| Kame a întrebat:

Helppp! Acum 3 luni am facut sex anal cu iubitul meu, el ejaculand in interiorul anusului. Eram foarte speriata ca sperma sa nu se fi scurs in vagin. V-am ascultat sfaturile si am stat linistita cu privire la o sarcina. Luna trecuta mi-a venit menstruatia, m-a tinut 3 zile si a avut un flux abundent, culoare normala (poate putin mai inchisa din cauza fluxului abundent). Sunt din nou ingrijorata deoarece luna asta nu mi-a venit. Mentionez ca nu am mai avut alt contact sexual de acum 3 luni. Eu nu am ciclul reglat si o luna imi vine alte doua nu, apoi 3 luni vine dupa care din nou pauza. Ce ma ingrijoreaza sunt: secretia vaginala( prezenta dinaintea actului) este mai abundenta, stare de balonare greata de dimineata parca mai accentuata( tot prezenta dinainte datorita unor pete albe pe limba) lipsa totala de mancare, stari de frisoane si parca tuberculii de pe sani sunt mai accentuati, durere la ovarul drept mai ales la efort. Am facut un test de sarcina de la CATENA acum 2 saptamani si a iesit CLAR NEGATIV nu am o alimentatie sanatoasa datorita acelor pete albe de pe limba ce imi provoaca greata, sunt si putin anemica. Ce credeti? As putea fi gravida sau sunt paranoica si ma sperii degeaba? HELP. Am intrat in panica.

Răspuns Câştigător
| PsyhoWoman a răspuns:

Nu te lua dupa prostii astia nu mai stiu ce sa spuna s ate sperie laughing in primul rand ciclu pe timpul sarcinii nu exista. apoi sansele ca tu sa fi ramas gravida dupa sexul anal sunt cam 1%... sperma trebuia sa patrunda..si nu e atat de usor..ca sa ramai insarcinata trebuie sa te straduiesti un pic credema..acezte greturi palpitatii etc. sunt doar de la emotiile si gandurile pe care le ai cu privire la asta faptul ca atunci ti.a venit ciclul ma duce cu gandul ca nu ai absolut nimic. poti sta linistita mai ales daca testul a fost negativ! Don't worry, be happy :*! Sa-mi lasi un mesaj cand stii concret dar NU VEI FI INSARCINATA!

| Kame explică (pentru PsyhoWoman):

Am repetat testul si a iesit tot negativ...menstruatia tot nu mi-a venit dar e ok. M-am linistit acum multumesc frumos pentru tot

| PsyhoWoman a răspuns (pentru Kame):

:* stiam eu. daca mai ai nevoie candva de ajutor stii unde ma gasesti

19 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Cred ca esti putin paranoica

| Kame explică (pentru mona):

Am intrat in panica deoarece ma vad asa slabita si agitata...nici nu ma mai pot atinge de mancare sunt speriata sad

| mona a răspuns (pentru Kame):

Linisteste-te si nu te mai stresa

| Maaryyneelaa a răspuns:

Cred ca cel mai bine ar fi sa nu te stresezi,pentru ca acest lucru poate provoca stari de voma si alte lucruri care te vor face sa crezi ca esti insarcinata, anemica esti pentru ca nu mananci si ovarul te poate durea din cauza unui chist, cred ca cel mai bine ar fi sa te duci sa faci o ecografie sa vezi daca ai vreun chist si se poate rezolva cu tratament, ca daca neglijezi chistul va creste si vei avea ceva probleme si dureri groaznice! Si acolo poti vedea daca cumva e vreun bebe! Mai fa un test pentru orice eventualitate! Ciclul iti poate intarzia pe sistem nervos, se intampla la majoritatea persoanelor! Asa ca mananca, repeta un test si du-te la un medic sa nu cumva sa ai un chist ca daca va creste va fi evoie de operatie! Mult succes!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

NU cred să fi însărcinată, "problema" este de natură medicală - să mergi URGENT la un control ginecologic - e POSIBIL să ai chist ovarian sau ovar polichistic, acestea "generează" MARI întârzieri ale menstruaţiei!

O să-ţi facă o ecografie vaginală şi/sau una ovariană pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine!

La ginecolog POŢI să mergi şi SINGURĂ ( fără mama ), chiar dacă eşti minoră - DOAR să ai la tine actul de identitate.

Bine-nţeles, ai NEVOIE şi de o Trimitere de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar + Programare ( telefonic sau personal, la ghişeul de Informaţii )!

| Kame explică (pentru bursuc001):

Multumesc, voi merge desigur pentru ca persista durerile de ovar mai ales la efort.

| bursuc001 a răspuns (pentru Kame):

Cu plăcere!

| Amilik a răspuns:

Nu stiu ce sa spun in privinta sarcinii, dar s-ar putea sa ai altceva. Menstruatia poate produce durerea ovarului care a ovulat in luna respectiva in primii ani ai ciclului menstrual sau durerile ovarului respectiv pot sa apara in zilele ovulatiei. Daca durerile persista si se asociaza cu dereglari ale ciclului menstrual va trebui sa mergeti la medic.

| InstructorulTauDeFitness a răspuns:

Hey! Daca dupa actul ti-a venit menstruatia nu ai de ce sa iti faci griji! o femeie cand e insarcinata nu ii mai vine menstruatia deloc ci doar dupa nasterea copilului! Deci daca ti-a venit odata insemna ca nu esti insarcinata!

| Kame explică (pentru InstructorulTauDeFitness):

Mai exista si ciclu peste sarcina

| PsyhoWoman a răspuns (pentru Kame):

Nu exista tongue!

| Amilik a răspuns (pentru Kame):

Ciclul peste sarcina nu exista, ci exista sangerari vaginale cu lichidul menstrual, rezultatul unei conceptii esuate. O sarcina nu poate fi dusa la bun sfarsit daca apare ciclul menstrual propriu-zis, deoarece scurgerea lunara presupune lipsa produsului de conceptie sau chiar avortarea ovulului fecundat.

| BountyWG a răspuns:

Stai linistita nu esti gravida

Răspuns utilizator avertizat
| NoName2105 a răspuns:

Am citit intr-o revista ca aceste stari pot fi provocate de stres,gandindu-te ca ai putea fi insarcinata ai aceste stari dar sunt create de tine,de creierul tau. Incearca sa uiti, sa nu te mai gandesti la asta, stai linistita. Si NU ai ramas gravida din moment ce ti-a venit menstruatia, stay chill. Pa, pa

| Phoenix231 a răspuns:

Keep calm Girls you are super OK...
Asa ca du-te si devoreaza tot din frigideru ca doar tea fost dusman pana acutongue

| sysica a răspuns:

Ar trebuii sa te duci la ginecolog