| GrungyCacti a întrebat:

Am si eu o dilema. Am ajuns la capatul rabdarii. Sunt obosita psihic. Am 22 de ani si nu am avut niciodata un prieten si nu imi dau seama de ce. Nimeni nu pare sa fie interesat de mine. Nu stiu daca eu sunt inferioara sau intimidez barbati. Cand ies in oras cu o colega ea mereu face cunostinta cu persoane si avem cam acelasi temperament; numai ca eu sunt mai timida un pic. Ea are parul lung, eu il am deasupra umerilor si vreau sa il las sa creasca. Colega mea e cautata mereu.

Am citit articoul asta: http://www.doctornerdlove.com/2012/04/intimidating-woman /

Nu sunt o persoana galagioasa, nici exagerat de frumoasa nu ma consider, uneori intr-adevar ma aprind la discutii, merg la facultate, dar ambitioasa nu prea sunt. Nu stiu care e cauza. Ce trebuie sa fac? Sa zambesc mereu degeaba? Am incercat sa zamberc cand e cazul, sa fiu prietenoasa cu toti, dar nimic.

M-am saturat ca atunci cand ies din casa sa mi se schimbe dispozitia in rau. Detest sa vad cupluri mergand pe strada. Nici pentru prietenii mei nu ma pot bucura.

Oriunde ies, prietena mea capteaza orice privire si ma simt urata; nedorita. Sunt inalta si slaba si ma imbrac mai mereu cu fuste si rochii; sunt frumusica la fata - asa mi s-a zis. Nu mai am rabdare si simt ca cedez. Nu stiu ce sa mai fac, cum sa mai procedez. Am fost si in club; sa stiu ca numai barbatii bauti ma considera atragatoare mi-a scazut egoul si mai mult. Si mai ales cand vad fete mai urate ca mine, cu barbati frumosi care ma atrag - si in sinea mea stiu ca in veci nu voi atrage - mi se taie cheful de orice si imi vine sa ma inchid in casa sa nu mai vad nimic.

Si inca ceva. Chiar daca pe colega mea o cauta baieti, mai mereu vor un singur lucru. Chiar nu mai e un barbat adevarat pe lumea asta? Chiar in halul asta s-a ajuns? Sa nu mai fie vorba de nimic serios?

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Problema ta este ca esti prea axata pe chestia ca nu ai un prieten. Imi amintesti de mine in liceu cand am avut o faza de genul asta, dupa o despartire urata. Ma sictirisem de baieti si devenisem acra. Uram toate cuplurile si mi se parea ca toti baietii voiau sex, pentru ca asta fusese motivul pentru care fostul prieten se despartise de mine. Eu aveam 15 ani, el 16 si voia sex, iar eu nu eram pregatita.

Invatam bine, eram mereu pregatita cu un argument, eram prietenoasa, dar mult mai putin sociabila decat prietena mea cea mai buna, aratam ok, suficient cat sa am pretendenti insa atitudinea asta negativista nu ma ducea departe. Iar apoi, devenisem foarte axata pe faptul ca baietii care imi plac nu ma plac la randul lor si ca nu o sa mai gasesc o relatie niciodata, incat, dupa cum spuneam ma acrisem. Iar acreala asta se simte. Iar cand era un baiat pe care il placeam si care se intampla sa ma placa eram atat de stresata sa nu gresesc nimic, incat intotdeauna greseam cu ceva si baiatul nu mai ma suna.

Iar pe langa axatia asta a ta ca nu ai niciun prieten, dai vina pe ceilalti, in loc sa realizezi si sa accepti ca problema este la tine. Poate nu dai suficiente semne cand iti place de cineva. Poate devii extrem de timida cand iti place de cineva, tocmai pentru ca pui foarte multa presiune pe tine.

Poate ai nevoie de o pauza. Poate trebuie sa petreci un timp fara sa te mai gandesti la relatii. Eu dupa perioada respectiva am luat o pauza si m-am axat pe mine. Scopul meu nu a fost sa gasesc o relatie, ci sa ma gasesc pe mine, sa imi descopar calitatile si defectele si sa imi gasesc o noua perspectiva asupra vietii. Nu mai mi-am dat intalniri. Cand cunosteam baieti, voiam sa ii cunosc pe ei ca persoana si nu din perspectiva unui potential partener. Cu timpul imi dadusem seama ca problema mea era destul de simpla. Flirtam cu toti baietii care nu imi placeau, dar in momentul in care gaseam un baiat care imi placea deveneam foarte intimidata, raspundeam scurt si cand nu raspundeam scurt, deveneam eu intimidanta ca sa nu arat ca eram intimidata. Ei bine, in momentul in care m-am gandit ca nu mai vreau o relatie, nu am mai avut problema asta. Eram abordabila cu toti baietii, pentru ca erau egali in ochii mei. Iar apoi, de ceea ce mai mi-am dat seama era ca tipul de baieti care imi plac mie, nu era tipul potrivit pentru mine. Am cunoscut baieti care la prima vedere mi-ar fi placut sa ii am ca iubiti, pentru ca aratau cool, dar descopeream ca nu aveam nimic in comun cu ei. Ei voiau alt tip de fata, iar eu, poate ca ii placeam dupa felul in care aratau, dar nu imi placeau la caracter.

