclu, in consecinta prin menstruatie se elimina ovulul "mort"/ degenerat impreuna cu endometrul formatiunea in care ar fi urmat sa se implanteze ovulul in cazul formarii unei sarcini. In cazul in care menstruatia avuta a fost comparabila cu cele anterioare, ca durata, cantitate, culoare, flux zilnic de menstra, etc. inseamna ca nu poate fi confundata si considerata ca fiind o menstruatie falsa, peste o sarcina.Te poti linisti deoarece nu exista nici cea mai imfima posibilitate de a fi insarcinata. Pe viitor va sugerez sa fiti foarte atenti si circumspecti mai ales daca nu folositi protectia. Multa sanatate.

| Xpressurself a răspuns:

Daca ti-a venit menstruatia cum sa mai fii insarcinata. ai habar ce cuvinte folosesti cand vorbesti? ca esti fata sau baiat nu contaza insa vad ca nu ai habar ce inseamna menstruatie. macar pune mana si citeste putin. ovulul nefecundat dupa ovulatie este eliminat in perioada in care ai sangerari. spuneam ovulul nefecundat. sa-ti explic si aia ce inseamna?
nu inteleg, nu faceti educatie sexuala in scoala? cati ani ai? ar trebui sa stii semnificatia cuvunteleor pe care le folosesti. macar procese de baza ale corpului uman.
draga, este un ovul nefecundat care iese din corp impreuna cu tot ce natura ta feminina a pregatit in acea luna pentru ca tu sa faci un copil.
serios citeste putin despre corpul tau si ca ultim sfat. ca sa dormi linistita si sa te bucuri de acel minut de penetrare cu prietenul tau foloseste un prezervativ data viitoare. macar pana intelegi pe ce lume traiesti.

| missme99 a răspuns:

Nu, nue sti insarcinata.
Dar stii ce mi se pare trist? Ca ti-ai batut joc de prima experienta sexuala.
Daca tot va apucati...de ce naiba nu duceti pana la capat cum trebuie experienta? Oricum virgina nu mai esti asa ca...pentru ce "doar si.a introdus putin penisul pentru cateva secunde"?