| Anon2013 a întrebat:

Hello everyone.
Povestea mea e lungă și aiurea.
Să zicem că in curând o să am 16 ani.
O fată a fost ziua ei, joia trecută iar cu ocazia asta am inceput să vorbesc cu ea, pe fb ea fiind de la mine din liceu. După 2 zile de vorbit pe facebook, și văzut să zic câteva minute la școală, sâmbătă am decis să ieșim. După aprox. o oră am rămas singuri. Iar ce fac oameni când sunt singuri și se plac, nu e un mister. La 2 zile după acest incident aflu că are prieten, nu mi-a păsat am iertat-o pentru că în prezent nu mai are. Dar problema e alta. Noi am ieșit tot cam odată la 2 zile și de fiecare dată ne sărutam etc, totul frumos. Doar că ultimele 2 dăți a inceput să plângă și să zică că eu nu merit o fată ca ea. Și insistă să o uit șamd. Eu nu știu ce să fac. Ea a recunoscut odată că e puțin cam îndrăgostită de mine și tot zice faptul că ea nu vrea să mai aibe sentimente pentru nimeni, după ce a fost rănită cu ceva timp în urmă după o relatie lungă. Ce ar trebui eu să fac, să văd dacă simte ceva pentru mine, dacă are rost să stau după ea...

Răspuns Câştigător
| Șurubelniță a răspuns:

Daca chiar o placi, trebuie sa ai rabdare cu ea si trebuie sa o intelegi.
Fata este ranita, deocamdata nu poate sa aiba incredere in niciun baiat din cauza experientei neplacute pe care a trait-o.
Singurul lucru pe care il poti face este sa-i spui ca fiecare om este diferit, ca daca cineva a ranit-o asta nu inseamna ca povestea se va repeta.
Insista pe faptul ca nu are nimic de pierdut daca te cunoaste putin mai bine, sa vada ce fel de tip esti.
Daca va face asta, exista posibilitatea ca ea sa te placa si sa te aprecieze pentru felul tau de a fi si sa tina cu adevarat la tine in cele din urma sau este posibil sa nu fie atrasa deloc de tine.
Oricum, sa fiu sincer, sa stii ca ai procedat gresit, ai grabit lucrurile mult prea mult. Daca vrei sa ai o relatie ceva mai serioasa, iti sugerez sa incerci sa cunosti omul mai intai, sa poti sa-ti dai seama ce-i poate capul, sa vezi cum gandeste, ce-i poate pielea ca sa nu te trezesti pe urma ca persoana de care te-ai indragostit este total diferita fata de cum credeai si sa regreti timpul petrecut cu ea.
Asta e singurul lucru pe care il poti face momentan, sa ai rabdare cu ea.
Acum tu te stii pe tine, daca crezi ca poti sa ai rabdare cu ea, bravo tie, te felicit, daca nu, las-o balta.
Insa frumos din partea ta, ar fi sa fii alaturi de ea, ca trece prin momente grele si are nevoie de cineva care sa-i fie alaturi.
Sper ca ti-am fost de ajutor, o zi buna! happy

| Anon2013 explică (pentru Șurubelniță):

Am cunoscut-o într-un moment nașpa, și am început cu stângul să zic așa. și cu toate astea știind cum este ea, poate fi distrasă foarte ușor am acceptat riscul, și i-am repetat, De plăcut bănuiesc că mă place... Pentru de fiecare când sunt cu ea, nu se mai gândește la aproape nimic doar ce tine strict de noi, și se uită la cele mai mici detalii ale mele... Și fix asta fac și eu. Și răbdare pot avea cu ea, chestia nașpa e să nu vrea ea să nu mai vorbim gen să îmi dea ignor, block, să nu-mi mai răspundă etc.

5 răspunsuri:
| Mikhtarian a răspuns:

Explica-i,ca tu nu esti ca toti ceilalti,si spune-i sa-ti acorde timp,sa-i demonstrezi.
Intelege-o, fi dragut cu ea, dar nu renunta, daca simti ceva pentru ea, lupta cu ea insusi.

| Own3r a răspuns:

Pentru ca tine la tine, ti-a zis frumos... Daca a ranit-o pe fata...Si ea deocamdata nu vrea o relatie mai bine ramaneti in "friendzone"

| Radu_Hariga_1988 a răspuns:

Sfatul meu este sa nu te complici cu ea, fata este o tarfulita imi cer scuze ca zic asta dar asta e realitatea.Ea este constienta ca ii place sa umble din "floare in floare" si de asta are reactia asta, sfatul mei este sa nu te indragostesti ai sa ma pomenesti.

| SilverAsh a răspuns:

Salut, personal am avut si eu o situatie de genul, in primul rand ea a spus,, ca nu meriti o fata ca mine,, si dupa,, ca,, nu vreau sa mai am sentimente,, deci e ceva la mijloc, probabil ti-ai dat seama, eu cred ca intrebarea corecta nu e ceea ce sa faci tu, ci ceea ce vrea ea, tu ai de ales intre a fi baiatul ala super si de a ramane alaturi, sau ii poti da timp sa isi revina, sau poti pleca. Ceea ce cred eu ca tu ar trebui sa faci e sa ii spuii esti,, hey, tu ce iti doresti?,, si sa cadeti de accord, crede-ma am trecut prin asta, nu ii poti fi alaturi tot timpul, sau sa nu o ranesti, e imposibil, nu exista relatie perfecta, discutativa problema luati o decizie impreuna, ai 16 ani. Ai tot timpul din lume sa gasesti pe alta daca nu iese cum trebuie. Crede-ma eu am invat pe pielea mea. Sper ca te-am ajutat. Multa bafta. Tine minte, sunteti un cuplu, nu exista ce faci tu, exista ceea ce faceti voi.