Iar sincera sa fiu, dupa o perioada in care am fost singura si nu mai m-am axat atat pe relatii, m-am simtit mult mai fericita si chiar incepuse sa imi placa foarte mult sa fiu singura. Imi placea libertatea, imi placeau flirturile fara plic de obligatii si imi placea ca nu trebuia sa raspund nimanui, puteam sa merg in club cu cine voiam, cand voiam, fara sa imi verific planurile cu nimeni. Si atunci mi-am dat seama ca fericirea nu consta intr-o relatie. Da, este bine sa fii intr-o relatie, dar este la fel de bine sa fii singur. Daca fericirea ta va consta intotdeauna in chestii exterioare: o relatie, un partener, un job, nu vei fi niciodata fericita. Vei fi fericita pentru cateva momente, atunci cand vei realiza acele lucruri, dar dupa acel sentiment dispare, pentru ca te vei plictisi. Fericirea vine din interiorul tau. Ceea ce vine din exterior este doar un bonus.

Iar in ultimul rand, cred ca te uiti dupa tipul nepotrivit de baieti. Tu spui ca ai piercinguri si tatuaje si vrei un baiat tot cu piercinguri si tatuaje, care sa fie interesat de o relatie serioasa, de lunga durata, sa nu ii pese de sex, sa fie devreme acasa si respectuos, scuza-ma dar sansele sunt extrem de mici. Este o fantezie extrem de nerealista care nu cred ca se va intampla vreodata. Uita-te putin la tipologia asta de baieti. Ti se pare ca sunt baieti cuminti si devreme acasa, interesati de fete timizi si de conversatii spirituale? Cat despre baietii fara tatuaje..de unde stii tu ca nu te-ar placea? Ai stat sa ii intrebi pe toti?

Din punctul meu de vedere ai patru optiuni. Fie iti schimbi caracterul si perspectiva de viata. Fie incepi sa te uiti dupa alt fel de tipi. Fie te compromiti si intri intr-o relatie cu un baiat ok, care poate nu este tocmai Fat-Frumosul mult visat si asteptat. Fie ramai singura.

12 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Mai bine roagă-te ca Dumnezeu să te ajute să găsești bărbatul care El crede că ar fi un soț bun pentru tine.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca nu zambesti oamenilor nu poti sa astepti sa fii curtata. Multi te pot percepe ca o aroganta, in situatia in care esti atatd e tacuta si retrasa.
Chimba-ti atitudinea, zambeste oamenilor, fii un pic mai indrazneata si vorbeste, incearac sa legi conversatii sau sa participi la conversatii deschise de altii, ca de aceea lume ate ocoleste, ei nu stiu ca tu esti timida, asta este de fapt marea greseala a ta, ei te cred aroganta probabil, epntru ca nu zambesti si nu vorbesti cu toata lumea.

| GrungyCacti explică (pentru Violleta2022):

Multumesc ca ai raspuns.
Daca as incepe sa zambesc tuturor nu as mai fi eu. As fi falsa. Mereu mi s-a parut ciudat sa fac asta, sa zambersc ca o psihiopata mereu. Zambesc cand e cazul, cand simt nevoia. Si colegei mele i se spune ca e aroganta, intimidanta, nici ea nu zambeste mereu dar barbatii o cauta.

| Holiday a răspuns:

"Chiar nu mai e un barbat adevarat pe lumea asta? Chiar in halul asta s-a ajuns?"

Mda, probabil ca esti prea cu nasul pe sus, de aia nu te vrea nici un barbat.
Cel mai probabil problema e la tine, dar e greu de depistat si de dat sfaturi doar din vaicareala pe care ai scris-o.

| Roxin a răspuns:

Buna!

Am citit si intrebarea de anul trecut. Observ ca ai deja un standard stabilit in legatura cu tipul de barbat/baiat pe care il vrei langa tine. Cand ai asteptari de genul, asteapta-te sa fii dezamagita.
Lasa oamenii sa te surprinda, nu cauta in ei ceea ce deja ai gasit. I-ai catalogat drept nepotriviti pentru tine doar prin simplul fapt ca nu se incadreaza in tiparele tale bine definite.
Nu exista oameni perfecti. Eu nu sunt perfect. Nici tu nu esti. Nu stiu de ce simt asa o urma de narcisism...''Unii mi-au spus ca sunt frumusica la fata. Sunt slabuta''
Eu cred ca tu deja stii ca esti de fapt frumoasa, dar atitudinea impiedica tot. Cunosc tipul tau de femeie, din pacate.
Timiditatea nu are nicio treaba cu situatia ta. Daca vrei sa mananci, mananci. Si nu de foame! De pofta. happy

