| anonim_4396 a întrebat:

Hello. Am nevoie de un sfat de la voi. E mai complicat putin. Deci, totul a inceput acum vreo 4-5 ani. Eram colegi de clasa, ne placeam reciproc, stiam amandoi asta, dar nimic mai mult. Peste putin timp mie "mi-a trecut" si am inceput o relatie destul de lunga cu altcineva(1 an jumate mai exact). Evident, nu am mai avut nicio treaba cu respectivul coleg, in schimb el avea in continuare, stiam ca ma place, dar imi era indiferent acum. A urmat dupa vreo 2 ani (desi in acest timp eram colegi de clasa, stiam ca ma place, dar nu faceam nimic in acest sens) o excursie, cu colegii, la o cabana. Acolo "ne-am combinat", a durat 3 zile si atat. El a vrut sa incepem o relatie, eu in schimb l-am refuzat.Iar anul trecut, de Craciun, mergand la colindat cu colegii, s-a infiripat iar ceva intre noi, de aceasta data atractia fiind reciproca. Asadar ne-am combinat.Toata povestea a durat 6 luni. Nu aveam o relatie de aceea ca-n filme, da pentru noi a fost bine, tineam reciproc unul la celalalt. Tin sa mentionez ca el nu a avut nicio alta prietena, deci teoretic, a stat dupa mine toti anii acestia. Pe la sfarsitul relatiei, prin iunie mai exact, el a inceput sa fie foarte usor influentat de cei din anturajul sau (tipi care doar sa faca misto de orice fata le iese in cale). A auzit unele zvonuril, partial adevarate, pe care i le-am recunoscut pe loc, deci nu era asta o problema. Mi-a zis intr-o zi ca ar fi bine sa ne despartim, m-a luat prin surprindere, nu ma asteptam A urmat apoi vacanta, in care nu ne-am intalnit deloc, el fiind plecat din tara. Acum de cand a inceput scoala, ne vedem iar zilnic. Mi-am dat seama ca tin foarte mult la el, Da, dupa atata timp. De vorbit nu prea vorbim, decat la scoala si atunci suntem intr-un grup de prieteni. Eu tind sa cred ca tine la mine, desi nu pot fi sigura de asta. Credeti ca ar trebui sa-l caut, avand in vedere ca el "mi-a dat papucii"? Merita sa trec peste orgoliu'? Sa incerc sa-i zic ce simt pentru el? Sa mai astept? Ce ar trebui sa fac? Va multumesc ca ati avut rabdare sa cititi tot si orice sfat e bine venit!

6 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Poti sa incerci sa vorbesti cu el cand prinzi momentul potrivit dar nu cred ca e cazul sa iti faci prea mari sperante din moment ce el ti-a dat papucii

| Ana_4223 a răspuns:

Bineinteles cand iesiti de la scoala vorbesti cu el.ai grija nu cumva sa il pierzi npe acest baiat ca se vede ca tine mult la tine.calcati orrgliul degeaba il ai in unnele cazuri ca nu te ajuta cu nimic chiar din contra iti face rau

| Vix999 a răspuns:

Sa inteleg ca el a renuntat la tine la "presiunea" unui anturaj si din cauza unor zvonuri?
In cazul acesta draga mea eu zic sa te reorientezi... daca pentru el au contat mai mult factori externi.
Gandeste-te asa : daca tu ai sta dupa cineva 4 ani, odata ce l-ai avea, i-ai mai da vreodata drumul din brate? Daca da de ce? Poate doar pentru ca ti-ai dat seama odata ce l-ai avut...ca de fapt nu e ce crezi tu, nu e cum ai sperat si esti dezamagita de rezultatwinking
Eu oricum sustin ideea ca mai bine regreti lucrurile pe care le faci decat cele pe care nu le faci asa ca vorbeste cu el. Daca iese bine, super. Daca nu...macar ai parte de "closure" si poti sa iti vezi de viata ta.

| ShadowGhost a răspuns:

Buna.Merita sa te duci sa vorbesti cu el intr-o pauza.Crede-ma ca oricat timp ar trece, ceva ceva inca mai exista intre voi.Tot cea ce tu trebuie sa faci este sa te duci la el si sa incepeti sa vorbiti din nou, sa iesiti in weekend, sa faceti proiecte e.t.c.Sunt sanse 90\100 sa te duci la el si sa incerci sa rezolvi ceva, spun 90 pentru ca s-ar putea ca el sa nu fie sigur de sentimentele pe care le are sau poate ca s-a intamplat ceva in viata lui.Dar incearca, nu e nimic de pierdut.Eu am incercat defiecaredata si mi-a mers, dar asta cu multa comunicare, cunoastere si impartasirea secretelor.Bafta:*

| AriantheLissa a răspuns:

"Wow"Baiatul asta chiar ca te iubeste.Ar fi bine sa treci peste acest orgoliu si sa te duci sa ii spui ca il iubesti.Nu incerca sa pierzi un asemenea baiat care a renuntat la alte fete si te-a asteptat pe tine, timp de doi ani sau cat timp o fi durat,. Spune-i ce simti!

| Anonim231512352 a răspuns:

Dupa parerea mea el tea asteptat mult timp, chiar dupa ce i-ai dat tu prima papucii. Incearca si tu sal astepti macar cit de putin, arata-i ca inca tii la el. Dar poate fi si invers, sai fie indiferent de tine, este si un proverb rus, nu til scriu in rusa ca nu o sa intelegi, voi incerca sa til spun in romana: Odata ce a gustat gustul unei Pi*** de fata, se va scapa la restul, le va incerca pe restul toate. Eu zic sa incerci sal astepti macar cat de putin, iar daca vezi ca nu iese nimic incearca sa-l uiti, ati va fi mai bine happy