| AlexandraRR a întrebat:

Hello.Am început de 9 zile să iau anticonceptionale și de 3 zile am un scaun puțin moale (nu știu dacă se poate considera diaree pentru ca merg doar o data pe zi la baie din cauza aceasta și are o consistență APROAPE cremoasă, nu apoasă). Întrebarea mea este urmatoarea, aș dori să fac sex fără prezervativ, pot? Are efect pastila sau o să am surprize? Când ar trebui să îmi fac griji că este diaree și pastila nu are efect?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Dupa cea de a 7-a zi de administrare a pastilei AC, se poate renunta la prezervativ fara nicio teama, fiindca in acest moment protectia contraceptiva instalata in orgnismul tau este totala si din acest motiv actele sexuale pot fi terminate prin ejacularea spermei in vagin. Hormonii existenti in continutul pastilei AC intra in circuitul sangvin in circa 30-40 de minute dupa ce a fost ingurgitata pastila. Continutul de hormoni din pastila AC poate fi eliminat numai prin procesul de vomitare a intregului continut stomacal in primele 20-30 de minute de la administrare. Chiar si in cazul in care organismul este afectat de diaree si in acea situatie efectul contraceptiv al pastilei AC va ramane NEafectat. Multa sanatate!

| Goete a răspuns:

Daca pastila are acest efect, poti acea surpriza sa faci in pat intre timp... si nu va fi tocmai afrodisiac mirosul sau "consistenta" happy

| Denisa0954 a răspuns:

Depinde la ce interval de timp fata de cand ai luat pastila ai mers la baie. Dacă sunt 3-4 ore stai fara grija ca e ok. Plus ca, asa cum ai zis si tu, ca sa impuna probleme scaunul ar trebui sa fie apos

| Crisloree a răspuns:

Asa e, pastila are nevoie de câteva ore pentru a își face efectul. Dacă nu e eliminata imediat, nu are legătură. Poți linistita.