| ASTCRB a întrebat:

Heiii. Am o curiozitate. Îţi poţi pierde virginitatea neavând relaţii intime? întroducând degetul în vagin, se poate rupe himenul?
Şiiii, pentru prima dată când faci sex, doaree? Sau mai ales, curge sânge? :-s
Am 15 ani, iar prietenul 21 ( suntem amândoi virgini >:"). Pentru mine, ca fată, este bine să-mi încep relaţia sexuală de la vârsta aceasta?
Un răspuns!

Răspuns Câştigător
| LeganzaMoonwalker a răspuns:

Buna!
Depinde ce intelegi prin 'pierderea virginitatii'.
Banuiesc ca tu ai ajuns la o varsta in care lunar ti se intampla ceva pe acolo.Ce, cand iti pui un OB acolo ca sa absoarba, iti rupi himenul si iti pierzi virginitatea? Nup..Multa lume crede ca acel himen acopera tot vaginul, dar nu este asa. Daca ar fi asa, cand ti-ai pune acel tampon ar trebui sa iti rupi himenul, nu-i asa?
Ei bine, se pare ca himenul nu acopera tot vaginul (de obicei. exista cazuri rare in care il acopera pe tot - in acest caz va trebui sa te duci la ginecolog pentru a ti-l perfora). Himenul este o membrana elastica ce iti acopera o parte din vagin. Daca iti bagi degetele acolo regulat / folosesti des acele tampoane, acel spatiu din himen se va mari (himenul fiind elastic). Si prima oara sa stii ca nu trebuie sa sangerezi sau sa te doara!
Trebuie sa ii spui iubitului tau sa nu fie 'violent'..trebuie sa o ia foarte incet si sa folositi mult lubrifiant! Dar inainte sa iti incepi relatia sexuala, ar fi ok sa incerci inainte sa iti acel himen, pentru a nu face acea ''prima oara'' o experienta urata!

Legat de varsta..Nu ai o varsta atat de mica incat iubitu' sa fie acuzat de molestare, dar nu este nici o varsta chiar ..recomandata.
Asta nu inseamna ca vei muri daca iti vei incepe relatia sexuala curand.Da, corpul tau nu este chiar total pregatit. Dar gandeste-te. Daca sunteti de o peroada mai mare impreuna si chiar simti ca il iubesti si ca te iubeste esti pregatita!

Succes; Sper ca te-am putut ajuta!

| ASTCRB explică (pentru LeganzaMoonwalker):

Mulţuumesc mult! Da, suntem de 1 an împreună, şi m-am convins că mă iubeşte cu adevărat. Şi eu pe al. Dar mă mai gândesc :*

25 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Da, himenul se poate rupe dacă introduci un deget în vagin. Îţi vei pierde virginitatea în momentul în care vei avea primul contact sexual. Părerea mea este că nu ai vârsta potrivită. Ar trebui să aştepţi măcar până la 18 ani. Când vei fi majoră poate îţi vei schimba gândirea.

Pa-pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, himenul se poate RUPE chiar şi prin introducerea unui deget în vagin!

Eşti foarte MICĂ pentru a-ţi începe ( acum ) viaţa sexuală!

Vezi alte DETALII la linkul :
http://www.tpu.ro/......mai-mul-i/

Toate cele bune.

| ASTCRB explică (pentru bursuc001):

Muulţumesc. Tocmai ce am citit articolul.

| bursuc001 a răspuns (pentru ASTCRB):

Cu plăcere!

O zi frumoasă.

| Felys a răspuns:

Mai asteapta vreo 3 ani, asta daca nu vrei sa ai probleme ginecologice de timpuriu pe tot parcursul vietii

| ASTCRB explică (pentru Felys):

Ok. Mersi de sfat happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Virginitatea ti-o pierzi prin relatii sexuale nu prin masturbare chiar daca iti rupi himenul.

| stark47 a răspuns:

Sunt cazuri in care nu curge sange.(foarte rare totusi),si da,din punct de vedere medical,odata cu ruperea himenului, iti pierzi virginitatea insa, pentru noi, cand faci sex pentru prima data consideram ca ti-ai pierdut-o.din cate am inteles, doare.pe unele mai mult, pe altele mai putin

| Dlkee a răspuns:

Mmm. Numi vine a crede ca iubi tau e virgin la 21 de ani rolling on the floor)))))rolling on the floor))) sigur te duce cu zaharelu rolling on the floor) esti cam mica sa-ti incepi viata sexuala acum, Si da, pentru prima data cand faci, doare, si a doua oara, de la a 4a oara incepi sa simti placere.
Curge si sange, cand se rupe himenul...
Bafta.

