| anonim_4396 a întrebat:

Heiii. Am nevoie de pareri, urgeeent! Am ciclul pot sa zic ca regulat imi venea 3 luni la 28 de zile si dupa la 31 de zile, problema este ca inainte sa-mi cu o saptamana am facut sex cu iubitul meu dupa o perioada de 4-5 luni fara sex, prima data s-a protejat, s-a terminat si s-a sters. Dupa 30-40 de minute am reinceput, dar fara prezervativ, s-a terminat pe mine, nu in mine asta o stiu bine. Dar imi intarzie ciclul de 6 zile

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ciclul tau menstrual nu este unul chiar regulat insa asa in mare se poate accepta o asemenea caracterizare daca mereu ciclul se incadreaza in intervalul de 28-31 de zile. Daca contactul sexual a fost intretinut cu "o saptamana" inainte de data calculata de a incepe urmatoarea menstruatie, atunci intr-o astfel de situatie formarea unei sarcini devine imposibila fiindca este demonstrat stiintific si medical ca in ultimele 9-10(11) zile ale oricarui ciclu menstrual este imposibil sa se poata forma o sarcina indiferent de modul in care este intretinut contactul sexual. Multa sanatate!

| cristinasuciu a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Dar, atunci de ce imi întârzie?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru cristinasuciu):

Intarzierea menstruatiei sau altfel spus modificarea/schimbarea lungimii ciclului menstrual se datoreaza faptului ca in cadrul organismului tau, activitatea glandelor endocrine ( a uneia sau mai multe dintre ele) nu este una tocmai normala. Din acest motiv glandele nu produc hormonii feminini estrogen si progesteron, in cantitatile normale si echilibrate intre ele, dar mai ales nu sunt produse la timp ceea ce va genera mereu aceste dereglari ca numarde zile ale lungimii fiecarui ciclu menstrual. Se poate rezolva foarte simplu prin tratament hormonal prescris de un medic ginecolog. Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| noink a răspuns:

Menstruatia poate sa iti inatrzie din motive hormonale, medicale, factori de stres, fluctuatii de greutate etc. O intarziere de 10 zile este in limitele normalului. Peste o saptamana poti face un test de sarcina, ca sa fie concludent. Sexul neprotejat e periculos indiferent daca sterge penisul sau nu, deoarece el fiind excitat, produce lichid prespermatic care avand in vedere ca a ejaculat inainte, va contine spermatozoizi!

| cristinasuciu a răspuns (pentru noink):

Ma dor si sanii de cateva zile, si simt cateodata o usuara durere lombara joasă, dar ciclul nu e nicaieri.

| Tech212 a răspuns:

Printeso, daca aveai creier nu intrebai fix aici.Esti majora? Intreab-o pe mama ta. Daca nu, intreaba o vecina. Daca nu ai incredere in vecine, cauta pe google sau cel mai bine la ginecolog.Lasa jena la o parte si da-i pedala!
P.S.: Ce va mai place """" dar va este rusine sa recunoasteti!

| cristinasuciu a răspuns (pentru Tech212):

Auzi, Tech212. Eu n-am pus aici intrebarea mea ca tu, sa ma jigneşti. "Daca aveai creier nu intrebai fix aici" mai omule, am creier. Cred ca tu nu ai, daca o luam asa. Hai sa ne jignim toti ca niste needucaţi, tu daca ai chef sa insulti si sa jignesti oamenii du-te in strada sau mai bine la un psihiatru. In ptimul rand eu am pus intrebarea aici sperand sa-mi raspunda cineva care a mai trecut prin asta, sau daca stie mai multe. In al doilea rand am intrebat aici sa-mi raspunda cineva si dupa sa ma duc la un ginecolog, daca chiar e nevoie. In al treilea rand nu aveam nevoie de comentarii de genu cum ai scris tu. Frate, daca nu sti cu ce sa ma ajuti, sau sa ai un raspund cat de cat bun pentru intrebarea mea, atunci nu comenta degeaba, tu cred ca comentezi doar sa fii si tu in atentie. Deci iti multumesc pentru raspunsul tau fara nici un rost.