Acum, ca sa inchei aberatiile mele de barbat neserios, iti spun cam asa :
Daca vrei ceva, obtine-l! Nu astepta. Uneori, viitorul ni-l mai facem si noi, il influentam si luam decizii dinainte sa fie timpul lor.
Asa ca nu mai sta inchisa in casa, nu iti mai plange de mila si fa ceva. Ia atitudine. Schimba-te. happy

O zi bunuta!

| GrungyCacti explică (pentru Roxin):

Multumesc pentru raspuns.
Am zis ca sunt frumusica ca in postarea de anul trecut ma tot intrebau cum arat la fata, nu din alt motiv. Numai narcisista nu sunt. Sunt slaba de la stres. Mananc cand vreau, cum vreau, de unde vreau. Mananc fast food. happy Nu tin nici o cura. Nu sunt slaba intentionat.
Eu am multe piercinguri si in viitor voi avea tatuaje si e cam normal sa vreau tot un tip de genul asta. Eu as fi ok si cu unul fara, dar sigur nu m-ar accepta. Eu sunt foarte deschisa si cred ca multi barbati din tara asta imi judeca stilul de viata. Nu am zis ca sunt perfecta, dar caut un baiat care sa ma atraga cat de cat, nu sa fie model.
Nu sunt genul de fata care sa intre in discutii cu baieti din prima. Am complexe de inferioritate; ma intimideaza.
Si daca as incerca sa ma prefac ca sunt altcineva, degeaba. Asta sunt eu, si nu o sa ma schimb pentru nimic in lume, chiar daca as ramane singura.
O seara faina!

| Roxin a răspuns (pentru GrungyCacti):

Pai uite ca ai intrat in discutie cu mine din prima. laughing Eu am doar doua tatuaje, de exemplu. Asta nu inseamna ca nu imi place o tipa care are 5, sa zicem. Chiar mai multe, daca se poate! Cred ca nu te uiti in directia corecta, asta e problema.
Lasa partea fizica, pana la urma e irelevant.
Si las-o si pe prietena ta ca saraca sigur sughite acum. Atitudinea ei aroganta semnalizeaza catre anumiti barbati. Dar stii cum? Uite, iti spune un barbat. ''Pfuuu, asta e genul ala...nebunatica. Atitudine, deschidere...sigur si-o trage de vis si fara prea multe eforturi din partea mea. Usor de agatat, usor de prostit.Toucheeee!''

O zi bunuta, mai bunuta ca ieri!

| zokazoka a răspuns (pentru GrungyCacti):

Stai sa inteleg. Esti plina de piercinguri, esti timida, slaba, mai vrei sa te umpli si de tatuaje si cica unde sunt barbatii de treaba? Buna asta, nu am ce zice. Toata lumea judeca nu doar barbatii. Plus ca ai 22 de ani deci nu prea vad eu ce barbati ( eu consider un barbat pe unu trecut de 30 de ani, nu stiu ce inseamna la tine barbat ) sunt atrasi de tine. Poate astia pana in 25 de ani plini si ei de tatuaje si piercinguri nu alte genuri. Asa ca lasa plansul. Daca erai nu stiu ce doamna si toti te ocoleau mai intelegeam dar asa nu prea ai de ce sa te plangi. Si la varsta asta mai tot vor doar sex, la ce te-ai astepta? Copii si dragoste pana la batranete? Nici prea matura nu esti se pare. Cum spune cineva mai sus, stii doar sa te plangi dar nu vrei sa schimbi nimic la tine si tot vrei sa ploua cu baieti din cer. Vise. Cat despre prietena ta, unele persoane pur si simplu stiu cum sa se faca placute. Nu toti au acest dar, nu ai de ce sa te oftici pentru asta. FIecare cum e. Incearca sa iti folosesti atuurile. Daca nu le-ai descoperit pana acum, nu e tarziu deloc. De acum incepe frumosul. Dar schimbari trebuiesc facute, daca continui asa nu ai sa faci mare branza si doar iti plangi de mila si nu castigi nimic.

| FuriaGogoasei a răspuns:

Iti recomand episodul 01. Nosedive din Black Mirror, doar uita-te.

| GL757W a răspuns:

happy

| roxanastefania39 a răspuns:

Dragostea apare cand te astepti mai putin, nu fi descurajata si bucura-te de viata, calatoreste indeplineste-ti visele fa lucruri pozitive iar intr-o zi vei gasi barbatul pe care ti-l doresti si poate nu intotdeauna ceea ce vrem este si ceea ce avem nevoie o seara faina iti doresc!

| Florin_Gabriel_1995 a răspuns:

Caut iubita pentru relatie serioasa ..dk esti interesata sau stii pe cineva interesata nu ezita s contacteaza-ma la nr 0723696005