| Melita12 a întrebat:

Help. Deci sa va povestesc putin situatia in care ma aflu sunt cu un tip de vreo 2 3 luni te zile si ma terorizeaza pshihic e prea gelos gaseste motive mai mereu de cearta nu ii convine nimic nu pot avea prieteni nu pot iesi cu nici o prietena ma suna de vreo 20 ori pe zii daca nu ii raspund crede ca il insel nu stiu ce sa mai fac am vb cu el.de nenumarate ori despre incredere dar nuvrea sa aiba incredere in mine el zice ca eu pot sal las din moment in moment ..am inceput sa ma cert si cu mama din cauza lui ..mama nu il mai accepta si chiar nu stiu ce sa mai fac omul asta ma terorizeaza mintal si chiar tin la el si mam obisnuit cu el. sfaturi va rog

Răspuns Câştigător
| StefanChriss a răspuns:

Desparte-te de el! Nu vad de ce sa stai cu o persoana care te terorizeaza, si care iti provoaca neplaceri. O sa gasesti si alti baieti care sa te faca sa tii la ei, in moduri mult mai placute! Nu vreau sa-l jignesc, dar trebuie sa fie complexat de modul in care arata, daca e atat de gelos pe tine. Exista o metoda, aia in care nu ii dai apa la moara, ca sa zic asa. Daca iti zice sa nu mai iesi cu amicii, iesi cu ei. Daca iti zice sa pleci cu el acasa la nu stiu ce ora devreme, si tu vrei sa mai stai, atunci ramai. Daca se supara din chestii stupide, lasa-l sa fie suparat, tot el o sa vina inapoi la tine. Fa-l sa sufere putin, fa ce vrei si comporta-te indiferenta cu el laughing sa-si dea seama ca tu daca vrei te poti desparti de el oricand, si sa se calmeze cu pretentiile lui stupide. Oftica-l cat poti tu de tare, si lasa-l sa se supere, si nu da niciun semn, o sa vina singur la tine, o sa vezi rolling on the floor) Si dupa sa-l pui sa-si ceara iertare ca s-a comportat ca un prost, daca refuza, iar il ignori, pana se deschide la minte. Bafta! :*

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca vrei sa ajungi la nebuni ramai cu el, daca nu termini si iti va fi bine

| Djlsghtnquuw a răspuns:

Nu are incredere in el, nu in tine. Daca ar sti cat de mult valoreaza, nu ar reactiona asa. Trebuie sa faci ceva in legatura cu asta, nu te poate priva de libertate

| RAY a răspuns:

Daca dupa 3 luni nu are incredere in tine ce sens are sa stati impreuna? adica inteleg o luna hai dar 3 luni deja e paranoia asta nu e iubire e ca am scris mai jos, mai ales ca afirma fara dovezi asta nu-i frumos intelegi nu-i civilizat sa afirmi ceva fara dovezi, alta intrebare daca te crede asa de ce sta cu tine? doar sa fi jucaria lui aiurea sincer, si eu am patit asa ceva ma amenita ca se sinucide noaptea pana la urma am lasat-o totul are o limita

| Oana92 a răspuns:

Te terorizeaza, dar totusi ti la el...

Sunt curioasa cand are omul asta timp sa te faca fericita din moment ce tot timpul si-l ocupa cu reprosuri si gelozie...

| Alcyon a răspuns:

2-3 luni sunt o apa de ploaie. Lasa-l si fugi impuscata! Ce vrei? Astepti sa te ia si la bataie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inteleg ca ai sentimente pentru el, dar oare iti doresti ca toata viata ta sa fie asa? De iubit, vei mai iubi. El nu te iubeste, el e obsedat!

Daca Doamne fereste se va ajunge ''sa fii pe numele lui'', ce vei face? Fereasca!
E o persoana care poate recurge la gesturi foarte urate. Oricat de greu ti-ar fi, rupe legatura cu el de tot si nu te certa cu parintii tai pentru nimeni! Mama si tata intotdeauna iti vor binele si sufera pentru tine.
Gaseste in ea un sprijin si treci incetut si peste asta. Ar trebui sa fii usurata, nu trista!
Curaj happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand nu ai prieten pentru ca te-ai obisnuit cu el.
Tin la el e una, dar nu are nici o legatura cu il iubesc sau sunt indragostita de el.
In al doilea rand, faptul ca e gelos iti confera o oarecare siguranta ca e doar al tau( dar in cazul de fata te depaseste gelozia lui exacerbata).
Nu e ok sa te certi cu familia din cauza li, mai ales cu maica-ta care tie ce spune(are o varsta, experienta vietii).
In al treilea rand daca discutiile cu el nu ajung la nici un consens si ai facut tot posibilul sa il ajuti sa se vindece de aceasta suferinta( care vine din lipsa de incredere in sine, din lipsa de iubire etc) si nici o schimbare intreaba-te de ce ai vrea o relatie cu o pers obsesiv de geloasa?
De ce ai sta intr-o relatie daca nu iubesti?
Succes.

| Mihailescuioana29 a răspuns:

Eu zic sa te indepartezi de el, si incetul cu incetul sa treceti peste stagiul de iubiti, la prieteni, amici. Sunteti abia de 3 luni impreuna si se comporta asa, ce va face mai tarziu? In plus nici mama ta nu este de acord, nu cred ca are rost sa te contrazici cu ea pentru o persoana de genul acesta. Gelozia nu inseamna intotdeauna un gest de iubire, de multe ori este doar frica de a nu fi aratat cu degetul, in cazul baietilor, deoarece sunt extrem de orgoliosi.

| RAY a răspuns (pentru Mihailescuioana29):

Gelozia este lipsa incredereri, frica ca te te poate insela, frica de competie un barbat frumos bine facut care are noroc nu are de ce sa fie gelos, relati anterioare

| rozydulce a răspuns:

Este prea grijuliu la inceput...