| anonim_4396 a întrebat:

Ce intelegeti voi prin singuratate? Eu de exemplu ma simt singur, desi am prieteni nu multi sunt putini, dar sunt prietenii din copilarie.Acei prieteni parca nu mai exista,cu timpul anilor cand cresti am observat o racire a prieteniilor,parca nu mai este prietenia aia atunci cand esti mic,toata ziua pe strada si te joci.Un timp i-am cautat eu,dar am observat un lucru care m-a dezamagit sa zic asa,am lasat o perioada de cateva luni de zile sa vad daca sunt prieteni adevarati,sa vad daca or sa ma caute,sa ma sune sa intrebe ce fac,cum sunt, Nimic! Asa observi daca ai prieteni adevarati sau nu.Si ma simt din ce in ce mai singur, parca nici din casa nu-mi vine sa ies cateodata.Sa iesi singur sa te plimbi, sa iesi singur sa bei o cafea/un suc.Era perioada cand eram mai mic si auzeam iesi si tu sa te plimbi mi se parea ca suna ciudat:cum singur sa ma plimb,o sa zica lumea ca sunt ciudat, adica fara nici un prieten sa iesi.Dar uite ca am ajuns si in situatia sa ies afara sa ma plimb sau sa ma duc intr-o cafenea de unu singur.Stiu suna nasol.O sa ziceti,bine bine prietenii,dar nu ai si tu o prietena/iubita? neah, se pare ca nici la asta nu sunt bun.Simt cum inaintez in varsta si sunt din ce in ce mai singur, nu am prietena.Simt ca voi avea o viata singuratica exact ca un lup desi are haita dar e mereu pe cont propriu.Degeaba o sa am un loc de munca bun,trebuie sa plec in voiaj cat de curand sa-mi termin practica.,daca nu am pe cineva anumea pe ea cu care sa comunic, sa ies la un film sau la o cafea.Nasoala de tot e singuratatea...

6 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Singuratatea este un cosmar, efectiv si eu ma simt la fel.Stii si eu am realizat de curand falsitatea anumitor persoane pe care le credeam prietenii ce nu se pot rupe.E bine ca ai aflat mai devreme decat mai tarziu ca n-ai avut parte de prieteniile cele mai rare care sunt greu de gasit, acele adevarate.Intr-adevar viata nu e roz.Si eu simt ca tine si totusi sunt in cautare de prieteni adevarati, dar nu gasesc nimic ce sa ma ajute.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Noi oamenii avem un gol, avem iubire de dat si de primit, cand capitolul iubire este inchis incepem sa ne simtim tristi si singuri, nu esti singurul care se simte asa, inaintand in varsta te faci mai cunoscator al oamenilor si un pic mai pretentios, iar prietenii pe care ai vedeai grozavi cand erai adolescent, nu ai mai vezi asa pentru ca ai vezi cu alti ochi, esti mai constient, nu e ceva rau sa iesi singur nu trebuie neaparat sa iesi in "haita" sau sa ai 30 de prieteni, unul singur e indeajuns da sa fie bun, cat despre o relatie cu o fata e nasol daca ati faci o prietena ca sa nu te mai simti singur pentru ca sentimentul de singuratate tot nu va disparea, tu esti sursa propriei tale fericiri din momentul in care o faci sa depinda de altii suferi, a iubi inseamna a suferi, a avea un partener inseamna a plati un pret si nu material ma refer, impune anumite angajamante, sa stii sa fii un partener bun la randul tau, si nu e asa de greu sa.ti faci o prietena, sunt multe situri in care poti cunoaste multe fete si te poti intalni cu ele, si nu numai pe situri poti infiripa relatii poti aborda in orice loc fete, ati dau un site cel mai tare, aici te poti intalni la orice ora cu fete sau de ce nu baieti http://badoo.com/ si cine stie o poti cunoaste pe ea, incearca sa estompezi sentimentul singuratatii prin contactul cu natura, ascultand muzica care ati ridica moralul, vazand filme funny, evita dramele, poti vizita nepoti daca ai, copiii sunt o sursa foarte pozitiva de energie, ati poti cumpara o mascota, noi oamenii avem nevoie de iubire, incearca sa iei iubirea din alta parte pana ati faci o relatie, copii si mascotele ati pot indulci mult viata, te poti inscrie si la anumite cursuri, sau dansuri, ati faci de lucru, mult succes in Badoo sunt sigura ca vei pescui ceva de acolo :) e un site practic te poti intalni cu persoane care sunt la 100 de metri de tine, daca tot pleci in voiaj, poti intalni in timp scurt pe cineva acolo folosindu.te de situl asta, a inainta in varsta nu e un lucru rau dimpotriva te faci mai intelept si vezi viata prin alta fereastra a vietii, Sa Fii iubit sunt sigura ca ati va merge super si te vei simti foarte implinit. Succes in tot ce ati propui :)

| fadnox a răspuns:

`Singuratatea nu te invata ca esti singur ci singurul.`

| ellaells a răspuns:

Asa se intampla mereu, nu ai de ce sa iti faci griji, nici la mine nu e prea roz situatia. Am vreo 2-3 prietene, nu am o gasca prea mare deoarece nu sunt o tipa asa deschisa si comunicativa... Nu ma exteriorizez in fata persoanelor deoarece nu am incredere in ele asa ca am preferat sa tin doar cativa prieteni alaturi de mine...
Nu pot sa spun ca ies cu ele, ca ne distram... De exemplu sambata cand avem liber toate si le sun sa mergem la o discoteca/club, ceva, imi spun ca nu au chef, ca de ce nu le-am intrebat mai devreme, ca au alte planuri. Si peste 2-3 ore isi pun poze pe facebook de la discoteca. Nu ma deranjeaza neaparat ca nu preiau ele initiativa ca sa iesim, dar ma deranjeaza tupeul lor nesimtit.
Asta e, prefer sa imi vad singura de viata si evit sa vorbesc cu ele si exact cum ai scris si tu, prietenii din copilarie se schimba daca nu mai au ceva de castigat de la tine... Stau langa tine doar daca ai ceva sa le oferi, in cazul meu: haine, farduri, sa le cumpar cadouri de pe unde ma duc... Dar eu am invatat sa nu mai pun la suflet happy

| kiduţa18 a răspuns:

Câteodată singurătatea e un lucru bun. Cât despre aşa zişii tăi prieteni, nu-ţi sunt deloc prieteni. Mai bine că ţi-ai dat seama cum sunt acum şi nu mai târziu! Încearcă să ieşi mai des şi să comunici cu alte persoane, să te împrieteneşti cu cineva. Cât despre o iubită, nu-ţi face griji. Cineva îţi este sortit şi o să vă întâlniţi sigur. Nu fi pesimist că nu rezolvi nimic cu atitudinea asta! Încearcă să iei iniţiativă şi să-ţi schimbi viaţa în bine.

| Gabbriell a răspuns:

Si eu sunt la fel, viata-i grea...