| bebelusasweet a întrebat:

Hey..As vrea si eu sa stiu care sunt riscurile unei sarcini. daca el nu isi da drumu' in mine....Adica atunci cand vine momentul... ejaculeaza afara.

Răspuns Câştigător
| yooo123 a răspuns:

Deci in primul rand poti ramane insarcinata nu conteaza ca el ejaculeaza afara riscuri sunt! Cum iti spune mai in sus. Eu nu am ramas pana acum insa nah trebuie sa ai grija pentru ca poti lua anumite boli cu transmitere sexuala cel mai bine ar fi daca folositi totusi un prezervativ ca nu musca! Si in plus te scapa de anumite indoieli ca ai putea ramane, sau te fereste de boli. Ai mai multa grija nu te lasa doar pe mana unui baiat ca ei spun :"Nu iti face griji totul e bine" Dar trebuie sa fi tu precauta si nu te lasa pe mana lui. succes love struck

| Zizzou a răspuns (pentru yooo123):

Asa facem toti, fara sa ne dam seama de ce se poate intampla. Fix cum ai zis tu "Nu iti face grij totul e bine" am avut o situatie si a iesit prost la sfarsit. Bun sfara meriti funda din plin

8 răspunsuri:
| Zizzou a răspuns:

Nu inteleg straight face. Spui de riscuri si apoi daca ejaculeaza afara... Incerc sa iti raspund: Daca el nu ejaculeaza in vaginul tau atunci risc 0%. Dar daca ejaculeaza in tine si nu esti virgina ramai gravida 99% [1% l-am scos eu]. Si riscurile hmm oare ce riscuri pot fi?

| bebelusasweet explică (pentru Zizzou):

Deci el ejaculeaza inafara.Inseamna ca este risc 0 %?

| Zizzou a răspuns (pentru bebelusasweet):

Nu chiar 0%
0% este cand... Stai ca m-ai blocat
Decic and ejaculeaza langa vagin nu prea e posibil
Cand ejaculeaza in vagin e clar

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

DA, riscul EXISTĂ, chiar dacă el „nu-şi dă drumu’ în tine"!

CHIAR dacă nu a ejaculat în tine, EXISTĂ un "risc" ( de sarcină ) mai MIC - datorat lichidului preseminal, care POATE conţine spermatozoizi!

Lichidul preseminal este un lichid care iese cu "ceva" timp înainte de ejaculare şi POATE conţine spermatozoizi - numărul lor DIFERĂ în funcţie de mai mulţi factori : nivelul de excitaţie ( înainte de a ejacula ), un eventual sex oral practicat înainte de penetrarea vaginală, etc. - şi POATE produce sarcină ( mai ales dacă te afli în perioada fertilă )!

Acum depinde şi de partener, de motilitatea spermatozoizilor, etc! Deci, RISCUL de sarcină ar fi ( aşa cum spuneam mai sus ) de 10-15 % - şi se datorează acelui lichid preseminal!

Bine-nţeles, asta în cazul unui ciclu REGULAT; dacă ai menstruaţie NEREGULATĂ, atunci RISCUL există permanent ( deoarece nu şti când ai ovulaţia )!

De aceea, RECOMAND o igienă IMPECABILĂ ( atât înainte, cât şi după ) - şi, NEAPĂRAT folosirea PREZERVATIVULUI ( alunecarea va fi mai uşoară, eviţi riscul de sarcină şi diverse boli cu transmitere sexuală )!

Dar e foarte important să fiţi ATENŢI la modul de "manevrare" a prezervativului ( deschiderea lui şi "montarea", apoi e importantă mărimea, şi nu în ultimul rând "demontarea" acestuia ) - de asemenea, recomand VERIFICAREA prezervativului după FIECARE "partidă" ( să nu se fi rupt/tăiat ) - pentru mai multă siguranţă!

Dacă folosiţi prezervativ de fiecare dată şi la fiecare "număr/partidă" ( ATENŢIE la modul de manevrare/desfacere şi "montare/demontare" ) NU există risc de sarcină, DAR ( repet ) preferabil să-l verifici după partidă!

Şi chiar dacă se rupe, NU trebuie să disperi, deoarece este lubrefiat/tratat cu o substanţă spermicidă ( cu rol de distrugere a spermatozoizilor )!

Sper că aceste explicaţii să te ajute; dacă mai ai alte nelămuriri, nu ezita să mă întrebi şi voi încerca să-ţi răspund cât mai OBIECTIV!

Dacă consideri că ai de întrebat ceva mai INTIM şi nu se poate posta pentru public, atunci poţi să-mi trimiţi mesaj PRIVAT ( din secţiunea Mesaje ) şi promit un răspuns cât mai COMPLET!

Pentru a primi răspuns la mesajul privat, verifică-ţi setările profilului - Intră în Meniu la "Editare profil" şi la rubrica "Vreau să primesc mesaje de la" SETEAZĂ : toţi membrii TPU, apoi dă-mi un mesaj privat!

| Brâncuşi a răspuns:

Esti praf fetito esti cam curioasa cam multe intrebari si pe langa asta nici macar nu le intelegi, scris clar 0% si ia tot intreaba e 0%, WTF...straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este adevarat ca riscul este zero!
Chiar daca el a ejaculat in afara vaginului exista posibilitatea ca tu sa ramai insarcinata Ti-o poate confirma orice persoana de specialitate. Se poate intampla ca barbatul sa prezinte o secretie cat o picatura in timpul actului sexual( asta inainte de ejacularea propriu ziza, inainte de orgasm, de momentul in care el iese) ceea ce se numeste preejaculare. Aceasta secretie este insesizabila si complet incontrolabila. Face parte din procesul de lubrefiere insa contine spermatozoizi care pot lasa femeia insarcinata daca este in perioada fertila.

| Ekcstsy a răspuns:

Din propria experienta it spun ca nu sunt riscuri dar acum depinde de la caz la caz. Nu mi s-a intamplat sa las o fata insarcinata practicand aceasta metoda. Dar exista si riscul normal. O picatura e de ajuns.