| Annesss a întrebat:

Sunt intr-o relatie de 7 luni cu un baiat. La inceput totul a fost frumos ne-am inteles perfect nu ne-am certat niciodata timp de 4 luni dar de 3 luni ne tot certam.
Orice lucru minor pe care il face eu ii dau o interpretare care de multe ori e doar in mintea mea. In ultimul timp nici nu mi-a mai spus ca ma iubeste, il simt mult mai distant.
El m-a rugat de multe ori sa ma schimb sa nu mai fiu asa agitata si sa am incredere in el. Am incercat dar nu am reusit gasesc mereu un motiv sa ma supar, de ex: daca este obosit si ma respinge sau daca nu imi zice sa ne vedem.
Aseara am vorbit iar cu el in legatura cu noi si mi-a spus ca la urmatoarea cearta renunta si ca vrea sa ma vada ca fac si eu ceva pentru relatie si in primul rand pentru mine.

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

In primul rand pentru tine? Sa inteleg ca esti foarte agitata de felul tau. Pai, ai nevoie de un om foarte calm langa tine, sa te calmeze. Sa-ti zic ce ai nevoie? happy Nu-ti zic, nu stiu cati ani ai. Stai 5 minute si gandeste-te ce anume vrei de la el, explica-i si lui, si daca face eforturi in directia asta, va fi bine. In astea 5 minute gandeste-te, sigur pe el il vrei? E o intrebare pertinenta, si daca raspunsul va fi "da", te vei simti mai bine. Daca e obosit, te tine in brate si atat, e om, are limite. Introspectia! Gandeste-te, fa o lista.
Din experienta mea "vasta" iti spun asa: nu incerca sa te schimbi sau sa il schimbi. Natura v-a facut intr-un fel, daca va schimbati pentru celelalt, veti fi frustrati si nefericiti. Trebuie sa iubiti defectele celuilalt. Suna aiurea, dar ce e normal in dragoste? happy Si daca n-o sa mearga, nu e sfarsitul lumii.

5 răspunsuri:
| MrEvil89 a răspuns:

In aceeasi problema sunt si eu.am o relatie de 8 luni.in mare parte vina o am eu.pt a nu se sfarsi tragic m.am gandit ca e bine sa ma schimb. daca tu consideri ca nu te afecteaza o schimbare si ca, daca e sa te schimbi o sa fie mai bine, eu zic sa incerci.e greu sa schimbi personalitatea unei persoane.incearca si sigur o sa fie mai bine.

| AdeVero12 a răspuns:

Nu-mi pasă de vârsta ta, răspund doar ca să ajut.
Deci v-ați plictisit unul de altul. E așa frumos să ai o relație de atâta timp și mai ales sunt uimită că a rezistat 4 luni fără certuri. Stai puțin, gândește-te și mai discută cu el. A apărut neîncrederea. Ai încredere în el, iar dacă te înșeală atunci e un nesimțit și n-are rost să-ți bați capul cu el. încearcă să fii și tu mai calmă. Relațiile astea nu se întrețin doar spunând un "te iubesc!" fără rost. Nu te schimba, să nu faci asta! Fii tu, doar mai puțin agitată. Relaxează-te. Baftă!

| jmenaru a răspuns:

Pai.voi va intrebati de ce nu merge relatia..cand voi o faceti sa nu mearga...comportamentul care il folositi arata faptul ca nu iubiti acea persoana (poate aveti doar impresia) dar a tine cu adevarat la cineva inseamna mult mai mult decat o intalnire, iar din cate vad baiatul acela chiar tine la tine (persoana care a pus intrebarea)din moment ce iti accepta aceste iesiri... daca nu ar fi tinut ar fi plecat de mult de langa tine.Nu stiu cati ani ai dar banuiesc ca maxim 15 ani, insa sa iti dau un sfat.In primul rand daca nu simti nimic pentru o persoana nu sta degeaba cu ea, lasa-o libere, pentru ca ea poate isi pune baza in tine si crede ca si tu o iubesti la fel, si va fi foarte dezamagit, ranit cand va afla ca de fapt tu nu aveai aceste sentimente fata de el.Asta t-i s-ar putea intampla si tie.deci gandeste-te mai bine la ce simti pentru persoana respectiva(asta daca simti ceva)sau daca stai doar pentru a nu fi singura.Si nu uita ca iubirea adevarata se gaseste greu, daca iti place de un baiat cum arata si il simpatizezi asta nu inseamna ca il si iubesti sau esti indragostita de el, sa nu confundati aceste lucruri.Cand iubesti cu adevarat pe cineva, nu te certi din orice, nu ai cauti nod in papura cum se zice, ci din contra chiar daca are unele defecte ca orice om tu trebuie sa le vezi ca niste calitati pentru ca doar atunci poti spune ca iubesti cu adevarat.

| Andpmand a răspuns:

Buna.Incearca sa vezi de ce au ajuns lucrurile aici.Eu cred ca este o lipsa acuta de incredere.Nu il acuza de lucruri pe care nici in minte nu le-ar fi facut! Acorda-i libertatea necesara si crede in el.Un baiat are nevoie sa stie ca partenera are incredere in el, ca ii este alaturi si il sustine.Fi un sprijin pentru el.Nu ii fi doar iubita, Trebuie sa fi pentru el cel mai bun prieten, dar si o mama.Inconjoara-l cu dragoste, sinceritate si respect.O relatie trebuie sa fie cladita pe comunicare, sinceritate si respect reciproc pentru a fi stabila.Nici unul din aceste elemente nu trebuie sa lipseasca.Incerca sa il intelegi de ce procedeaza in felul in care o face si nu lasati ca anumite conflicte sa intervina intre voi!
Sper sa te fi ajutat!
Pupici.

| Annesss explică (pentru Andpmand):

Am incercat sa ii fiu alaturi sa comunic cu el. dar el mereu este irascibil si obosit. Si din cauza acestor mici lucruri care conteaza destul de mult m-a facut sa nu mai am incredere. Incerc sa fiu cat se poate de intelegatoare dar vad ca totul e degeaba.