| nobody93 a întrebat:

Hello pips,

Ca sa incep cu inceputul sunt mai timid de fel. Ideea e ca imi place de o fata de foarte mult timp, ne cunoastem de foarte mult timp dar mi-e rusine sa-i spun ce simt. Chestia e ca acest sentiment cred eu ca e reciproc, adica, vorbisem cu ea ultima data undeva in decembire, cand am iesit impreuna cu ea la un film, apoi dupa doua 3 discutii pe fb am facut o pauza pana saptamana trecuta cand, din intamplare primesc un mesaj de la ea.

EA: Buna ce mai faci?:*

Eu: Buna, ma pregatesc sa ma ies in oras. Tu ce faci?

EA: La un suc cu Raluca si ma gandeam sa te chem si pe tine.

EU: Interesant, unde sunteti?

EA: In cafenea

(aici nu-i raspunsesem, deoarece ma imbracam (aprox 10 min))

EA: Ne onorezi cu >prezenta?:

Deoarece in plan imi era sa ies cu inca 3 prieteni, i-am zic ca mai sunt cu cei 3, pe care ea ii cunoaste, atunci ea a zis sa mergem noi sa nu ne strice planurile.

Am facut cum am facut si am ajuns in acelasi looc cu prieteni mei. Acolo ea a fost incantata sa ma vada, dar eu cum sunt timid si ea la fel, nu am prea socializat, adica am schimbat foarte putine vorbe, dar intr-un final mi-a propus sa iesim in parc, unde bineinteles am mers dar si acolo am schitat doar cateva vorbe cu ea.

Stiu ca sunt multe 'apropouri', nu sunt prost, dar nu stiu cum sa-i raspund sau sa reactionez deoarece eu nu sunt 'Acel romantic' si mi-e teama sa nu 'o dau in bara'.

Ca sa nu uit, dupa cum spuneam la inceput, ultima data m-am intalnit cu ea in decembrie, iar dupa film am mers la o cafea, dar din cauza ca muzica era foarte tare nu ne prea intelegeam din vorbe, doar daca strigam sau ne apropriam unul de altul sa vorbim, tot atunci dupa 2-3 glume, am ras, primesc un mesaj de la ea cu 'Aaallloooo:*', care e la fel un apropo, la care n-am stiut sa reactionez.

Spuneti-mi cum sa reactionez in astfel de situatii, si ce trebuie sa fac acum ca totul e proaspat din nou.

Va rog fiti sinceri, si fara glume. Merci

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece va cunoasteti ar trebui sa-ti fie destul de usor/simplu sa-i adresezi pur si simplu in mod direct intrebarea sau invitatia daca accepta si/sau doreste sa iesiti doar in 2 la o discutie pe o terasa la un suc si o prajitura, la vizionarea unui film/spectacol, sau sa va dati/plimbati cu bicicletele sau rolele, iar in cazul in care nu are asa ceva, atunci pur si simplu la o plimbare, asa aiurea pe strada sau pe aleile unui parc. Nimic complicat. Doar un minim de curaj. Succes.

| nobody93 explică (pentru corbulalbrosu):

Ideea e ca inainte sa facem aceasta pauza (decembrie-aprilie). De la un schimb de vorbe, unde de la un simplu raspuns ca e racita am ajuns la raspunsul 'din cauza ca nu te-am incalzit, dar lasa ca ma revansez eu daca vrei sa ne vedem'(un mod subtil de a o invita la o intalnire). Iar ea a raspuns foarte sec 'Daca tu zici:*'. Chiar nu stiu ce vrea cu adevarat, ca acel minim de curaj il am, dar e nasol cand eu fac primul pas si se dovedeste a fi 'doar prieteni AKA Friendzone'. Dar reactiile ei sunt cat se poate de evidente de aia am o dilema.sad. De sambata de cand am iesit n-am mai vorbit cu ea, probabil crede ca nu o plac. Pune-te in situatia mea si spune-mi cum sa o abordez, si care ar fi cele mai potrivite vorbe pentru a vedea ce vrea cu adevarat de la mine, merg pe manta ta + Funda, Mersi mult pentru raspuns

| LoveSleep a răspuns (pentru nobody93):

" Ai chef de o cafea? Că eu nu mai rezist. Cred că sunt dependent sau ceva. Oricum, am plecat la"...". O să comand două, nu mă face să le beau singur, o să o iau razna". Pa. "

Dacă vrei s-o faci mai scurt și probabil mai matur, poți să te rezumi la un simplu" Vrei să ieșim la o cafea?" Dacă zice da, îi spui locul și ora, dacă zice 'nu' o saluți, îi zâmbești și pleci.

Doar invit-o odată, probabil așteaptă de ceva timp. Nu contează cum o faci atâta timp cât nu te rogi de ea. Gen "Vrei te rog să...", "de ce nu?" etc.

Până la Paști dacă o inviți ar fi ok. Sau măcar anul ăsta.

| OldSoul a răspuns:

Iti voi explica cat mai scurt.
Ea te place, dar nah, e fata, normal e sa faci tu primul pas, ea iti bate apropouri sa iei tu atitudine (Ceea ce e foarte bine, alti baieti nu primesc nici macar un like de la fata care e inebunita dupa ei).
Acum tu trebuie sa iei atitudine, sa-i spui ca vrei o relatie, dar mai bine e sa-i demonstrezi, o inviti la un suc (Doar voi 2) o conduci dupa acasa, si daca nu-ti spune ea ca vrea o relatie ii spui tu.
Nu are de ce sa-ti fie frica de un posibil esec, decat sa o vezi ca este cu altul si sa ramai cu regretul ca daca-i spuneai ce simti putea fi cu tine mai bine ramai cu un esec.