| ASTCRB explică (pentru Dlkee):

Dlkee, da. e virgin! Probleme? Nu e ca toţi perverşii, să stea după o fată s-o fu*ă dar pentru că aşa ar fi vrut! happy A aşteptat aceea fată, pe care s-o iubească şi să-l iubească la rândul ei.

| lolly a răspuns (pentru ASTCRB):

Nu este prea indicat.Indicat este 17+! Cat timp ai cu el? Ma bucur foarte mult sa aud ca este virgin la 21 de ani! Si eu mi-as fi dorit sa-mi ofer virginitatea unui virgin! Sa fim reciproc la prima experienta! Este formidabil! Bravo tie!

| ASTCRB explică (pentru lolly):

Avem 1 an decând suntem împreună. Şi mie îmi place ideea că încă este virgin. Mersi de sfat :*

| Dlkee a răspuns (pentru ASTCRB):

rolling on the floor)))))))) sigur ca da, dar la anii tai, ce sa-ti cer? Auzi si tu ca a asteptat acea fata pe care s-o iubeasca. Mai fato, are 21 de ani, oare cu cate o fi stat. nici n-ai tu degete sa numeri, si vai ca prin minune, tocmai de tine si-a dat seama ca il iubesti rolling on the floor)) offf, te abureste.

| Giuvaer a răspuns:

La 21 de ani nu e virgin, esti cam mica sa faci secsi, mai bine fa-i o laba sa nu uite de unde a plecat, nu tine la tine vrea doar fofoloanca. Daca ma insel poti sa ma scuipi cand ma vezi

| Agalloch a răspuns:

Nu crezi că eşti cam mică?

| ASTCRB explică (pentru Agalloch):

Agalloch. Daa, sunt mică. Recunosc happy Eu doar am pus o întrebare. Pentru că eram 100% convinsă că aş putea-o face. Frică nu îmi e, de asta. Dar mi-am schimbat total părerea happy

| GrayGaby a răspuns:

Ala ori e cel mai "wanker" om din lume daca la 21 de ani e virgin ori te minte de ingheata apa si tu crezi ca e briza laughing la 15 ani va cam grabiti da ma rog nu e treaba mea voi bociti dupa ciao

| LaRkiNNN a răspuns:

Nu cred ca daca nu esti vrgin [baiat] pana la 18 ani sau cazul prietenului tau la 21, inseamna ca esti neaparat pervers. Crede-ma ca eu era sa imi pierd virginitatea la scoala : )) a intrat o fata peste mine si direct s-a pus in genunchi si incerca sa-mi dea jos pantalonii. Deci nu-i neaparat de baiat sa fie pervers.
Acum, in legatura cu problema ta :
Nu prea ai sanse sa iti pierzi virginitatea introducand degetul dar o sa fie ceva nou asa ca nu o sa-ti placa la inceput... cum incep baietii cu masturbarea, la inceput nu-i placut dar in timp iti revii.
Prima data cand faci sex, doare si curge putin sange dar e ceva normal.
Sa nu cumva sa incerci sa iti incepi viata sexuala acum! Nu esti pregatita. Daca vrei chiar asa de mult sa ti-o incepi, ar fi mai bine acolo la 17-18 ani. Spun anii astia pentru ca atunci esti mai putin expusa.
Faci ce vrei, noi doar iti dam sfaturi : )

| alexandra96alle a răspuns:

Neavand relatii intime nu iti poti pierde virginitatea, himenul 95% nu se rupe doar introducand degetul, intr-adevar prima data cand faci sex doare si iti curge putin sange. Pentru tine ca fata nu este tocmai ok sa ti incepi viata sexuala de la varsta aceasta, deoarece corpul tau nu este pregatit si este un risc foarte mare. Bafta oricum, alegerea iti apartine.

| ASTCRB explică (pentru alexandra96alle):

Love_Alexandra_1984. Mulţumesc pentru răspuns şi sfat. O să ţin cont de ele. :*

| FireBorn a răspuns:

Fata ai 15 anii constientizezi ca iti poti distruge viata incepand sa faci sex la varsta asta mai asteapta cel putin 2-3 anii si dupa poti face ce vrei, barbati/baieti sunt "fara numar" deci think about happy.

| ASTCRB explică (pentru FireBorn):

Frateee! Am pus o siimplă întrebare! Eram curioasăwinking

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru FireBorn):

Cum sati distrugi viata ma facand sex? daca fata are o relatie de 1-2 ani si e pregatita, dc ne bagam noi?

| Sisi_Sisi_1996 a răspuns:

Ba! Cu cate degete iti poti pierde virginitatea?! cu unu sau cu doua?!